• $ 5,3234
 • € 6,0499
 • 219.234
 • 98.454
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Nasa'da çalışan Türk Astrofizikçi Umut Yıldız oksijen oluşumuna ilişkin çarpıcı sonuçlar buldu.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’da yıldızların oluşum süreci konusunda araştırmalar yapan Türk Astrofizikçi Umut Yıldız, dünyada oksijenin oluşumuna ilişkin çarpıcı sonuçlar buldu.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Dünyadan bin ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın oluşumunu izleyen Umut Yıldız ve 40 kişilik ekip, yıldız oluşumu sırasında su molekülü ortaya çıktığını ancak oksijen gazının oluşmadığını keşfetti.

Yıldız, dünyadaki oksijenin, gezegen oluşurken değil sonradan meydana geldiğine dair önemli bir veri elde edildiğini dile getirdi. 
Araştırma, Türk Astrofizikçi Umut Yıldız’ın da içinde yer aldığı NASA ve Hollanda’daki Leiden gözlem eviyle beraber 40 kişilik uluslar arası ekip tarafından gerçekleştirildi.

‘Dünya dışında oluşan bir yıldızda oksijen olup olmadığını’ öğrenebilmek için dünyadan bin ışık yılı uzaklıktaki NGC1333IRAS4A isimi verilen yıldız incelendi.

8 saat süren gözlem sonucunda yıldız oluşumu sırasında oksijen gazının oluşmadığı belirlendi.

Bu önemli keşfin makalesini Türk Astrofizikçi Umut Yıldız kaleme aldı ve uluslar arası Astronomin Astrofizik adlı dergide yayınlandı.

NASA ise makalenin basın bültenini hazırlayarak 09 Haziran Pazartesi günü yayınladı. 
Araştırmayı anlatan Türk Astrofizikçi Umut Yıldız, 2009 yılında dünyadan 1,5 milyon kilometre uzağa fırlatılan Horsel uzay teleskopunu kullanarak yıldız oluşumunu izlediklerini söyledi.

Yıldız, araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi: “Uzayda molekül bulutları var. Molekül bulutlarının etrafında gaz ve toz bulutları bulunuyor. Bu gaz ve toz bulutları yavaş yavaş çöküyorlar ve yaklaşık 10 milyon yıl süre içinde bir yıldıza dönüşüyorlar. Böyle bir alan bulduk, burada acaba oksijen molekülü oluşuyor mu diye araştırdık. Çünkü eğer orada oksijen molekülü varsa, dünyamızdaki oksijen de ilk anda oluşmuş olabilir.”
DÜNYADAKİ OKSİJEN NASIL OLUŞTU?
Yıldız, sonuçları şöyle ifade etti: “Oksijen molekülleri şundan dolayı çok önemli, dünyadaki hayatın nereden geldiğini öğrenme istiyoruz. Hayatı oksijen gazi ile ilişkilendirdiğimiz için oksijen moleküllerini acaba bulabilecek miyiz diye araştırdık. Daha önceden modellemeler yapılıyordu, yani şu kadar süre gözlemlerseniz oksijen moleküllerini bulursunuz deniyordu. Biz de o kadar gözlem yaptık, hatta daha fazla gözlem yaptık ama bir türlü oksijen molekülü bulamadık. Bu şunu gösteriyor, bir yıldız oluşurken oksijen molekülleri aslında o anda oluşmuyor. Yani dünyadaki oksijen, aslında bir yıldız oluşurken yada gezegenimiz oluşurken oluşmuş oksijen gazı değil. Bu aslında dünya ilk oluştuktan sonra mikro organizmalar yada bitkilerin, fotosentezle beraber yavaş yavaş karbonmonoksiti oksijene dönüştürmesiyle beraber oksijen oluşmuş oluyor.” 

Gözlem yapmanın saniyesinin 10 Euro olduğuna dikkat çeken Yıldız, buna rağmen standartların çok üzerinde 8 saat gözlem yaptıklarını ve yıldız oluşumu sırasında oksijen moleküllerine rastlanmadığını kaydetti.

“Dünyamız oluşurken oksijen gazı oluşmamış. Su moleküllerine dönüşmüş. Çünkü su çok bulduk” diyen Yıldız, şöyle devam etti: “Şimdilik bir tane yıldıza bakabildik. Çünkü gözlem yapmak çok pahalı, hem de uzay teleskopu gerekiyor. Yerdeki bir teleskopla baktığınızda göremezsiniz çünkü atmosferde oksijen var. Daha uzaktaki bir gezegenin oksijen molekülünü görmek istiyorsanız o teleskopla uzaya çıkmanız lazım. 2009 yılında o teleskopla bizden 1,5 milyon kilometre uzağa çıkartmışlardı. Bizim incelediğimiz yıldız ise bin ışık yılı uzaklıktaydı. Bir ışık yılı 9,5 trilyon kilometre mesafe demek. Bunu binle çarpmanız lazım.”

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

'Türkiye'yi bölme planı' devreye konulmuş

'Türkiye'yi bölme planı' devreye konulmuş

"Çoruh'un gerdanlıkları"ndan 6 milyar liralık gelir sağlandı

'Çoruh'un gerdanlıkları'ndan 6 milyar liralık gelir sağlandı

Bakan Soylu: Oy kullanmalarının önündeki engel kaldırıldı

Bakan Soylu: Oy kullanmalarının önündeki engel kaldırıldı

ABD uzaya casus uydu gönderiyor

ABD uzaya casus uydu gönderiyor

Terörist cenazesine katıldı: Görevinden uzaklaştırıldı

Terörist cenazesine katıldı: Görevinden uzaklaştırıldı

Dev projenin planları onaylandı

Dev projenin planları onaylandı

Kadın terörist itiraf etti: Örgüt şu anda kendi içinde bitiyor

Kadın terörist itiraf etti: Örgüt şu anda kendi içinde bitiyor

Başkan Erdoğan’dan 15 Temmuz Gazisi’ne büyük jest

Başkan Erdoğan’dan 15 Temmuz Gazisi’ne büyük jest
 
Başkan Erdoğan istedi Fazıl Say söz verdi

Başkan Erdoğan istedi Fazıl Say söz verdi

Batman Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı

Batman Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı

Kolundan çıkanlar şoke etti!

Kolundan çıkanlar şoke etti!

Mourinho'dan Galatasaray ve Drogba itirafları!

Mourinho'dan Galatasaray ve Drogba itirafları!