Theresa May: Mart ayında Avrupa Birliği'nden ayrılıyoruz

Dünya Haberleri

İngiltere Başbakanı Theresa May, "Mart ayında Avrupa Birliği'nden ayrılıyoruz" dedi.

star.com.trİngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşmasıyla ilgili LBC Radio programına telefonla bağlanarak açıklamalarda bulundu.

Önceden planlandığı gibi Mart ayında Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılacaklarını söyleyen May, AB ile üzerinde anlaşmaya vardıkları Brexit anlaşmasının Birleşik Krallık'ın "bütünlüğünü koruduğunu" söyledi.

Çarşamba günü AB ile üzerinde mutabakata varılan anlaşmayı görüşmek üzere özel gündemle toplanan İngiliz kabinesi Brexit anlaşmasına onay vermiş, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Donald Tusk da anlaşmanın Avrupalı liderler tarafından imzalanması için 25 Aralık'ta bir zirve toplanacağını duyurmuştu.
 
İSTİFALAR ART ARDA GELDİ
 
Dün ise İngiliz kabinesinde istifa depremi yaşandı.
 
"Kuzey İrlanda için önerilen düzenleyici rejimin İngiltere'nin toprak bütünlüğü için gerçek bir tehdit teşkil ettiğine inanıyorum" diyerek istifa eden Brexit'ten sorumlu Devlet Bakanı Dominic Raab'ın ardından, Kuzey İrlanda'dan Sorumlu Devlet Bakanı Shailesh Vara, İş ve Emeklilik Bakanı Esther Mcvey,  Ulaştırmadan sorumlu Devlet Bakanı Jo Johnson da Brexit anlaşması üzerinde anlaşmazlığa düştükleri için istifa etti.

YENİ HABERLER

POPÜLER HABERLER