Zaharova: Stoltenberg yüzü kızarmadan yalan söylüyor. NATO budur işte

Dünya Haberleri

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg için "Yüzü kızarmadan yalan söylüyor. NATO budur işte" dedi.

AARusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO'ya çok ağır sözlerle yüklendi. Zaharova, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) ihlal ettiğini söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i "yalancılıkla" suçladı.

Zaharova, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, INF konusunda NATO'ya yönelik suçlamalarda bulundu.

Stoltenberg'in Rusya'nın INF'yi ihlal ettiğine dair açıklamalarını değerlendiren Zaharova, "Yüzü kızarmadan yalan söylüyor. NATO budur işte." ifadelerini kullandı.

Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Stoltenberg'in geçen ay Almanya'nın Münih şehrindeki görüşmesinde, Rusya'nın INF'yi ihlal etmesiyle ilgili kanıt gösterilmediğini belirtti.

İnterfaks ajansına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Rusya, INF'yi ihlal ediyor ve bu konuda NATO'nun 29 üyesi de hemfikirdir." demişti.

ABD VE RUSYA'NIN INF'DEN ÇEKİLMESİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 1 Şubat'ta ülkesinin Sovyetler Birliği ile 1987'de imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı çekileceğini açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ABD'yi INF'yi ihlal etmekle suçlayarak "Bizim de yanıtımız simetrik olacak. ABD anlaşmayı askıya aldığını duyurdu, biz de askıya alıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov tarafından 1987'de imzalanan anlaşma, karadan havaya atılabilen ve 500 ila 5 bin 500 kilometre orta menzilli nükleer füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. 

YENİ HABERLER

POPÜLER HABERLER