Venezuela Devlet Başkanı Maduro: ABD ile tüm ilişkilerimizi kestik

Dünya Haberleri

Venezuela Devlet Başkanı Maduro ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini ve ABD'li diplomatların ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istedi. Öte yandan Başkan Erdoğan, Venezuela'da yaşanan olaylarla ilgili Devlet Başkanı Maduro'yu telefonla aradı ve desteklerini iletti. Maduro balkon konuşmasında, "Türkiye Cumhurbaşkanı beni aradı. Türkiye halkı Venezuela halkının yanındadır. Bugün tarihi bir gün" açıklamasını yaptı.

AAGüney Amerika ülkesi Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump'ın muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "geçici devlet başkanı" olarak tanımasının ardından ABD ile tüm ilişkileri kestiklerini açıkladı.

Devlet Başkanı Maduro, başkent Caracas'ta muhalefetin düzenlediği gösterilere karşı Devlet Başkanlığı Sarayı önünde toplanan destekçilerine yaptığı konuşmada, ülkesinin ABD ile siyasi ve diplomatik tüm ilişkilerini kestiğini duyurdu.

ABD'nin ülkede meşru hükümete karşı bir darbe tertiplediğini savunan Maduro, ABD'li tüm diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre tanıdı.

Başkan Erdoğan'dan Maduro'ya destek telefonu

Maduro, Erdoğan'ın kendisini telefonla arayarak destek verdiğini belirtti ve teşekkür etti. Maduro, "Türkiye Cumhurbaşkanı beni aradı. Türkiye halkı Venezuela halkının yanındadır. Bugün tarihi bir gün" dedi.

Maduro orduya seslendi

Başkan Erdoğan'dan Maduro'ya destek telefonu: Yanınızdayız
 

Konuşmasında Maduro ayrıca, Venezüella ordusundan birliği ve disiplini sürdürmesini isteyerek, orduya 'bağlılık, sadakat ve birlik' göstermeleri çağrısında bulundu.

Maduro'ya darbe girişimine Instagram desteği

Madoru konuşmasına şöyle devam etti;

Biz 20. yüzyıldaki Amerikan müdahalelerinin, darbelerin dönemine geri dönmek istemiyoruz. Venezuela halkı darbeye "Hayır" diyor.

Bugün medyada zalimce bir sessizlik olduğunu gördük. Burjuva medyası için siz, mücadele eden halk adeta yoksunuz. Uluslararası medya bir kez daha Venezuela halkına sansür uyguluyor. Burada Bolivarcı bir halkın iktidarda olduğunu dünyaya göstermiyor.

Tarihsel bir savaştan geçiyoruz, bu yüzden hiçbirimiz gardını indirmemeli. Cumhuriyetin, anayurdun varlığını savunuyoruz. Ve başında bulunduğum hükümet bunu her ne pahasına olursa olsun savunacaktır.

Meksika'dan Venezuela'ya destek

Reuters'ın geçtiği habere göre, Meksika hükümeti "şu anda" Venezuela devlet başkanı olarak Maduro'yu tanımaya devam ettiklerini açıkladı.

YENİ HABERLER

POPÜLER HABERLER