İBB, 44 noktada 'Park et, devam et' uygulamasını hizmete aldı

Güncel Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kentin 44 noktasında "Park et, devam et" uygulamasını hizmete aldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kentin 44 noktasında "Park et, devam et" uygulamasını hizmete aldı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bilgiye göre, İBB'nin kent genelinde devam eden ulaşım yatırımları ve otopark projeleri hız kesmeden sürüyor.

İBB iştiraki İSPARK, modern ve teknolojik otoparklar ile İstanbullulara hizmeti veriyor. İSPARK sürücülerin toplu taşım araçları ile yolculuk yapmalarını sağlamak için "Park et, devam et (P R)" otoparklarını da yaygınlaştırarak trafiğe nefes aldırmayı amaçlıyor.

Trafiğin yoğun olduğu kent merkezlerinde; metro, metrobüs, Marmaray, vapur ve diğer ulaşım araçlarına yakın noktalarda bulunan "Park et devam et" otoparklarına yılda 3,5 milyon kişi aracını park ediyor. Sürücüler, araçlarını otoparklara bırakarak yürüme mesafesinde olan ulaşım araçlarına binerek trafik stresine girmeden kısa zamanda gidecekleri noktaya ulaşabiliyorlar. Uygulama ile her gün 100 kilometrelik araç konvoyu trafikten çekiliyor.

BU UYGULAMA İLE GÜNDE 100 KM ARAÇ TRAFİKTEN ÇEKİLECEK

Ulaşımda alternatif sistemleri İstanbulların hizmetine sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSPARK vasıtasıyla hayata geçirdiği bu uygulama ile günde yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda araç kuyruğu trafikten çekiliyor. Bu rakam bir yılda bu otoparkları kullanan sürücüler dikkate alındığında yaklaşık 50 bin kilometre uzunluğunda araç kuyruğunun oluşmasının da önüne geçildiğini gösteriyor.

Kent genelinde yıl boyunca 3,5 milyon sürücü araçlarını "Park et, devam et" otoparklarına bırakarak trafik yoğunluğuna girmeden yollarına metro, metrobüs, Marmaray, deniz taşıtı ve toplu taşıma araçları ile devam ediyor. Kadıköy Ayrılıkçeşme otoparkına aracını bırakan sürücü Marmaray'ı kullanarak Yenikapı'ya buradan aktarma yaparak Aksaray Metrosu ile havaalanına aynı zamanda da Metrobüs ile Beylikdüzü'ne trafik stresi yaşamadan kısa zamanda ulaşabiliyor.

2 SAAT ÜCRETSİZ PARK ET, UÇAKLA DEVAM ET

İSPARK, "Park et, uçakla devam et" projesi kapsamında uçakla seyahat edecek sürücülere güvenli ve indirimli otopark hizmeti sunuyor. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında bulunan İSPARK "Park et, devam et" otoparklarına 24 saat süreyle aracını bırakan sürücüler 9 TL ücret ödüyor. Ayrıca yolcu beklemek ve almak için otoparka gelen sürücülere de 2 saat ücretsiz araçlarını bırakabiliyorlar. Havalimanlarına yakın mesafede bulunan Sabiha Gökçen ve Yeşilköy P R otoparkları ile havalimanı arasında giden ve gelen yolcular ücretsiz ring servisleriyle taşınıyor.

PARK ET, SÜRÜCÜSÜZ METROYLA DEVAM ET

İSPARK, Üsküdar-Ümraniye Metro hattı üzerinde bulunan Haldun Alagaş Katlı Otoparkı, Ümraniye Katlı Otoparkı, Ümraniye Santral Açık Otoparkı, Bağlarbaşı Katlı Otoparkı, Altunizade Açık Otoparkı, Marmara İlahiyat Otoparkı, Üsküdar Belediyesi Katlı Otoparkı ve Üsküdar Açık Otoparkları ile sürücülere hizmet veriyor. Bu hat üzerinde yaklaşık 2 bin 500 araç kapasitesine sahip otoparklara araçlarını bırakan sürücüler metro ile Ümraniye -Üsküdar arası ulaşımı 15 dakikada trafik stresine girmeden yapabiliyor. Ayrıca Marmaray ile Yenikapı güzergahına ya da metro transfer merkezini kullanarak Kadıköy'den Kartal güzergahına devam edebiliyorlar.

44 NOKTADA 14 BİN KAPASİYETLE HİZMET BAŞLADI

Toplu taşıma istasyonlarına yakın noktalarda düşük ücretli otopark uygulaması olan "park et devam et" sisteminin kent genelinde trafiğin yoğun olduğu 40 noktada 14 bin araç kapasitesi bulunuyor. İstanbullu sürücüler, İSPARK'a ait otoparklara "İSPARK Cep Uygulaması'nı" kullanarak navigasyon ile kolayca ulaşabiliyorlar. Otoparkların yeri, kapasitesi ve fiyat tarifeleri uygulama üzerinden görülebiliyor.

YENİ HABERLER

POPÜLER HABERLER