Evlilik arefesinde ev dekorasyonu

Mimar Yelin Evcen ve iç mimar Gönül Ardal, baharın gelmesiyle birlikte düğün sezonunun da açıldığı şu günlerde yeni evlenen çiftlerin birlikte yaşayacakları mekanları dekore ederken dikkat etmeleri gereken püf noktalarını yorumladı...

  • 6
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Yeni evlenecek çiftler bir yandan düğün heyecanı sararken, diğer taraftan bir ömrü birlikte geçirecekleri evlerini dekore etmek için koşuşturuyor. Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal, henüz aynı evde yaşama deneyimi olmayan çiftlerin bu süreçte önemli gerginlikler yaşayabildiğini, hatalı alışverişler ve yanlış dekorasyon seçimleri nedeniyle mutsuz olduklarını açıklıyor. Uzmanlar, mimardan yardım almayan çiftlerin öncelikle ihtiyaç listesi oluşturmakla işe başlamaları gerektiğini belirtiyor. Çiftlerin evin dekorasyonu ile ilgili attığı ilk hatalı adımın iyi bir planlama yapmadan alışverişe çıkmak olduğunu vurgulayan uzmanlar, satın alınacak tüm eşyaların boyutlarının evin ölçülerine uygun olduğundan emin olmak gerektiğini söylüyor. 

EVİN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE MOBİLYA 

Çiftler, mobilyacıya giderken mutlaka yanlarında evin ölçekli planını götürmeli. Çoğu mağazada bu tarz destek vermek üzere iç mimarlar bulunuyor.  Gönül Ardal, “Tarzı belirlemek, çeşit çeşit, renk renk mobilyaların ve aksesuarların arasında kaybolmalarına engel olur, bir yol haritası belirler.  Seçilen her mobilya veya malzemeden bir küçük numune istenirse, bir sonraki seçimde ona uyumlu malzeme seçmek daha kolay olacaktır” diyor. 

PENCEREYE GÖRE DEĞİL CEPHEYE GÖRE PERDE

Renk seçiminde evin yapısal özellikleri göz önünde bulundurulmalı. Örneğin, dar ve karanlık mekanlarda kullanılacak açık renkler, büyük boy aynalar daha geniş ve ferah bir algı yaratıyor. Bu tür mekanları geniş göstermek için zeminde açık renkler kullanılmalı. Koyu renk parke tercih edilirse de üstüne açık renkli bir halı serilmeli. Daha geniş ve aydınlık mekanlarda ise her şeyi açık renk seçmek odayı soğuk ve ruhsuz gösterir.  Yelin Evcen bu tarz evlerde kontrast renklere yönelmenin ve zıt renklerin uyumunu yakalamanın olumlu olacağının da altını çiziyor: Trendlerin sürekli değiştiğini, bugün moda olanın yarın demode olacağını hatırlatmakta fayda var. Bu sebeple mobilyaların renklerinin modası geçmeyen açık ve naturel tonlardan seçilmesi doğru olur.  

Perde seçerken mekanın pencere sayısı ve aydınlık oranının çok önemli olduğunu vurgulayan mimarlar, sürekli güneş alan mekanda daha kalın veya dokulu kumaşlar kullanılmasını, kuzey cephelerde daha ince ve açık renklerin tercih edilmesini öneriyor: Özellikle çalışan ve pratik bir tarz isteyen çiftler için kolay çıkarıp takılabilecek, makinada yıkanabilecek kumaşlardan dikilen, düz perdeleri öneririz. Aydınlatma konusunda ise genel aydınlatmaların haricinde mobilya üzerinde spot, köşede bir lambader, boş ve geniş duvarlarda aplik veya sehpa üstü abajur gibi lokal aydınlatmalar kullanarak, daha dinlendirici ve hoş etkiler oluşturuyor. 

YATAK ODASINDA FONSİYONELLİK ARAYIN 

Yatak odalarında ise rahat ve ergonomik bir yatak satın almak ve yeteri kadar saklama alanı oluşturmak gerek. Yatak odaları, her iki kişinin de sevdiği renkleri içinde barındırmalı. Yatak odalarında aksesuardan çok fonksiyonel kullanıma yönelik aksesuarlar, kitaplar, kozmetik ürünler bulunacağından, çiftler ileride yer bulamayacakları işlevsiz aksesuarları baştan satın almamalı. Bunun dışında endirekt aydınlatmaları tercih edilmeli. 

Perde seçerken binanın cephe yönü de önemli. Kuzey cephelerde açık renk ve ince dokulu kumaşlar, güneyde kalın dokulu perdeler tercih edilmeli.  

Banyoyu iki kişi için tasarlayın

İç Mimar Gönül Ardal banyolarda mümkün olabiliyorsa eşler için ayrı alanlar yaratılması ve kişisel eşyalarını yerleştirebilmelerine olanak sağlanması gerektiğini açıklıyor. Buna göre, lavabo üstlerinde kullanılacak ayna yüzeyinin geniş olması, mekanı daha ferah algılatıyor.  Çanak lavabo veya tezgah altı lavabo seçimi, tamamen kullanım tercihine bağlıdır, asıl mesele, banyo dolabı ile uyumlu olmasıdır. Her iki lavabo seçiminin farklı tezgah yüksekliği gerektirdiği hatırlanmalı. Tüm duvarların seramik ile kaplanmasına gerek yok. Suya maruz kalmayacak yüzeylerde duvar kağıdı kullanarak daha hoş ve şık bir atmosfer elde edebilirsiniz. 

Mutfakta estetik alanlar 

Yeni evli çiftlerin birlikte en çok zaman geçirecekleri mekanlardan biri olan mutfaklarda işlevselliğin dolap içi aksesuarlarla desteklenmesi gerektiğini söyleyen Mimar Yelin Evcen, “Mutfak dolaplarını seçerken bütçenin bir kısmını aksesuara ayırmalarını öneririz; çünkü yeni hayatın ilk günlerinde, gerekli işlerin basitçe halledilip hayatı daha fazla yaşamaya zaman bırakılmalı. Mutfaklarda kapak rengi, tezgah rengi, cam kapak ve kulp seçimleriyle estetik farklılıklar yaratılabilir. Seçimlerde son karar verilirken, zemin seramiği, kapak numunesi, tezgah numunesi, duvar malzemesi ve hatta perdenin küçük numuneleri bir araya getirilmesi çok önemlidir” bilgisini veriyor. 

 

 

 .

 

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Sosyal medya bu kaydı konuşuyor... Muharrem İnce´den görevli memura ağır hakaretler

Sosyal medya bu kaydı konuşuyor... Muharrem İnce´den görevli memura ağır hakaretler

Bunlara dikkat! Kalp krizi habercisi olabilir

Bunlara dikkat! Kalp krizi habercisi olabilir

Tadilat sırasında torbalar dolusu...

Tadilat sırasında torbalar dolusu...

Kendi cenazesinde ortaya çıkınca herkes korku içinde kaldı

Kendi cenazesinde ortaya çıkınca herkes korku içinde kaldı