Karakterimizi belirleyen renkli şifreler

Doğanın paletindeki tüm renkler bize çok şey fısıldıyor. Nöropsikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, renklerin dilini çözmenin insan üzerindeki etkilerini ve hangi rengin hangi karakter özelliklerine işaret ettiğini sizler için anlattı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

 

 

Renkler, insan ruhu ve zihni üzerinde etkili bir silaha dönüşebiliyor. Renklerin gücü ve etkisi kuşkusuz herkes tarafından biliniyor. Ancak renklerin insanlar üzerinde farklı tepkimelere yol açabilecek kadar tesirli olması oldukça şaşırtıcı bir gerçek! Zira renklerin bu denli bir itici güç konumunda olması renklerle insanın kendisine ve kişiliğine yepyeni bir yol haritası çıkarmasına olanak sağlıyor. Yani doğru renklerle istenilen psikolojiye ulaşmak mümkün hale geliyor. Üstelik eğilim gösterdiğimiz renkler bize karakterimizle ilgili ipuçları veriyor.

HİPERAKTİF ÇOCUĞU TEDAVİ EDEN TONLAR

Sihir ya da büyü değil, tam aksine bu bir bilim! Renklerin insan üzerindeki etkileri kanıtlanmış bir gerçek. Nöropsikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz “Renklerin insan davranışını, yönelimlerini ve psikolojisini önemli ölçüde etkilediği bugün kesinleşmiştir. Kanada’da yapılan bir araştırmada öğrencilerin başarı grafiklerinin basit renk değişimleri ile yükseltilebileceği gösterilmiştir. sözleri renklerin gücünü açıkça ortaya koymakta. Bu konuyla ilgili yapılan birçok çalışma mevcut. Örneğin davranış bozukluğu gösteren çocukların odalarının başka renge boyanmasıyla davranışlarındaki olumlu değişim gibi. Ya da hiperaktivite teşhisi konulan çocukların odalarının maviye (mavinin dinlendirici ve sakinleştirici etkisi vardır.) boyanmasından sonra alınan olumlu sonuçlar gibi… Renkler o kadar güçlüdür ki büyük uluslararası firmalar bile bu gerçeği kabul eder ve satış stratejilerini, marka kimliklerini buna göre belirlerler. Gıda firmalarının iştah açma etkisi olan kırmızıyı kullanmaları, bankaların güven duygusu uyandıran mavi ve ya griyi ağırlıklı olarak yer vermeleri tamamen bilinçli bir seçimdir”diyor.

Renkler bize ne fısıldıyor?

Her rengin bir enerjisi ve evrene gönderdiği mesajları vardır. Her renk bir duyguyu ifade eder ve açığa çıkarır. Eğer siz renklerin verdiği mesajları çözebilir ve yön verebilirseniz çok fazla şeyi de kontrol edebilecek güce sahip olursunuz. 

TUTKUNUN EN KIRMIZI HALİ

Aşk, sıcak, ateş, kan, şehvet, güç, heyecan ve agresifliği simgeleyen kırmızının en baskın karakteri tutkudur. Aşkın ve tutkunun en bilindik adresi olan kırmızı aynı zamanda bir an önce harekete geçme isteği uyandırmasıyla da enerjik bir güce sahiptir. Dostluk ve hoş görü pozitif taraflarındandır. Omurgaya dizilmiş yedi ana enerji merkezinden birincisi olan kök çakranın rengidir. Bizi gezegenine bağlar. Fiziksel aktivitelerin yanında kırmızı tutkuları da yöneten bir renktir.

ASİL Mİ YOKSA SAFKAN KÖTÜ MÜ

Gizemin, korkunun ve gücün en karanlık tonu olan siyah tartışmalı bir renktir. Uç bir renk olan siyah en asil duruşuyla zarif tavır sergilerken derin haliyle de kötülüğü ve bilinmezliği çağrıştırır. Tarih boyunca ölüm korkusunu simgeleyen siyah aynı zamanda çoğu toplumda yas ve matem rengidir. 

Siyah tartışmalı bir renktir demiştik. Öyle ki birçok farklı anlamı içinde barındıran siyah birçok farklı ruh halini de beraberinde getiriyor. Örneğin; dikkat dağınıklığın önüne geçmek için çoğu yerde arka plan olarak siyah kullanılır.

SİYAH VE BEYAZ İKİLİSİNİN ÇAĞRIŞIMI

Saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeleyen beyaz tüm renklerin bütünüdür. İçinde her renkten farklı anlamlar ve güçler taşır. İstikrarın ve devamlılığın rengi olan beyaz aynı zaman da siyah gibi keskin köşelidir. Net ve doğrudan bir mesaj iletir. Siyah gibi emicidir ve aslında tamamen bir yansımadır.

YEŞİLİN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Yeşili tanımlayacak en net kelimler; uyum, denge, doğa, güven, çevre, tarafsızlık ve barıştır. Yeşil hem enerjisiyle hem mesajlarıyla renkler arasındaki evrensel sevgi mesajını veren en güçlü renktir. Herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç duymayacak kadar kendinden emin herkesi kucaklayacak kadar da yüce gönüllüdür. Yenilenmeyi, yeniden güvenmeyi, ümidi ve umudu taşır sırtında. 

YEŞİL

Her daim düzenli ve kontrolü elden bırakmayan birini görüşeniz bilin ki o yeşil insanıdır. Yeşil insanı aynı zamanda dost canlısı ve sosyal biridir. 

SARI

Sezgi ve düşünce gücü yüksek olan bir diğer renk ise sarıdır. Eğer sen de sarı insanıysan azimli, pratik zekalı, meraklı biri olduğun aşikar. Ayrıca iyimser ve duyarlı biri olarak toplumsal konularda oldukça etkinsin. 

BEYAZ

Eğer bir beyaz insanıysanız dürüst, saf, alçakgönüllü ve aynı zamanda sezgileri yoğun bir insansınız demektir.

KIRMIZI

Özgüvenleri yüksektir. Liderlerin rengi olarak tanımlanır. Bu rengin insanları genellikle karizmatik, sorumluluk sahibi, hırslı ve kararlı kişilerdir. Kırmızı insanı ilişkilerini sevgi üzerine kurarlar. Aşk onlar için olmazsa olmazdır.

SİYAH

Siyah insanı kesinlikle güçlü, otorite sahibi ve kararlı kişilerdir. Hırslı olmaları ve gizemli tarafları en dikkat çekici özellikleridir.

MAVİ

Bir mavi insanıysan özgürlüğüne düşkünsündür demektir. Ayrıca enerjin yüksek ve pozitif bir insan olduğun herkes tarafından bilinir. Yaratıcı, mantıklı ve güçlü sezgilerin bir mavi insanı olarak senin en belirgin özelliğin!

MOR

 Sezgileri güçlü,hassas ve duyarlı insanlardır.Cazibelidirler.İnsanlar üzerinde etki kurmaktan hoşlanan ve bunu başaran fakat bencil olmayan kişilerdir.Psikolojileri gün içinde çok değişken olabilir.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Fransa´da üst düzey bürokrattan göstericiye dayak

Fransa´da üst düzey bürokrattan göstericiye dayak

Oktar ve grubuna yönelik başsavcılıktan 16 sayfalık açıklama

Oktar ve grubuna yönelik başsavcılıktan 16 sayfalık açıklama