Minik arkeologlar kazı başında

Mardin Müzesi’nde oluşturulan alanda çocuklar yaptıkları temsili kazıyla hem eğleniyor hem de tarihi eserler konusunda bilinçleniyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Mardin Müzesi’nde çocukları tarihi eser konusunda bilinçlendirmek amacıyla Arkeolojik Kazı Eğitimi veriliyor. Mardin Müzesi bahçesinde oluşturulan ArkeoPark alanında 7-15 yaş arasındaki çocuklar, daha önce görevlilerce yerleştirilen eserleri bulmak için arkeologlar tarafından kullanılan aletlerle kazı yapıyor. Öğrencilere, uzmanlarca kazı teknikleri, eserin ortaya çıkarılması ve korunması konularında uygulamalı eğitim veriliyor. Öğrenciler, bu sayede hem eğleniyor hem de tarihi eserler konusunda bilinçleniyor.      

Mardin Müzesi’nde görevli Sanat Tarihçisi Seher İvrendi, 2010 yılından bu yana uygulamaya geçirdikleri müze eğitimi programlarıyla, çocuklara yönelik eğitim faaliyetleri yürüttüklerini söyledi. İvrendi, ArkeoPark kazı alanında çocukları kültürel varlıkları koruma ve yaşatma konusunda bilgilendirdiklerini kaydetti.      

Müze eğitimcisi Işılay Baysak da çocuklara ArkeoPark alanında hem teorik hem de pratik eğitim verdiklerini belirterek, “Burada neolitik yaşamı görüyorlar, neolitik yaşama dair bulgular elde edip neolitik yaşamı tanıyorlar. İmitasyon ürünlerimizi öncesinden toprak altına koyuyoruz, üzerini toprakla kapatıyoruz ve sonrasında çocuklar kazı yapıp o ürünleri bulup çıkarıyor.” dedi. 11 yaşındaki Şehmus Kaba, “Burada güzel etkinlikler oluyor. Biz buraları kazıyoruz, kase, bardak, kaşık buluyoruz. Çok mutluyum.” şeklinde konuştu.10 yaşındaki Burcu Gülseroğlu, tarihi eserlerin nasıl ortaya çıkarıldığını öğrendiğini anlatarak, “Onları bulunca kendimi çok mutlu hissediyorum. Önce tarihi eserlerin ne olduğunu öğrendik sonra buraya geldik. Toprağın içinden vazolar çıkıyor, tarihi eşyalar çıkıyor, onları fırçayla temizliyor ve çıkartıyoruz” diye konuştu.      

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP´li İlhami Özcan Aygün Trabzonlulara hakaret etti

CHP´li İlhami Özcan Aygün Trabzonlulara hakaret etti

Kayayı, petrol üretiminde ve kanser ilacında kullanmak için çalışıyorlar

Kayayı, petrol üretiminde ve kanser ilacında kullanmak için çalışıyorlar

Kas yapan en iyi besinler nelerdir?

Kas yapan en iyi besinler nelerdir?

Denizlerin en korkunç ve ilginç canlıları

Denizlerin en korkunç ve ilginç canlıları

En Çok Okunanlar