• $ 5,7838
 • € 6,458
 • 277.42
 • 98415.3
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Bir elimde zeytin dalı bir elimde özgürlük

Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinde öncü komutan Süleyman Askeri rolünü başarıyla canlandıran Kaan Taşaner, Zeytin Dalı Operasyonuna Arafat’ın sözleriyle destek verdi: Bir elimde zeytin dalı, bir elimde özgürlük savaşçısının silahı. Elimden zeytin dalını bırakmama müsaade etmeyin.

 • NİL ÖZER
 • 10656
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Diriliş ‘Ertuğrul’ dizisinde Gündoğdu karakterini canlandıran şimdiler de ise Mehmetçik Kut’ül Amare’de Osmancık Taburu’nu kuran Süleyman Askeri’ye rolünü üstlenen usta oyuncu Kaan Taşaner’le Riva’daki dizi setinde bir araya geldik. 

- Diriliş’Ertuğrul’dan sonra Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinde neden olmak istediniz?

Yapımcımız Mehmet Bey (Bozdağ) ile Diriliş’te de beraber çalışmıştık. Zaten sık sık konuşuyorduk projelerle ilgili. En büyük sebeplerden birisi Mehmet Bey’in bu projeye imza atmış olması. Bunun yanında, canlandıracağım karakterin etkisi, rengi, bütün bunlar bir araya gelince bu yolculuğa yeniden beraber çıkalım dedik. 

- Dönem ve kostümleri sevdiniz heralde?

Aslında bakarsanız her oyuncu dönem kostümleri giymekten, dönemi canlandırmaktan keyif alır. Benim çocukluğumda erkek çocukları hep askercilik oynardı. 1.5 yaşında annem anlatıyor müstakil bir evimiz varmış kapısında nöbet tutarmışım sıcakta, soğukta. Yıllar geçti o çocukluktaki askercilik bir askere dönüştü. O anlamda bu mesleği böyle ifade etmek gibi bir arzum varmış. Bu tür işlerin hayalleri çok daha büyük ve keyifli oluyor.

- Maneviyatı yüksek, tarihte çok önemli isimler ve olaylar…Neler söylemek istersiniz?

Kaan olarak benim tarih derslerim iyi değildi. Öğrencilik yıllarımda tarihten biraz uzaktım. Böyle bir proje yaptığınızda tecrübeniz kitapların ötesine geçiyor. O ruh halinin insan üzerideki etkilerini daha iyi anlıyorsunuz. Kitapta okuyacağınız bir cümleden daha fazlası burada o anı canlandırmak. İşte o zaman bir karşılığı oluyor.  O zaman o kahramanları anlayabiliyorsunuz, bir asker olmanın ne kadar zor olduğu ile ilgili empati yapabiliyorsunuz. İzleyicilerimiz Mehmetçik Kut’ül Amare dizisini gözleriyle değil gönülleriyle izlesinler. Söylenenleri muhakkak dinlesinler. 

- Canlandırdığınız Süleyman Askeri’yi birde sizden dinleyelim?

Teşkiat-ı Mahsusa’nın kurucularından. Garb-ı Trakya Cumhuriyeti’nin de başındaki adam. Cumhuriyet’i kuran ekiptekilerden bir tanesi. O dönemin şartları itibariyle çok kısa olmuş, daha sonra lav edilmiş bir Cumhuriyet. Şimdi yaşadığımız Cumhuriyet’in de ilk denemesini yapan kişilerden birisi. O anlamda da çok özel bir yeri var. Osmancık Taburu’nun kurucularından. Dönemin etkin isimlerinden birisi. Ateşi yüksek maalesef, bu ateş onu bir yerden sonra yakmaya başlıyor. Süleyman Askeri’yle ilgili çok fazla ayrıntı vermeye gerek yok. Biz burada yaşamından bir kesit sunuyoruz. Fazlasını kitaplardan dijital ortamlardan bulabilirler. 

SOĞUKLA İMTİHANIMIZ VAR

- Çekimler nasıl gidiyor? Zorlanıyor musunuz?

6 ay bilfiil hazırlık aşaması sürdü. Çok zor şartlarda çalışıyoruz. Soğukla inanılmaz bir imtihanımız var. Ama herkes inanılmaz fedakar. Yüzlerce insan soğuğa aldırmadan çalışıyor. Hep söylüyorum. Bu projenin Mehmetçikleri de kamera arkasında duran arkadaşlarımız. Ben onları temsil ediyorum.Dizimiz gerçekten büyük prodüksiyon ve gelecek için büyük yatırım.

Oyunculuk becerebilen için çok büyük yaşam alanıdır.

Süleyman Askeri’nin sözlerini seviyorum.

OYUNCULUK İNİŞLİ ÇIKIŞLI BİR YOL

- Oyunculuk kariyerinizde nasıl bir dönemdesiniz?

Bazen yerinizde saydığınızı hissediyorsunuz, bazen rüştünüzü ispat ettiğinizi veya olgunluk döneminde olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bazen bir yanılgı oluyor. Tamam ben olgunluk dönemindeyim şimdi bu süreci böyle yönetebilirim dediğinizde bir tokat geliyor. Tekrar kendinize geliyorsunuz bu böyle bir yolculuk. Sürekli tökezlenen bir yolculuk. Galiba bu işi de heyecanlı kılan da bu. Yoksa sıkıcı hale gelirdi.

HEPİMİZ BARIŞ İSTİYORUZ...

- Afrin Operasyonu için duygularınızı öğrenebilir miyim?

Zeytin Dalı ismi üzerinden gitmek istiyorum. Çok manidar bir operasyon adı. Zeytin Dalı’nın sadece barışı temsil etmesi değil şöyle söyleyebilir. 1974 yılında Yaser Arafat’ın BM konuşmasında yaklaşık 10-12 dakikalık bir konuşması vardır. Arafat BM’e kendi dilinde kendi özgün kıyafeti içerisinde seslenirken, şöyle demiş: “Bir elimde zeytin dalı bir elimde özgürlük savaşçısının silahı. Elimden Zeytin Dalını bırakmama müsaade etmeyin.” Zeytin Dalı operasyonunun kodu budur aslında. Hepimiz barış istiyoruz elbette. Hiç kimse ölmesin hiç kimsenin kanı dökülmesin. Gerçek buysa o gerçekle yüzleşip hesap sormak kadar doğal hiçbir şey yok. Aslında en başta özgürlük savaşçısı olduklarını bilsinler. Allah ana ve babalarına sabır versin.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Bakan Selçuk'tan Nuri Pakdil paylaşımı

Bakan Selçuk'tan Nuri Pakdil paylaşımı

Meryem Uzerli’nin Seçtikleri

Meryem Uzerli’nin Seçtikleri

Avrupa basını yazdı: Rojava artık yok

Avrupa basını yazdı: Rojava artık yok

O magandalar yakalandı

O magandalar yakalandı

Galatasaray-Sivasspor CANLI ANLATIM

Galatasaray-Sivasspor CANLI ANLATIM

Adil Öksüz davasında istenen cezalar belli oldu

Adil Öksüz davasında istenen cezalar belli oldu

Düşes ve Prens'ten cami ziyareti: Kıyafetleri dikkat çekti

Düşes ve Prens'ten cami ziyareti: Kıyafetleri dikkat çekti

2 yaşındaki çocuk isyan etti: Annesi unutup işe gidince...

2 yaşındaki çocuk isyan etti: Annesi unutup işe gidince...
 
ABD-Türkiye anlaşması sonrası 2018 yılındaki bu sözler gündem oldu

ABD-Türkiye anlaşması sonrası 2018 yılındaki bu sözler gündem oldu

1 saniye sonrasını merak edeceğiniz fotoğraflar

1 saniye sonrasını merak edeceğiniz fotoğraflar

Kate Middleton ve Prens William'dan cami ziyareti

Kate Middleton ve Prens William'dan cami ziyareti

Bakın kabaktan nasıl sanat eseri yaptılar

Bakın kabaktan nasıl sanat eseri yaptılar