Elfo Ana: Cezaevinde ölmek istemiyorum

Batman Cezaevi’nde 8 yıldır tutuklu bulunan 79 yaşındaki Elfo Ülper ile görüşen BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Elfo Ana’ın cezaevinde ölmek istemediğini söylediğini ve özgürlüğü için çağrıda bulunduğunu belirtti.

 • Yusuf UYANIK / STAR BATMAN
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Batman Kapalı M Tipi Cezaevi’nde 18 yıllık hapis cezasına çarptırılan 79 yaşındaki Elfo Ülper 8 yıllık tutukluluğunun ardından ağır sağlık sorunları nedeniyle Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanlığından özgürlüğünü istedi.

Cezaevi’nde bulunan 300'ün üzerinde ağır hasta ve Elfo Anne gibi yaşlanmış mahkumların ölmesine göz yumulmaması gerektiğini Batman BDP Milletvekili Ayla Akat Ata, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin başta olmak üzere vicdan sahibi olan herkese "Burada ölmek istemiyorum" diyen Elfo Ana’ın son günlerini ailesinin bakımı altında, evinde geçirebilmesi için duyarlı olmaya çağırdıklarını bildirdi.

‘ELFO ANA BAKIMA MUHTAǒ

Cezaevinde tutuklu bulunan Elfo Ürper’in sağlık durumu hakkında bilgi veren Batman BDP Milletvekili Ayla Akat Ata, “Elfo Ürper, 79 yaşında Şırnak'lı bir ana. 8 yıl önce 18 yıllık hapis cezasına çarptırıldı ve o zamandan beri cezaevinde tutuluyor. İlerlemiş yaşına rağmen, cezasının tamamlanması için 7 yıl daha cezaevinde kalması gerekiyor. Tansiyon ve romatizma hastası ayrıca nefes darlığı problemi yaşıyor. Yakın zamanda elinden ameliyat olduğu için çamaşırlarını bile kendi başına yıkayamaz durumda. Cezaevi koşulları, yaşadığı sağlık problemleri ve yaşlılığından ötürü Elfo Ana'nın kaldıramayacağı kadar ağır. Hayatını kendi başına idame ettiremeyecek durumda, kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için başkalarının yardımına gereksinimi var.” dedi.

‘BURADA ÖLMEK İSTEMİYORUM’

Batman M Tipi cezaevinde yatmakta olan Elfo Ana'nın çocukları sağlık sorunları ve maddi yetersizlikten ötürü yılda bir kez annelerini görebiliyorlar.

Elfo Ana'nın ilerleyen yaşı ve kendi işlerini göremez durumda olması moralini bozduğu gibi sağlığını da kötü etkilediğini belirten Akat Ata şunları kaydetti: “Elfo Ana'nın son zamanlarda sürekli tekrarladığı cümle bütün korkularını özetler nitelikte aslında: ‘Burada ölmek istemiyorum.’ Elfo Ana'nın avukatı, "Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama" sebebiyle Cumhurbaşkanlığı özel affından yararlanıp serbest kalması için Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

Af talebine karşılık Adli Tıp Kurumu'nun düzenlediği raporda Elfo Ana'nın muayenesi sonucunda bu kapsama girmesi için gerekli bulguların olmadığı belirtildi. Yani 80'ine girmekte olan Elfo Ana'nın ilerlemiş yaşı ve kötüleşmekte olan sağlık sorunları resmi makamlarda bir karşılık bulamadı. Elfo Ana yılmayıp bir itiraz dilekçesiyle durumunun ve dosyalarının tekrar incelenmesini istedi.”

79 YAŞINDAKİ BİRİ İÇİN 8 YIL TUTSAKLIK YETMEZ Mİ?

BDP’li Akat Ata, Başta Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı olmak üzere vicdan sahibi herkesi, "Burada ölmek istemiyorum" diyen Elfo Ana'nın son günlerini ailesinin bakımı altında, evinde geçirebilmesi için duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Stadyumu 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganıyla inlettiler

Stadyumu 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganıyla inlettiler

S-400'ler ne zaman Türkiye'ye gelecek, özellikleri nelerdir?

S-400'ler ne zaman Türkiye'ye gelecek, özellikleri nelerdir?

Osman Kavala kimdir? Osman Kavala niçin tutuklandı?

Osman Kavala kimdir? Osman Kavala niçin tutuklandı?

ABD'nin en zenginleri belli oldu

ABD'nin en zenginleri belli oldu