Siirt'te dev proje hayata geçiyor

Siirt’te 9 Milyon 864 bin Avro’luk (30 Milyon Tl) “Siirt Entegre fıstık işleme tesisi projesi” hayata geçiriliyor.

 • ŞEYHMUS ÇAKAN
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Siirt Fıstığının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Avrupa Birliğinin Mali destek programına sunulan ve kabul edilen yaklaşık 30 Milyon ( 9 Milyon 864 bin Avro) Tl bütçeli proje onaylanarak, inşaat yapım işi ihalesine çıktı.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz,”İlimizde üretilen Fıstığın işlemesi amacıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından açılan Avrupa Birliği'nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA'ya sunduğumuz proje kabul edilerek, desteklenmeye değer bulunmuş ve ihale süreci başlamıştır”dedi.

TARIM VE TURİZM PROJELERİNDE 40 MİLYON YATIRIM

İlimiz ekonomisinin can damarı olarak görünen tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik projelere büyük bir önem verdiklerini belirten Vali Tutulmaz,“Siirt’e ikinci büyük bir müjde vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Geçen hafta yaklaşık 10 milyon Tl bütçeli “Tillo Turizmini Geliştirme Projesi”nin onaylanmasın ardından, yine yaklaşık olarak 30 milyon bütçeli “Siirt entegre fıstık işleme tesisi projesi”nin onaylanması, ilimize yaklaşık 40 milyon Tl tutarındaki önemli bir kaynağın, tarım ve turizm alanında yatırım yapmamıza olanak sağlayacaktır” dedi.

“SİİRT FISTIĞI” SOSYAL GELİŞMEYE KATKI SUNACAK

Coğrafi konumu ve toprak yapısı itibariyle ilimiz fıstık yetiştiriciliği açısından ülkemizin en önemli bölgelerinden biri olduğunu kaydeden vali Tutulmaz,”Bu proje ile ilimizin sahip olduğu tarımsal potansiyeli ekonomiye kazandırmak, marka ürünü olan Siirt Fıstığının piyasalarda rekabet edilebilirliğinin artırılmasını hedefleyerek, köylerden kentlere göçü durduracak, çiftçimizin, köylümüzün yaşam standardını yükseltecek, gelir ve refah düzeyini artıracak, yeni istihdam alanları yaratacak, önemli bir proje olarak görüyoruz. Bu projenin her aşamasını takip edeceğiz.”dedi.

TARIM PROJELERİNE AĞIRLIK VERİLİYOR

Huzur ve güven ortamında yatırımların artarak devam ettiğine dikkat çeken Vali Tutulmaz,”İlimizin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ve vatandaşlarımızın yaşam standartlarının geliştirilmesine yönelik projelere ağırlık veriyoruz. Siirtimizin daha yaşanır bir kent haline dönüştürmek hedef ve heyecanı ile çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Bu projenin hayata geçirilmesinde   emeği geçen  Avrupa Birliği Bakanlığımıza  Sanayi ve Ticaret Bakanlığımıza, Proje ekibimize  ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

SONBAHARDA 1 MİLYON FISTIK AĞACI DAHA TOPRAKLA BULUŞACAK

Vali Tutulmaz, ilimizin ekonomik geleceği açısından mihenk taşı olan fıstık ağacı sayısını artırmak amacıyla üreticilerimize milyonlarca fıstık fidanı, kilometrelerce tel örgü ve yüz binlerce demir dikme dağıtıklarını ifade ederek, bu desteklerimiz sayesinde son yıllarda il genelinde 9 milyon fıstık fidanının toprakla buluşturulduğunu, bu yıl da sonbahar dikim sezonunda, Tarım Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Köye Dönüş ve Rehebilitasyon Proejesi (KDRP), Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı (Dika) destekleri ile bir (1) milyon fıstık ağacının daha toprakla buluşturulacağını sözlerine ekledi.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
´Terör örgütünün sözcülüğünü yapmayın´

´Terör örgütünün sözcülüğünü yapmayın´

Çin yapay Güneş geliştiriyor

Çin yapay Güneş geliştiriyor

Mehmetçik'ten 'nefes kesen' tatbikat

Mehmetçik'ten 'nefes kesen' tatbikat

Bilgisayar parçalarından altın çıkardı

Bilgisayar parçalarından altın çıkardı

En Çok Okunanlar