ABD ilk defa darbe yedi

İİT’nin aldığı ‘Kudüs Filistin’in işgal edilmiş başkentidir’ kararı direnişi cesaretlendirirken ABD’yi yalnızlığa itti. Hamas’ın 30’ncu kuruluş yıldönümü etkinliğinde konuşan İsmail Heniyye, “Washington modern çağda ilk defa darbe yedi ve siyasi açıdan izole edildi!” dedi.

  • 17
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Donald Trump’ın uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler (BM) kararını çiğneyerek Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi dönüp dolaşıp Washington ve Tel Aviv’i vurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Kudüs’ü ‘Filistin’in işgal edilmiş başkenti’ olarak tanıması, direniş grupları ile bu zamana kadar söz söylememiş ülkelerin ABD ve İsrail’e karşı cesaretlenmesini sağladı. Hamas’ın 30’ncu kuruluş yıldönümü adına Gazze’de düzenlenen dev etkinlikte konuşan örgütün Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, “Amerika, modern çağda ilk defa darbe yiyip siyasi açıdan izole edildi!” dedi. Gazze’de toplanan yüz binlerce Filistinliye seslenen Heniyye, Trump’ın Kudüs kararını İsrail devletinin kurulmasına zemin hazırlayan Balfour Deklarasyonu’na benzetti ve “Washington’u vazgeçmeye zorlayacağız” dedi.

‘KUDÜS’Ü SATMAYIZ’

İsrail-ABDprojesinin önüne geçmek için bölgede güçlü ittifaklar kurmaya başladıkların belirten Heniyye, İİT kararı sonrası Washnigton’ın bölgede yalnız kaldığına işaret ederek “Bu, İslam dünyasının başarısıdır” diye konuştu. Suudi Arabistan ve Mısır’ın darbeci Sisi yönetiminin arabuluculuğuyla geliştirilen sözde Filistin-İsrail barış anlaşmasını işgalcilerin ve Trump’ın gözüne sokacaklarını kaydeden Heniyye, “Kudüs’ü satmayacağız, geri dönüş hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz, İsrail’i tanımayacağız” ifadelerini kullandı. İİT’nin Kudüs kararı Arap dünyasını da harekete geçirdi. Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Nasır es-Sabah, ülkesinin Filistin’de büyükelçilik açmak için çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. 

ÇİN’DEN DESTEK

Ürdün’de de Krallığa ait New York kentine giden bir yolcu uçağında  “Şu anda Filistin’in başkenti Kudüs semalarındayız” anonsu yapıldı. Yousuf Da’aja adındaki Ürdünlü pilot ABD’ye indikten sonra gözaltına alındı. Çin’den de İİT kararına paralel bir açıklama geldi. Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, 1967 sınırlarına göre başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin’i desteklediklerini dile getirdi.

Washington kaybediyor!

Trump’ın Kudüs kışkırtmasına karşı İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aldığı ‘Kudüs Filistin’in işgal edilmiş başkentidir’ kararı sonrası ABD’nin Ortadoğu’da ürkek adımlar atmaya başladı. Bölgeye düzenleyeceği tur kapsamında Tel Aviv’e giderek İsrail meclisinde pazartesi konuşma yapması beklenen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in programı iptal edildi. 

‘TRUMP’A YETİŞMEZ’

Washington’ın cesaretini yitirdiğini gösteren bir başka adım da ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan geldi. Tillerson, ülkesinin İsrail Büyükelçiliği›nin Kudüs’e taşımasının en az 3 yıl süreceğini söyledi ve uygulamanın Trump’ın başkanlığından sonra hayata geçebileceğini belirtti. Öte yandan, ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert de önceki gece basın toplantısında İİT’nin kararına ilişkin sorulara sorularına yanıt vermekten kaçındı. Trump’ın sadece coğrafi bir karar aldığını savunan Nauert, “Sadece binaların yeri değişiyor, statü değil” dedi.

İsrail’in mecburi müttefiki Suudiler

Kudüs kararı sonrası yalnızlığa itilen ABD ve İsrail’in Ortadoğu’daki planlarını uygulamaya koymak için elinde sadece Suudi Arabistan ile ittifak formülü kaldı. İran karşıtlığı üzerinden ortaklık kuran Tel Aviv ve Riyad, Filistin meselesinde de ürkek yakınlaşmasını sürdürdü. Suudi Elaf gazetesinde Mehdi Mecid Abdullah ve İsrail Ordusu Sözcüsü Avihai Adrai imzasıyla yayımlanan analizde Hamas, ‘İran’ın kullandığı bir savaş tüfeği’ olarak nitelendirildi. Aynı gazeteye röportaj veren İsrail’in İstihbarat Bakanı Yisrael Katz da yanlarına çekmek istedikleri Arap ülkelerine Körfez’i Hayfa’ya bağlayacak demiryolu projesi yapacaklarının müjdesini verdi. Öte yandan, Abu Dabi Veliaht Prensi Zayid El Nahyan, Riyad’a gelerek bölgedeki müttefiki Suudi Veliaht Prensi Bin Selman ile bir araya geldi. Filistin’e dayatılan teslim anlaşmasının mimarlarının Trump’ın Kudüs kararlarını değerlendirdiği bildirildi.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
İşgalci İsrail askerleri ´arbedede vuruldu´ dediği engelli Filistinliyi arkadan vurmuş

İşgalci İsrail askerleri ´arbedede vuruldu´ dediği engelli Filistinliyi arkadan vurmuş

En Çok Okunanlar