Batı demokrasi bayramını görmedi

Kanlı darbe girişimi sırasında FET֒cülere ürkek desteğini sunan Batı basını, demokrasi bayramı haberlerinde de sınıfta kaldı. Alanlarda toplanan halkı ötekileştiren gazeteler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini ‘hırçın’ olarak değerlendirdi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından Türkiye’ye küstah bir şekilde demokrasi dersi vermeye kalkan Batı medyası, kalkışmanın yıldönümünde tankları durduran gazi milleti hedef alan haberlere imza attı. Başta Şehitler Köprüsü olmak üzere ülkenin dört bir yanında anma törenlerine katılanları ‘öfkeli kalabalık’ olarak nitelendiren Batılı gazeteler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın FETÖ’cü hainleri hedef alan sözlerini de ‘aşırı’ buldu.

MİLLETE HAKARET

Almanya’nın resmi haber ajansı Deutsche Welle (DW), demokrasi bayramını kutlayan Türk milletini intikam hırsıyla dolu kitleler olarak tanıttı. Halkın darbeci hainlere yönelik idam talebini ‘antidemokratik’ gören DW, “Kızılay’da toplanan vatandaşlar gecenin ilerleyen saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinlemek için TBMM önüne doğru yürüdü. Bu yürüyüş sırasında ‘İdam isteriz, şehitler yaşasın, kalleşler asılsın’ sesleri dikkat çekiyordu” ifadelerini kullandı. İngiliz BBC de anma törenine katılan milyonları ‘yüz binler’ şeklinde yansıtarak kalabalığı az ve zayıf gösterme çabasına girdi. FETÖ elebaşı terörist Gülen’in korunup kollandığı ABD’de Washington Post gazetesi de anma törenini, “Türkiye darbe girişiminin birinci yıldönümünü intikam hissiyle anıyor” yorumuyla haberleştirdi.

HESAPLAŞMA KORKUSU

Kalkışma gecesi yaptığı provokatif haberlerle tarafını belli eden Batı basını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında FETÖ’cülerle hesaplaşmaya dair açıklamalarını endişeyle karşıladı. Cumhurbaşkanı’nın “Önce bu hainlerin kafasını kopartacağız” sözünü aşırı bulan İngiliz The Guardian gazetesi Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını ‘hırçın’ olarak tanımlarken, The Telegraph da “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, darbecileri tek tip giysi ile mahkemeye çıkaralım” ifadesini manşete çıkardı.

MUHALEFET ODAKLI

Fransız basını ise HDP’nin başkan yardımcısı ile ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun parlamentodaki konuşmasına yer verdi. Le Monde gazetesi “Adalet tahrip edildi” başlığını kullandığı haberinde Türkiye’deki OHAL uygulamasını eleştirdi. Hapisteki FETÖ’cü hainlere odaklanan L’Observateur ise muhalif olarak değerlendirdiği teröristleri korudu.

‘Dünya halklarına medeniyet dersi’

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) liderleri FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Filistinlilerin Türk halkına desteklerini iletti. Hain kalkışmanın sene-i devriyesinde mesaj yayınlayan Hamas’ın Siyasi Büro Şefi İsmail Haniyye, “15 Temmuz, zulümden kurtulmaya çalışanlar, özgürlük ve onur için mücadele edenler başta olmak üzere tüm dünya halklarına ilham verecek medeniyet dersidir” değerlendirmesinde bulundu. Konu hakkında resmi açıklama yapan Hamas’ın Eski Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ise, “15 Temmuz başarısız darbe girişimi, Türkiye, bölge ve dünya için tarihi bir istasyon ve halkların ülkesine, demokrasi, kalkınma ve refahına karşı kurulan komploları nasıl bertaraf edeceğini gösteren cesur bir medeniyet örneğidir” dedi.

SANİ’DEN DESTEK

Öte yandan, Körfez ülkelerinin ablukasıyla boğuşan Katar’dan da 15 Temmuz’un yıldönümü nedeniyle Türk halkına destek mesajı geldi. Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Katar Emiri Sani’nin ailesinden Şeyh Tamim “Allah’ım, Türkiye’yi, liderini, halkını koru. Ezanları susturma, ay yıldızı ilelebet dalgalandır. Katar’dan Türkiye’ye selam olsun!” ifadelerini kullandı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
'Teröristlerin sandıklara tehdidinde tepelerine tepelerine bineceğiz'

'Teröristlerin sandıklara tehdidinde tepelerine tepelerine bineceğiz'

Oyunu böyle kullandılar

Oyunu böyle kullandılar

İşte sandık başından kareler!

İşte sandık başından kareler!

Sokak fotoğrafçılığında çığır açtılar

Sokak fotoğrafçılığında çığır açtılar