Duterte: Çin'e karşı koyamayız, ABD'liler bile onları durduramadı

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Pekin'in Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerine askeri olarak karşı duramayacaklarını ancak yasal yollara başvurabileceklerini söyledi.

x

Myanmar ziyareti öncesinde Davao Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Duterte, Filipinler ordusunun, Çin'in, çevre denetim istasyonu inşaatı çalışmalarına engel olamayacağını belirtti.

'SAVAŞ İLAN EDEBİLİRİM AMA…'

Duterte, Çin'in tartışmalı sulardaki varlık ve faaliyetlerine karşı savaş ilan etmeyeceklerini vurgulayarak, "Aslında savaş ilan edebilirim. Ancak, o zaman da tüm ordumuzu, polisimizi kaybederiz ve ulusumuzu yok etmiş oluruz" ifadelerini kullandı.

 

 

Pekin'in, Güney Çin Denizi'ndeki çalışmalarını sürdürmesi durumunda Uluslararası Tahkim Mahkemesinin verdiği karar uyarınca yasal yollara başvuracağını kaydeden Duterte, "Buna rağmen, Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerine karşı koyamayız. Amerikalılar dahi onları durduramadı" değerlendirmesinde bulundu.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, daha önce verdiği bir demeçte, "Siyaset oyununda, Tahkim Mahkemesinin kararını bir kenara bırakacağım. Çin'e herhangi bir dayatmada bulunmayacağım" demişti.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Erdogan: Borsamız dün itibari ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştı

Erdogan: Borsamız dün itibari ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştı

Plastik şişeleri her şeye dönüştürebiliyor

Plastik şişeleri her şeye dönüştürebiliyor

PKK'nın neden Sincar'ı seçtiği belli oldu

PKK'nın neden Sincar'ı seçtiği belli oldu

70 milyon yıllık yumurta fosili

70 milyon yıllık yumurta fosili

En Çok Okunanlar