Güney Kazakistan eyaleti Valisi Tuymebayev: Latin alfabesine geçmekte Türkiye'yi örnek alacağız

Güney Kazakistan eyaleti Valisi Canseyit Tuymebayev, Türkiye'nin Latin alfabesini başarıyla kullandığını ve Kazakistan'ın Latin alfabesine geçmesinde Türkiye'yi örnek alacaklarını söyledi.

 • AA
 • 11
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Tuymebayev, Merkez İletişim Hizmetleri binasında Güney Kazakistan eyaletinin sosyal-ekonomik durumuna ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Kazakistan’ın Latin alfabesine geçmesine ilişkin soru üzerine, “Biz Latin alfabesine geçmiyoruz, Latin alfabesine dönüyoruz.” dedi.

Tüm Türk devletlerinin 1929-1940 yıllarında Latin alfabesini kullandıklarını hatırlatan Tuymebayev, Türkiye ve Kazakistan'ın aynı dönemde Latin alfabesini kullanmaya başladığını ancak Sovyet Lider Josef Stalin'in bir gün içerisinde alfabeyi Kiril alfabesi olarak değiştirdiğini söyledi.

Tuymebayev, “1928’den beri Latin alfabesini kullanan Türkiye’yi ve Türkçeyi örnek alacağız. Türkiye’nin alfabeyi başarıyla kullandığını ve hiçbir zorluk yaşamadığını biliyoruz. Bizim için de zor olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

- "Türk firmaları ülkemize davet ediyorum"

Vali Tuymebayev, toplantıda AA muhabirinin Türk iş adamlarının Güney Kazakistan’daki yatırımlarına ilişkin sorusu üzerine de Türkiye’nin hızla gelişen bir ülke olduğunu ve şu anda Türkiye’de 100 binlerce büyük firmanın faaliyet gösterdiğini belirtti.

Daha önce Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği görevini yürüttüğünü hatırlatan Tuymebayev, “Türk firmalarını ülkemize davet ediyorum. Ülkemizde iş forumları düzenliyoruz. İlk foruma 100 Türk iş adamı katıldı.15-20 kişilik gruplarla devamlı eyaletimizi ziyaret ederek yatırım imkanlarını araştırıyorlar.” şeklinde konuştu.

Tuymebayev, yatırım için tüm yasal temellerin atıldığını ve Türk iş adamlarının bölgede aktif bir şekilde faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Güney Kazakistan’da Türk iş adamlarının inşaat, inşaat malzemeleri üretimi ve seracılık alanlarında etkin çalışmalar yaptıklarını dile getiren Tuymebayev, bölgede 10’dan fazla Türk firmasının çalıştığını aktardı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor