Irak: Kandil'e bir hareket başlatılacaksa bu görüşmelerde bizim de yer almamız gerekecektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, tehdit unsuru haline gelmiş olan terör örgütlerine karşı İran'la müşterek hareket yapılmasının her an gündemde olduğu şeklindeki açıklamalarıyla ilgili Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, 'Farklı ülkelerden eksen oluşturulup bir hareket başlatılacaksa bu görüşmelerde bizim de yer almamız gerekecektir' dedi.

 • AA
 • 6
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Bağdat'ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile dışişleri konutunda bir araya gelen Caferi, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Caferi, "Çavuşoğlu'nun ziyaretinin başta Musul olmak üzere terörle mücadele konusunda başarıların yaşandığı bir döneme denk gelmesi önemli." dedi.

Çavuşoğlu ile gerçekleştirdikleri görüşmede "ekonomik, siyasi ve güvenlik ilişkilerini detaylı şekilde ele aldıklarını, iki ülke arasındaki dış ticaretin güçlendirilmesine vurgu yaptıklarını" anlatan Caferi, terör örgütü DEAŞ'ın terk ettiği bölgelerde alt yapının zarar gördüğüne işaret ederek şunları söyledi:

"Türkiye'den alt yapı çalışmaları ile bölgelerin yeniden kalkındırılması için Irak ekonomisine destek vermesini istedik. Türkiye'nin diğer dost ülkelerle birlikte Musul ve diğer bölgelerdeki alt yapının yeniden inşası ve güçlendirilmesinde rol almasını temenni ediyoruz."

Türk mevkidaşı ile Ortadoğu ve Körfez ülkelerindeki gelişmeleri de değerlendirdiklerini kaydeden Caferi, "Suriye'de ve Körfez ülkeleri arasında yaşanan sorunların ortadan kaldırılması konusunda iki ülkenin oynayacağı rolü ele aldık." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, tehdit unsuru haline gelmiş olan terör örgütlerine karşı İran'la müşterek hareket yapılmasının her an gündemde olduğu şeklindeki açıklamalarının hatırlatıldığı soruya Caferi şöyle yanıt verdi:

"PKK, Irak'ta DEAŞ saldırılarından sonra yaşanan güvenlik zafiyeti ve krizden dolayı bazı bölgelere yayıldı. Onları buraya Irak getirmedi. Bu istisnai bir durumdur. Egemenliğimizi ve Irak Silahlı Kuvvetlerini ihlal etmeyecek her türlü görüşme ve işbirliğine hazırız. Farklı ülkelerden eksen oluşturulup bir hareket başlatılacaksa bu görüşmelerde bizim de yer almamız gerekecektir."

Irak Dışişleri Bakanı ayrıca "Görüşmede Başika'daki Türk birliklerinin varlığını da ele aldık. Hızlı bir şekilde oradan çekilmeleri talebinde bulunduk." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, Başbakanı Haydar el-İbadi ve Türkmen milletvekilleri ile görüşecek.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Taksim Metrosunda tacizcisine tokat attı

Taksim Metrosunda tacizcisine tokat attı

Avrupa'nın yüreğine korku salan Rus nükleer tesisi

Avrupa'nın yüreğine korku salan Rus nükleer tesisi

İçinden çıkanlar şaşırttı

İçinden çıkanlar şaşırttı