Leyleğin vericisindeki sim kartı çaldılar, 3 bin dolar fatura geldi

Polonyalı kuşbilimciler tarafından vericiyle takip edilen leyleğin üstündeki sim kartının çalınmasıyla, kuş bilimcilere 3 bin dolarlık fatura geldi.

 • İHA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Polonyalı kuşbilimciler tarafından vericiyle takip edilen leylek 'Kajtek' Sudan'da kayboldu. Leylekten bir daha haber alınamazken, omurgasına monte edilen vericideki sim karta ise 10 bin zlotylik (yaklaşık 3 bin dolar) fatura geldi. 

Polonya'daki Ekoloji Grubu (Grupa Ekologiczna) mensubu bir grup kuşbilimci leyleklerin göç güzergahlarını, beslenme ve kışın konaklama alışkanlıklarını izlemek amacıyla Kajtek adını verdikleri leyleğe verici taktı. 4 yavrusunu büyüttükten sonra leylek Kajtek, geçtiğimiz 17 Ağustos'ta Polonya'dan sıcak ülkelere doğru göç etti. Sırasıyla Ukrayna, Romanya, Türkiye, Suriye, İsrail, Mısır güzergahını takip eden Kajtek, 1 buçuk ayda 6 bin 154 kilometre yol kat ederek Sudan'daki Nasir Gölü yakınlarına ulaştı.

Kışı burada geçirdikten sonra 1 Şubat'ta dönüşe geçen Kajtek 10 günlük seyahatin ardından Sudan'daki Mavi Nil Gölü etrafındaki vadiye ulaştı. Polonyalı kuşbilimciler tarafından anbean takip edilen leylek, çipten alınan sinyallere göre aniden Polonya'ya geri dönmek yerine Afrika'da kalmaya karar verdi. Buna göre Kajtek, aynı gün içerisinde bulunduğu vadiden farklı yönlere olmak kaydıyla 25 kilometre gidip geldi. Vericiden gelen sinyaller neticesinde kuşbilimciler leyleğin halen dönüş yolunda olmadığını gözlemlerken 26 Nisan'da ise vericiden gelen sinyaller tamamen kesildi.

Leylekten bir daha haber alamayan, dahası başına kötü bir iş geldiğinden endişe eden Polonyalı kuşbilimci grup, 7 Haziran'da aldıkları 10 bin zlotylik (yaklaşık 3 bin dolar) faturayla şoke oldu. Buna göre Sudan'da birileri leylek Kajtek'e takılan vericideki sim kartı çıkartmış ve 20 saatlik arama yapmış. Leyleğin izini kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken 10 bin zlotylik faturayla şaşkına dönen Polonyalı kuşbilimcileri leylek Kajtek'in öldürülmüş olduğunu öğrenerek şaşkına döndü. Kuşbilimciler, zavallı Kajtek’in canlıyken omurgasına monte edilen vericiden sim kartı çıkartmanın pek mümkün olmadığını ifade etti.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Yeni Dünya’ya yolculuk: Osmanlı Türklerinin Amerika´ya Göçü (3)

Yeni Dünya’ya yolculuk: Osmanlı Türklerinin Amerika´ya Göçü (3)

150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaş artışı 400 liraya ulaşacak

150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaş artışı 400 liraya ulaşacak

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri

UEFA resmen açıkladı! İşte yeni sıralama

UEFA resmen açıkladı! İşte yeni sıralama

En Çok Okunanlar