Malezya'da 1MDB soruşturmasındaki gizlilik kararı kalktı

Malezya'nın eski Başbakanı Necip Rezak'ın da adının karıştığı 1MDB yolsuzluk soruşturmasındaki gizlilik kararı kaldırıldı.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Malezya'nın eski Başbakanı Necip Rezak'ın da adının karıştığı 1MDB yolsuzluk soruşturmasındaki gizlilik kararı kaldırıldı.

Malezya Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, Necip'in de aralarında bulunduğu bazı yetkililerin adının karıştığı, 11 milyar dolar borcu bulunan, devlete ait "1Malaysia Development Bhd (1MDB)" adlı yatırım şirketiyle ilgili soruşturmadaki gizlilik kararının kaldırıldığı bildirildi.

Açıklamada, soruşturmada gizli tutulan raporlar, alınan kararla başsavcılık internet sitesinde halka açık hale getirildi.

Necip'in başbakanlık görevini sürdürdüğü 2016'da soruşturma raporlarına gizlilik kararı getirilmişti.

Malezya’nın yeni Başbakanı Mahathir Muhammed, 9 Mayıs'ta yapılan seçimleri kazandıktan birkaç gün sonra başsavcılığa söz konusu soruşturmayla ilgili gizlilik kararının kaldırılması talimatı vermişti.

1MDB yolsuzluk suçlamaları

Ülkede 2009 yılından bu yana başbakanlık görevinde bulunan Malezya'nın ikinci Başbakanı Tun Abdul Rezak'ın oğlu ve 56 yıldır iktidarda olan Birleşik Malay Ulusal Partisinin (UMNO) Genel Başkanı Necip Rezak ülke tarihinin en büyük yolsuzluğu ile suçlanmıştı.

1MDB soruşturmasında yer alan belgelere göre, şirkete bağlı ajanslar, bankalar ve kuruluşlar aracılığıyla Necip'in kişisel banka hesaplarına 681 milyon dolar transfer edildiği öne sürülmüştü.

Malezyalılar Necip'in kendisini aklaması gerektiğini savunarak günlerce sokaklarda Başbakan aleyhine gösteriler düzenlemişti.

Malezya Başsavcılığı, Necip'in beş ayrı şahsi hesabında tespit edilen 681 milyon doların Suudi Kraliyet ailesinin kişisel bağışı olduğunu açıklamıştı.

Suudi hükümetinin bunu doğrulamasıyla Necip, yolsuzluk iddialarından aklanmıştı.

Necip, paranın bağış olarak geldiğini söyleyerek bunun iktidar partisinin organizasyonlarını finanse etmek için kullanıldığını açıklamıştı.

Muhalifler ise paranın 1MDB şirketinden geldiğini, siyasi destek sağlama ve Necip'in kişisel ihtiyaçları için kullanıldığını öne sürmüştü. Bunun üzerine soruşturmayı yürüten başsavcının görevine son verilmişti.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

En Çok Okunanlar