Mısır'ın başı petrol şirketlerine borçlarıyla dertte

Mısır Petrol ve Tabii Kaynaklar Bakanı Tarek El-Molla Mısır’ın yabancı petrol şirketlerine olan borcunu yakın zamanda ödeyebilmek adına bütçe planlaması yaptıklarını ve bakanlığın ödeme takvimi üzerinde çalıştığını söyledi.

  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
x

Kahire’de Mısır Petrol Kongresinde(EGYPS 2017) konuşan Tarek El-Molla, Mısır’ın yabancı petrol şirketlerine olan borcuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Henüz netleşmiş bir ödeme takvimi olmadığını söyleyen El-Molla müttefiklerine kısa süre içerisinde borçlarını ödemeyi taahhüt ettiklerini ve ilerleyen süreçte ödeme takvimi üzerinde anlaşma sağlayacaklarını vurguladı.

El-Molla ayrıca uluslararası petrol şirketlerine Mısır petrol pazarında karşılaşacakları tüm zorlukları çözmeye hazır olduklarını belirterek uygun yatırım ortamı oluşturacaklarının sözünü verdi. Petrol şirketlerine seslenen bakan, petrol pazarını ‘’patlayan sektör’’ olarak niteledi ve yatırımlarını arttırmalarını istedi.  

MİLYARLARCA DOLAR BORÇ 

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Perşembe günü Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Dana Gas petrol şirketi, Ekim 2014 itibariyle başlayan müzakerelerde Mısır Hükümeti’nin ödeme planıyla ilgili somut adımlar atamaması neticesinde 265 milyon dolara ulaşan alacağını gerekçe göstererek Mısır’a olan yatırımlarını durdurduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz eylül ayında 3.6 milyar dolar dolaylarında olan ve büyük çoğunluğunu yabancı petrol şirketlerinin oluşturduğu Mısır’ın borcu Aralık ayının sonu itibariyle 3.5 milyar dolar seviyesine geriledi.

2011 yılında ayaklanma ile birikmeye başlayan Mısır’ın petrol borcu, devletin finansal durumunun kötüye gitmeye başlaması ve hükümetin iç talebi karşılamak adına ihracat için ayırdığı gazı kullanmasıyla beraber milyar dolar seviyelerine geldi. Geçen ay yayınlanan IMF raporuna göre; Mısır hükümeti yabancı petrol ve gaz şirketlerine olan borcunu 2019 yılının haziran ayının sonuna kadar ödemeyi ve bu tarihe kadar yeniden borçlanmayacaklarını hedeflediklerini belirtti.

El-Molla ayrıca sıvılaştırılmış gaz ithalatını azaltmak istediklerini ve yerli ürünler için girişimde bulunduklarını, yeni gaz aramalarına başladıklarını notlarına ekledi. Son olarak Merkez Bankası’nın her ay gaz ithalatı için 800 milyon dolar sağladığını söyledi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Kuzey Kore nükleer tesisi tamamen yıktı!

Kuzey Kore nükleer tesisi tamamen yıktı!

Rus blogger Angela Nikolau ölümle dans ediyor

Rus blogger Angela Nikolau ölümle dans ediyor

Onların bu halini hatırladınız mı?

Onların bu halini hatırladınız mı?

Burası Hobbiton film seti değil Sivas

Burası Hobbiton film seti değil Sivas