Musul'dan ilk Bağdadi kaçtı

Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu dün 3 koldan başladı. Irak ordusu güneyden iki koldan Peşmerge doğudan saldırıya geçti. DEAŞ lideri El Bağdadi Musul'dan ilk kaçanlardan oldu. Operasyona Türkiye'nin eğittiği 3 bin savaşçı da katılıyor.

x

Irak ordusu Musul’un güneyinden, Peşmerge de doğusundan DEAŞ’a karşı saldırıya geçti. Koalisyon jetleri ve ABD topları destek verdi. 11 köyü DEAŞ’tan alan Peşmerge 200 km’lik alanı ele geçirdi. DEAŞ lideri El Bağdadi bölgeden ilk kaçanlardan biri oldu. Türkiye’nin eğittiği 3 bin savaşçı cephede.

Irak'ın Musul kentinin DEAŞ terör örgütünden kurtarılması için aylardır hazırlıkları yapılan operasyon önceki gece saat 01.40'ta başlatıldı. Operasyonu ilk duyuran 9 üst rütbeli subayla TV'ye çıkan Irak Başbakanı Haydar El-Abadi oldu. Abadi, Musul kent merkezine sadece Irak ordu ve polis güçlerinin gireceğini, daha önceden varılan mutabakata uyularak Türkiye'nin kente girmesini istemediği Şii milislerin Musul'a girişine izin verilmeyeceğini söyledi. Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazer Cephesi'ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri, DEAŞ hedeflerini gece boyunca karadan vurdu. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler olduğu, Irak ordusunun Peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği ifade edildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Musul'un doğusundaki Hazır Cephesi'nde Peşmergenin, güneydeki Güver ve Geyyara cephelerinde ise Irak ordusunun DEAŞ'a karşı harekete geçtiğini duyurdu. Dün saat 14.00'te ise Peşmerge Güçleri 70'inci Birlikleri Komutanı Şeyh Cafer Şeyh Mustafa, ilk gün planlarının başarılı şekilde tamamlandığını açıklayarak "11 köyün kontrolünü sağladık. Kontrol sağlanan bölgelerde bombalı tuzaklar temizleniyor" açıklaması yaptı.

PEŞMERGEYE 10 KM SINIRI

Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi "Operasyona Sünni güçler de katılıyor. Ninova Bekçileri, Perşmerge ile birlikte hareket ediyor. Türk askerinin eğittiği 2 bin kişi operasyonda. Ninova Bekçileri Musul kent merkezine 2 kilometre kala duracak" dedi. Üç ayrı merkezden yönetilen operasyonun ana üssünün Kuveyt olduğu belirtiliyor. Irak'ta da farklı hare- kat merkezleri bulunuyor. Bağdat'ta ise Irak Başbakanı Abadi'nin de operasyonu takip ettiği ortak harekat merkezi var. Yetkililer, Peşmerge güçleriyle eş güdümü sağlamak için Erbil'de de bir üs olduğunu ifade ediyor. Operasyonda Peşmergeler Musul'a 10 kilometreye kadar bir yol açacak. Türkiye tarafından Başika'da eğitilen Ninova muhafızları ise Musul'a 2 kilometre kadar yaklaşacak.

DEAŞ PATLATIP KAÇIYOR

Musul operasyonu başladığında DEAŞ'ın nasıl bir direnç göstereceği sorusu ise ilk günden yanıtını buldu. DEAŞ'ın operasyonun ilk gününde gerek Peşmerge gerekse koalisyon güçlerine karşı hiçbir mukavemette bulunmadan bölgeyi terk etmeye başladığı ancak kaçarken hendeklere doldurdukları ham petrolü ateşe verdikleri öğrenildi. BBC, DEAŞ'ın Irak'ın doğusundaki petrol kuyularına da ateşe verdiğini duyurdu. Havan topu, Katyuşa füzeleri ve Doçka gibi ağır silah ve mühimmatlar karşısında direnemeyen DEAŞ militanları, bombalı araçlarla intihar eylemlerine yöneldi. Bu saldırılarda 5 Peşmerge'nin öldüğü aralarında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkan yardımcısının oğlu Şalav Rasul'un da aralarında bulunduğu 10 kişinin yaralandığı açıklandı. Öte yandan Sputnik'e bilgi veren güvenlik kaynakları, DEAŞ lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin Musul'da düzenlenen bir hava saldırısından son anda kurtularak kaçtığını açıkladı. Güvenlik kaynakları, "Bağdadi, Musul'da DEAŞ komutanlarının katıldığı bir toplantıya düzenlenen saldırıdan son anda kurtuldu" dedi. DEAŞ'ın kendini halife ilan eden lideri Bağdadi'nin nereye kaçtığı ise bilinmiyor.

"BAĞDAT İLE ANKARA ARASINDA UZLAŞI OLMALI"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani dün öğleden sonra Hazır cephesini ziyaret ederek operasyonun ilk gününde 200 kilometrelik alanan DEAŞ'tan temizlendiğini duyurdu. Erbil ve Bağdat'ın operasyon konusunda anlaşmaya vardığını söyleyen Barzani "Anlaşma çerçevesinde, operasyonun nasıl yapılacağı, operasyona katılacak askeri birlik ve birimlerin komutası konularında Peşmerge ve Irak Ordusu bilgilendirildi. Aramızda işbirliği ve ortak çalışma isteği var. Anlaşmaya göre operasyondan sonra Musul'un durumunun ele alınması ve gelişmeleri kontrol etmek için ortak bir yüksek siyasi komite kurulmasına karar verildi. Dileğim, Musul'un DEAŞ teröristlerinden kurtarılarak halkın evlerine geri dönmesidir. Bağdat ve Ankara arasında da bu konuda uzlaşma olmalıdır" diye konuştu.

ALMANYA: KİMSE BAŞKA HESAPLAR YAPMASIN

Koalisyon güçlerinde asker bulunduran ülkelerin yetkili ağızları dün gün boyunca operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter "Bu operasyon, DEAŞ'ın yenilgiye uğratılması kampanyasında bir dönüm noktası. ABD ve uluslararası koalisyon, önlerindeki zorlu savaşta Iraklı güvenlik kuvvetlerini, Peşmerge güçlerini ve Irak halkını desteklemeye hazır. Irak'ın DEAŞ'ın nefret ve gaddarlığından kurtaracaklarına inanıyoruz" dedi. ABD Başbakanı Barack Obama'nın DEAŞ'la mücadele özel temsilcisi Breet McGurk ise Twitter hesabına "Tanrı kahraman Irak Ordusu'nun yardımcısı olsun. Bu tarihi operasyonda sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz" diye yazdı. Koalisyonun komutanlarından Stephen Townsend da yaptığı yazılı açıklamada operasyonun haftalar sürebileceğini kaydetti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Ellwood ise "Koalisyonun parçası olan Birleşik Krallık, Irak hükümetine destek vermeyi sürdürmeye kararlı" açıklamasını yaptı. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer "Ne peşmerge ne de Şii milisleri bu askeri çabaların merkezinde görüyoruz. Çünkü son günlerde bazı anlaşmazlıklar, örneğin Türkiye ile Irak arasında yaşanan siyasi tartışmalar da mezhepler ile ilgili konularda ne kadar hassas davranıldığını göster di. DEAŞ'la mücadele ile hiçbir ilgisi olmayan hesaplaşmaların yapılmamasını bekliyoruz" dedi.

HERKESİN GÖREVİ

Irak ordusu: Operasyonun ana kısmını Irak ordusu üstleniyor. 25 bin Irak askeri cephede. Irak ordusuna 600 ABD'li asker danışmanlık yapıyor. Irak ordusunun Dicle'nin güneyinden şehre girmesi hedefleniyor.
Peşmerge: İlk aşamada yaklaşık 6 bin Peşmerge Dicle'nin kuzeyinden operasyonda yer alıyor. Ancak gün geçtikçe Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmerge'nin hâkimiyet alanı ve sayısı artacak. Kentin ele geçirilmesiyle 18 bin Peşmerge'nin Musul'un dışında güvenliği sağlaması bekleniyor. Peşmerge operasyonda

Irak Ordusu'nun Musul'a girişi için yol açan öncü birlik olarak rol alıyor.

Ninova Muhafızları: Türk askerlerinin eğittiği Sünni güçler operasyonuna katılıyor. Ninova muhafızları Musul'a 2 kilometreye kadar yaklaşacak. Sünni güç, Musul'un Sünni halkına yönelik olası intikam ve katliam saldırılarını önleyecek.

Şii güçler: Al Jazeera'nın haberine göre şehrin güneyinde Tahran tarafından eğitilen Şii güçler konuşlanmış durumda. Musullular'ın tepkisini çeken Haşdi Şâbi adındaki bu yapının şehir merkezine girmeyeceği konusunda uzlaşma sağlandı. Ancak, Anbar eyaletlerindeki operasyonlarda da aynı anlaşmanın sağlanması, Şii güçlerin köylere girerek katliamlar yapmasına engel olmamıştı. Şii güçlerle ilgili en büyük kaygı bu. İranlı askeri danışmanlar da sahada Şii güçlere destek oluyor.

Gönüllü aşiretler: Washington ve Bağdat, Şii güçlerin yarattığı kaygıyı gidermek için, her bölgedeki aşiret liderlerinin oluşturduğu yerel birliklerin de operasyona katılması yönde karar aldı.
Koalisyon güçleri: ABD liderliğindeki koalisyon güçleri Musul operasyonuna havadan ve karadan destek sağlıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri: Türk Silahlı Kuvvetleri sınırda güvenliği sağlamak için hazır bekliyor. (Sabah)

 

Haber Turu

Ünlü iş adamı Türkiye'ye döndü

Ünlü iş adamı Türkiye'ye döndü

Yaklaşık 2,5 yıldır Gürcistan'da yaşayan Galip Öztürk, mahkemenin "yeniden yargılanmasına ve infazının durdurulmasına" yönelik kararı ile ülkeye döndü

Silivri'de zincirleme trafik kazası

Silivri'de zincirleme trafik kazası

Silivri'de 3 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

Kılıçdaroğlu, TÜRGEV’e 10 bin lira tazminat ödeyecek

Kılıçdaroğlu, TÜRGEV’e 10 bin lira tazminat ödeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜrGEV’e 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

Musul’daki asıl savaş

Musul’daki asıl savaş

Gerçekten DEAŞ Musul operasyonuyla yok edilebilir mi? Daha da önemlisi bu savaşın arkasındaki niyet gerçekten DEAŞ’ı bitirmek mi? Önümüzdeki gün ya da haftalarda DEAŞ, belki kentten çıkarılacak. Ama görünüşe göre Musul üzerindeki mücadele daha uzun soluklu olacak.

20 Emniyet mensubundan 5’i FET֒den tutuklandı

20 Emniyet mensubundan 5’i FET֒den tutuklandı

Bartın’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Bylock kullandıkları iddiası ile adliyeye sevk edilen 20 kişiden 5’i tutuklanırken 15 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Başbakan Yıldırım Hilmi Özkök'ü yalanladı: 2004'te o ifade var mı?

Başbakan Yıldırım Hilmi Özkök'ü yalanladı: 2004'te o ifade var mı?

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Ağustos 2004'te düzenlenen MGK toplantısına ilişkin FETÖ konusunda hükümeti bilgilendirdiğini söylemişti.

Tunceli'deki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Tunceli'deki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Terör örgütlerine yönelik devam eden operasyonlar nedeniyle bazı yerleşim yerlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Türk doktordan uluslararası başarı

Türk doktordan uluslararası başarı

Uluslararası Göz Cerrahisi Birliği (ISRS), astigmat düzeltme cerrahisine yaptığı yenilikçi katkılarından dolayı Dr. Aylin Kılıç’a Lans Seçkin Öğretim Üyesi Ödülü’nün verildiği açıklandı.

Bingöl’deki çatışmanın acı bilançosu artıyor: 1 şehit, 17 yaralı

Bingöl’deki çatışmanın acı bilançosu artıyor: 1 şehit, 17 yaralı

Bingöl’ün Genç ilçesinde teröristlerce düzenlenen saldırıya güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesinin ardından çatışma çıktı. Saldırıda 1 polis memuru şehit oldu; 5'i güvenlik gücü olmak üzere 17 kişi yaralandı.

Aydın’a İslam Dünyası’ndan Yılın Eğitimcisi ödülü

Aydın’a İslam Dünyası’ndan Yılın Eğitimcisi ödülü

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, yükseköğretim alanındaki çalışmalarından dolayı İslam Dünyasının En İyileri ödülüne layık görüldü.

İtalya İsrail'den özür diledi: Bir daha tekrarlanmayacak

İtalya İsrail'den özür diledi: Bir daha tekrarlanmayacak

Netanyahu, "İtalya'nın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Mescid-i Aksa ile ilgili kararında çekimser oy kullanmasının bir daha tekrarlanmayacak bir hata olduğu" yönündeki açıklamalarından ötürü Renzi'ye teşekkür etti.

 Filistin'den İsrail'e girişler kapatıldı

Filistin'den İsrail'e girişler kapatıldı

İsrail, Simhat Tora bayramı nedeniyle Filistin topraklarından İsrail'e girişleri kapattı.

PKK’nın anahtarı yine DEAŞ oldu

PKK’nın anahtarı yine DEAŞ oldu

DEAŞ ile mücadele adı altında meşruiyet ve alan hakimiyeti kazanmak isteyen terör örgütü PKK, aynı taktiğe bu sefer Kerkük’te başvurdu. Ani baskını fırsat bilen teröristler, ‘yardım’ bahanesiyle kenti doldurdu.

Musul’da terörden kaçan çocuklara işkence

Musul’da terörden kaçan çocuklara işkence

Şii milislerin doldurduğu Irak ordusunun, Musul’dan kaçan çocuklara işkence uyguladığı görüntüler ortaya çıktı. Kan donduran görüntüler, ‘Sünnilere işkence’ kaygılarını tekrar artırdı.

Kerkük'te çatışmalar şiddetlendi

Kerkük'te çatışmalar şiddetlendi

DEAŞ ile Irak güvenlik güçleri arasındaki sokak çatışmaları tekrar başladı

Yemen'deki olaylarda 19 kişi öldü

Yemen'deki olaylarda 19 kişi öldü

Yemen'de önceki gece başlatılan ateşkesin sona ermesine az bir zaman kala farklı kentlerde yaşanan saldırılarda 19 kişinin öldüğü bildirildi.

Biri Türk 13 kişi DEAŞ'tan kurtarıldı

Biri Türk 13 kişi DEAŞ'tan kurtarıldı

UMH'ye bağlı güçler, Sirte kentinde terör örgütü DEAŞ ile yaşanan çatışmalarda örgüt tarafından alıkonulan biri Türk vatandaşı 13 kişiyi kurtardı.

Ermeni iddialarına karşı ret oyu kullanan vekil aday yapılmadı

Ermeni iddialarına karşı ret oyu kullanan vekil aday yapılmadı

Almanya Federal Meclisinde 1915 olaylarına ilişkin tasarıya ret oyu kullanan Kudla, parti teşkilatı tarafından yeniden milletvekili adayı gösterilmedi.

Çin’den ABD’ye savaş gemisi tepkisi

Çin’den ABD’ye savaş gemisi tepkisi

Çin Savunma Bakanlığı, ABD donanmasına ait bir savaş gemisinin Güney Çin Denizi’ndeki Şişa adaları kara sularına girmesini yasa dışı olarak değerlendirdi

Halepli Bena: Biz çocuğuz, terörist değiliz

Halepli Bena: Biz çocuğuz, terörist değiliz

Halep'in Tarık el-Bab semtinde yaşayan 7 yaşındaki Bena, sosyal medya üzerinden kuşatma altındaki Halepli çocukların sesini dünyaya duyurmaya çalışıyor.

Avrupa Yakası’nda her gün 50 konut yıkılıp yenileniyor

Avrupa Yakası’nda her gün 50 konut yıkılıp yenileniyor

4.2 milyon aboneye hizmet veren CLK Boğaziçi Elektrik tarafından 3 ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda, Şubat 2016 itibarıyla ‘kentsel dönüşüm bina yıkım istatistikleri’ de yer almaya başladı.

Trump istedi ama Asya devi LUX’ı tercih etti

Trump istedi ama Asya devi LUX’ı tercih etti

MYC Partners’ın patronu Akdoğan, Bodrum’daki otelin işletmesini Türkiye’ye yatırım konusunda istekli olan Asya merkezli LUX Grubu’na verdi. Akdoğan “Trump’ın yöneticileri çok peşimizden koştu ama LUX ile anlaştık” dedi.

MÜSİAD’dan ‘Batı Balkanlar’ açılımı

MÜSİAD’dan ‘Batı Balkanlar’ açılımı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Makedonya, Arnavutluk ve Kosova ekonomi odaları arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla iyi niyet protokolü imzalandı.

Türk tasarımcılar geliştirdi: Kalp krizini haber veren tişört, şarj eden koltuk

Türk tasarımcılar geliştirdi: Kalp krizini haber veren tişört, şarj eden koltuk

Türkiye Tasarım Haftası’nda akıllı tekstil ürünleri ve inovatif tasarımlar heyecan yarattı. Türk tasarımcı kalp krizini önceden haber veren akıllı tişörtle dikkatleri üzerine çekerken, etkinlikte şarj eden koltuk da büyük ilgi gördü.

666 Milyar dolarlık zirvede İFM tanıtımı

666 Milyar dolarlık zirvede İFM tanıtımı

Türkiye, 27 Ekim’de büyük bir toplantıya ev sahipliği yapıyor.

Ne kadar ihracat o kadar yeşil pasaport

Ne kadar ihracat o kadar yeşil pasaport

15 bin ihracatçıya yeşil pasaport verileceğini belirten Bakan Zeybekci “1 ile 10 milyon dolar arası ihracat yapan şirkete 1 pasaport, 10-25 milyon dolar arası 2, 25-50 milyon dolar arası 3, 50-100 milyon dolar arası 4, 100 milyon dolar üzerinde 5 yeşil pasaport hakkı tahsis edilecek” dedi.

Dev kamulaştırma için karar verildi

Dev kamulaştırma için karar verildi

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'daki bazı taşınmazlar kamulaştırılacak

Memura müjde! Puanlar düşürüldü

Memura müjde! Puanlar düşürüldü

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği için yapılacak yazılı sınavlarda başarılı sayılmak için aranan puan, 70'ten 60'a düşürüldü.

2 ay sabret bin lira al

2 ay sabret bin lira al

13 milyon çalışanı kapsayan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım uygulaması 1 Ocak’ta başlıyor. Çalışanlara 2 ay içinde çıkma hakkı tanınacak. Cayma hakkını kullanmayanın hesabına ise bin lira ek devlet katkısı yatacak

Perakedencilere not sonrası teklif yağıyor

Perakedencilere not sonrası teklif yağıyor

BETA Genel Müdürü Barbaros Akyıldız, not indirimi sonrası perakende sektörüne satın alma teklifleri gelmeye başladığını söyledi.

İniesta sakatlandı!  En az 2 ay yok

İniesta sakatlandı! En az 2 ay yok

Barcelona kulübü, Valencia maçında sakatlanan İniesta'nın sahalara dönmesinin 6 ila 8 hafta süreceğini açıkladı

ABD'de pole pozisyonu Hamilton'ın

ABD'de pole pozisyonu Hamilton'ın

Formula 1'de Mercedes'in Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton, sezonun 18. yarışındaki sıralama turlarında birinci oldu.

Mario Gomez ilk golünü attı

Mario Gomez ilk golünü attı

Almanya Bundesliga'nın 8. hafta mücadelesinde Wolfsburg, deplasmanda Darmstadt 98 ekibine 3 - 1 mağlup oldu. Wolfsburg formasıyla 7. maçına çıkan Beşiktaş'ın eski futbolcusu Mario Gomez, ilk golünü bu mücadelede atmış oldu.

Enes asist yaptı, Twente kazandı!

Enes asist yaptı, Twente kazandı!

Hollanda Birinci Futbol Ligi'nin (Eredivisie) 10. haftasında Twente, milli futbolcu Enes Ünal'ın asist yaptığı maçta deplasmanda Go Ahead Eagles ekibini 2-0 mağlup etti.

Rodallega, Akhisar'a 3 puanı getirdi!

Rodallega, Akhisar'a 3 puanı getirdi!

Spor Toto Süper Lig Turgay Şeren Sezonu'nun 8. hafta maçında Akhisar Belediyespor sahasında Adanaspor'u 1-0 yendi.

Beşiktaş, Antalyaspor'a hazır

Beşiktaş, Antalyaspor'a hazır

Beşiktaş, Spor Toto Süper Lig'in 8. haftasında yarın Antalyaspor ile yapacağı karşılaşmanın hazırlıklarını basına kapalı yaptığı antrenmanla tamamladı.

Riekerink: Şampiyonluk yolunda...

Riekerink: Şampiyonluk yolunda...

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Reiekerink, Trabzonspor maçı sonrası açıklamalarda bulundu.

Ersun Yanal'dan Galatasaray galibiyeti yorumu

Ersun Yanal'dan Galatasaray galibiyeti yorumu

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Galatasaray'ı yendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu.

Trabzonsporlu Zeki Yavru'dan Galatasaray'a gönderme

Trabzonsporlu Zeki Yavru'dan Galatasaray'a gönderme

Trabzonspor'un Galatasaray'ı deplasmanda yendiği karşılaşmanın ardından Zeki Yavru açıklamalarda bulundu.

Rıdvan Dilmen, Riekerink'e sert çıktı!

Rıdvan Dilmen, Riekerink'e sert çıktı!

NTV Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Galatasaray - Trabzonspor karşılaşmasını değerlendirdi.

Gaziantep'te 300 çift 'evet' dedi

Gaziantep'te 300 çift 'evet' dedi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen toplu nikah töreninde 300 çift dünya evine girdi.

Gitmediği yerden HGS cezası gelince...

Gitmediği yerden HGS cezası gelince...

Bilecik’te yaşayan ve hiç gitmediği Çeşme-İzmir-Aydın otoyolundaki Hızlı Geçiş Sistemi'nden (HGS) ceza yiyen Arif Durmuş isimli vatandaş, ceza sonrası hem eşine hem de torunlarına işin gerçeğini anlatmakta güçlük çekerken neye uğradığını şaşırdı.

7 yıldır erkek berberine tıraş oluyor

7 yıldır erkek berberine tıraş oluyor

Balıkesir’in Edremit ilçesinde kısa saç modellerini tercih eden bir bayan 7 yıldır erkek berberlerinde saç tıraşı olmayı tercih ediyor.

Rize'de sakallı yarasa bulundu

Rize'de sakallı yarasa bulundu

TÜRKİYE'deki tabii yaşamdan sorumlu olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Rize'de görülen Sakallı Yarasa için harekete geçti. Tür koruma çalışmaları kapsamında ülkemizde görülen canlı türlerini koruma altına alan Bakanlık, Rize'de yürütülen tür koruma faaliyetleri esnasında görülen Sakallı Yarasa için çalışmalara başladı.

Orionid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta başlayacak?

Orionid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta başlayacak?

Orionid meteor yağmuru merakla bekleniyor. Her yıl Ekim ayında izlenebilen Orionid meteor yağmuruna bu gece tanık olabileceksiniz. Peki Orionid meteor yağmuru nedir? İşte merak edilenler..

Baba ve oğluna müebbet hapis

Baba ve oğluna müebbet hapis

Eskişehir’de bir kişiyi öldürdükleri ileri sürülen baba oğul müebbet hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Hitit Krallığı 'Hattuşa'da hayat bulacak

Hitit Krallığı "Hattuşa"da hayat bulacak

UNESCO'nun Dünya kültür mirası ve Dünya belleği listelerindeki tek antik şehir unvanına sahip Çorum'un Boğazkale ilçesinde inşa edilecek Hitit köyü ile 3 bin 500 yıl önceki yaşantı canlandırılacak.

Hoverboard üzerinde sema yapmak

Hoverboard üzerinde sema yapmak

Kıraç araziler lavantayla bereketleniyor

Kıraç araziler lavantayla bereketleniyor

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde Kaymakamlık öncülüğünde başlatılan lavanta üreticiliği projesi kapsamında lavanta yağından sabun, kolonya, losyon ve oda spreyi üretildi.

Eski deniz astsubayından hayat dersi

Eski deniz astsubayından hayat dersi

Deniz astsubayı iken önce bir bacağını, ardından Marmara depreminde ilk eşini ve tek çocuğu olan 11 yaşındaki kızını kaybeden Durmuş Turanoğlu, 3 yıllık depresyon sürecinin ardından ahşap oyma hat sanatı ile yaşama tutundu. Turanoğlu, 50’li yaşlardan sonra keşfettiği yeteneği için “Bunu, hayat hikayeme sabretmemin sonunda bana verilen b