Rus yetkililerin, Doğu Guta'daki öğrencilerin Şam'a eğitim için gittikleri iddiası yalanlandı

Rus yetkililerinin, 'Doğu Guta'daki öğrencilerin eğitim almak için otobüsle Şam'a gittikleri' iddiası Suriye'nin Şam Kırsalı Eğitim Müdürlüğü tarafından yalanladı.

 • AA
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Rus yetkililerin, Doğu Guta'daki öğrencilerin Şam'a eğitim için gittikleri iddiası, muhaliflerin kontrolündeki Şam Kırsalı Eğitim Müdürlüğü tarafından yalanladı: - "2017-2018 eğitim öğretim yılı bugün başladı ve öğretmenler ve öğrenciler milli eğitimin inşa ettiği eğitim kurumlarına gitmeye başlamışlardır. Doğu Guta’daki okullar geçici hükümete bağlı milli eğitim müdürlüğü tarafından idare edilmektedir. Üniversite öğrencileri de dahil hiçbir öğrenci Doğu Guta'dan Esed rejimi bölgelerine eğitim için çıkmamaktadır"

Muhaliflerin Suriye geçici hükümetine bağlı Şam Kırsalı Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da eğitimin yeni başladığını ve hiçbir öğrencinin eğitim için Şam'a gitmediğini bildirildi.

Açıklamada, "2017-2018 eğitim öğretim yılı bugün başladı. Öğretmenler ve öğrenciler milli eğitimin inşa ettiği eğitim kurumlarına gitmeye başlamışlardır. Doğu Guta'daki okullar geçici hükümete bağlı milli eğitim müdürlüğü tarafından idare edilmektedir. Üniversite öğrencileri de dahil hiçbir öğrenci Doğu Guta’dan rejim bölgelerine eğitim için çıkmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

- Doğu Guta’da 52 bin öğrenci eğitim alıyor

Açıklamada, müdürlüğün sağladığı imkanlar sayesinde Esed rejiminin askeri ablukası altındaki Doğu Guta’da yüksek kalitede eğitim verildiği vurgulandı.

Doğu Guta genelinde 3 bin 200 öğretmen ile 52 bin öğrenciye hizmet verdiğini belirten müdürlük, 2017-2018 eğitim öğretim yılı için orta ve lise sınavlarına başvuran öğrenci sayısının 5 bin 976'ya yükseldiğini de duyurdu.

- Rus temsilcinin iddiası

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi ve Astana heyeti başkanı Aleksandır Lavrentiev, Astana toplantıları sonrasında yaptığı açıklamada, çatışmasızlık bölgelerine model olması için verdiği örnekte "Doğu Guta'daki öğrencilerin eğitim almak için Şam'a otobüsle gittikleri" iddiasını gündeme getirmişti.

Lavrentiev, "Örneğin Doğu Guta bölgesinde her sabah 6-7 sularında Doğu Guta'dan Şam'a çok sayıda otobüs kalkıyor." ifadelerini kullanmıştı.

- Çatışmasızlık ablukayı sıklaştırdı

Geçen temmuz başında beşincisi düzenlenen Astana görüşmelerinin ardından, 22 Temmuz'da da Şam'ın doğusunda Beşşar Esed rejiminin kuşatmada tuttuğu Doğu Guta bölgesinde ateşkes ilan edilmişti.

Eğitim müdürlüğü, Doğu Guta'nın çatışmasızlık bölgeleri kapsamına alındığı günden itibaren ablukanın daha da sertleştiğini ve bölgede gıda fiyatlarının hızla yükseldiğini belirtti.

- Doğu Guta, 5 yıldır rejim kuşatması altında

Şam'ın doğusunda, Cobar Mahallesi ile Ayn Terma ve Zemelka beldelerinin de içinde olduğu Doğu Guta bölgesi 5 yıldır rejimin kuşatması altında bulunuyor.

Rejim, Doğu Guta'nın güneydoğusunda yarımada şeklindeki Cobar'ı, güneybatısındaki Ayn Terma ve Zemelka'dan kopartarak tek başına kuşatmayı hedefliyor. Böylece rejimin yaklaşık 3 aydır yoğun şekilde saldırdığı Doğu Guta'daki kuşatma da daralmış olacak.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Ölüyü diriltemeyince gözaltına alındı

Ölüyü diriltemeyince gözaltına alındı