EGE

“Gıda Güvenliği Dersi Zorunlu Olsun”

Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdussamed Boyu, okullarda sağlıklı beslenme ve gıda güvenliği dersi okutulması için Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunacaklarını açıkladı. Gıda Mühendisleri olarak, toplumda eksik olan gıda güvenliği bilincinin oluşması ve arttırılması amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Boyu, “Ne üretici gıda güvenliği bilinci ile üretim yapıyor ne de tüketici bu bilinçle tüketim yapıyor. Böylece gıda güvenliğinin riske girdiği bir ortam hazırlanıyor. Gıda güvenliği bilincinin hem çocuklarda oluşması, hem de hızlıca topluma yayılması için okullarda gıda güvenliği dersi okutulsun” dedi.

  • GÖKÇE KIRTILOĞLU

Yaklaşık bir yıldır İstanbul ve çevresindeki illerde ağırlıklı olarak lise öğrencilerine yönelik güvenli gıda yönetimi eğitimi verdiklerini dile getiren Boyu, eğitim sonuçlarını değerlendirmek için anket çalışmaları yaptıklarını da söyledi. Gıda güvenliği dersi fikrinin de bu anketlerden elde edilen olumlu sonuçlardan sonra ortaya çıktığını aktaran Boyu, “Eğitim alan öğrencilerin daha az fast food tükettiğini, gıda güvenliği anlamında risk yaşanan ürünleri tüketirken daha dikkatli olduğunu, etiketini mutlaka okuduğunu ve üretim yapan firmayı sorguladığını gördük. Bunlar gıda güvenliği açısından çok önemli konular” diyerek eğitimlerin olumlu sonuçlar verdiğine dikkat çekti.

GIDA BİLİNCİ İÇİN EĞİTİM ŞART
Gıda güvenliği bilincinin oluşturulması için en verimli çağın okul dönemi olduğu vurgulayan Boyu, bu çağda verilen eğitimlerin hayat boyu kalıcı hale geldiğini belirtti. Boyu, okullarda verilen eğitimlerin eğlenceli bir şekilde sunulması halinde çocukların, kendilerinin bilinç kazanmasının yanı sıra bu bilginin ailede kullanılması için de baskıcı bir tutum içine girdiklerini söyledi. Toplumda uzun vadede gıda güvenliği bilinci oluşturulması için projenin önem taşıdığını ifade eden Boyu, “Gıda güvenliği bilincinin hem çocuklarda oluşması, hem de hızlıca topluma yayılması için okullarda gıda güvenliği dersi okutulsun. Gıda güvenliği ilköğretim çağında temel bilgiler olarak verilebilir, ama özellikle 5. sınıftan sonra zorunlu ders olarak okutulmasını istiyoruz. Bu işin 4 yıl eğitimini alan gıda mühendisleri gerekirse formasyon alarak bu eğitimi verebilir. İhtiyacı karşılayacak ve bu anlamda hizmet etmek isteyen binlerce gıda mühendisi var. Biz bu dersi gıda mühendislerinin vermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin sağlıklı beslenmeden uzaklaştığına ve fast food tüketiminin arttığına dikkat çeken Abdussamed Boyu, “Türkiye’nin 2012 raporlarına göre son 2 yıl içinde obezite oranı özellikle 15 yaş üzeri grupta 15,2’den 17,2’ye çıkmış. Bunun yanı sıra son dönemde gıda güvenliğinden kaynaklanan hastalıklarda da artış söz konusu. Bunlar toplumda gıda güvenliği bilincinin eksik olmasından kaynaklanıyor. Resmi denetimlerin daha da hızlandırılması ve gıda mühendislerinin de süreç içinde etkin hale getirilmesi ile çözümün daha da hızlanması mümkün” diye konuştu.

“PROJE OLUMLU KARŞILANDI”
Proje için pilot bölge olarak seçmeyi düşündükleri İstanbul’da, Milli Eğitim Müdürlükleri ile görüştüklerini de ifade eden Boyu, “Resmi cevaplar gelmedi, ama proje olumlu karşılandı. Biz pilot bölgeler oluşturulması ve eğitimlerin önce buralarda verilmesini, daha sonra da bizim yaptığımız gibi anketlerle sonuçların değerlendirilmesini istiyoruz. Şuan ‘gidaguvenligidersiistiyoruz.com’ adında bir internet sitesi hazırlanıyoruz. Burada projenin halka tanıtılmasını sağlayıp, projeye dair yorumları toplayacağız. Bunları anket sonuçlarıyla birleştirip Milli Eğitim Bakanlığı’na sunacağız. Şuan liste hazırlanıyor. Yaz dönemi olduğu için okullarda eğitim verme şansımız yok, ama yaz kurslarında bu eğitimleri vererek öğrencilere ulaşmayı istiyoruz. Bu çalışmalarımız 2014 başlarına kadar sürecek. Daha sonra da Bakanlığa başvuruda bulunup 2014-2015 öğretim döneminde bu dersin zorunlu olarak okutulması için talepte bulunacağız” dedi.

GÜVENLİ GIDA GELECEĞİ İÇİN BİLİNÇLİ ÇOCUKLAR YETİŞMELİ
Bugünün gençlerinin geleceğin potansiyel gıda üreticileri olduğunu hatırlatan Boyu, ilköğretim çağında verilecek olan gıda güvenliği dersi ile çocuklardan başlayarak tüm toplumda gıda güvenliği bilincinin oluşacağını dile getirdi. Bu bilinci kazanan çocukların ileride daha güvenli gıdalar üreteceğini dile getiren Boyu, “Bu işin tüketici boyutunun yanı sıra bir de üretici boyutu var. Güvenli gıda üretimi konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bilinç olamadığı için sadece daha fazla kazanma hırsı var. Bu bilinçle de üretim yapılmadığı için sıkıntılar yaşanıyor. Bugün yetişen gençler yarın bu bilinçle üretim yapacağı ve tüketici de bu bilinçle yetişmiş olacağı için bu proje Türkiye’nin güvenli gıda geleceği için önem taşıyor.

Abdussamed Boyu, projenin hedeflerini ve faydalarını da şu başlıklarla ifade etti:
-Çocuklarda sağlıklı beslenme bilincinin oluşturulması,
-Oluşacak bilincin aileye ve topluma yayılması,
-Güvenli ve sağlıklı gıda talebinin artırılması,
-Gıda kaynaklı hastalıkların önüne geçilmesi,
-Gıda zehirlenmeleri önüne geçilmesi,
-Geleceğin güvenli gıda üreticilerinin yetiştirilmesi,
-Gıda skandallarının ve gıda hilelerinin önüne geçilmesi,
-Gıda israfının önüne geçilmesi.

 

Haber Turu

Suriye sınırında askeri hareketlilik

Suriye sınırında askeri hareketlilik

'Fırat Kalkanı Harekatı'nın 39'uncu gününde sınırın Türkiye ile Suriye tarafında hareketlilik görülürken, zırhlı personel taşıyıcıları ve araçlar, Suriye'ye geçiş yaptı.

Bursa Vali Yardımcısı Bulgurlu serbest bırakıldı

Bursa Vali Yardımcısı Bulgurlu serbest bırakıldı

Bursa'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan Vali Yardımcısı Emir Osman Bulgurlu serbest bırakıldı.

DHKP-C'nin sözde bölge sorumlusu yakalandı

DHKP-C'nin sözde bölge sorumlusu yakalandı

İstanbul'da düzenlenen terör operasyonunda, DHKP-C'nin sözde Sultangazi bölge sorumlusu olduğu iddia edilen bir kişi gözaltına alındı.

Hakkari'de 6 terörist etkisiz hale getirildi

Hakkari'de 6 terörist etkisiz hale getirildi

Hakkari'de devam eden operasyonlarda 6 PKK'lı terörist öldürüldü. Çukurca'da 3, Yüksekova ile Dağlıca İzbe Dağı'nda 3 terörist etkisiz hale getirildi.

Sınırın iki yakasında büyük hareketlilik sürüyor

Sınırın iki yakasında büyük hareketlilik sürüyor

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 39’uncu gününde sınırın Türkiye ile Suriye tarafında hareketlilik yaşanıyor.

Görmez: Camiler devlet daireleri değildir

Görmez: Camiler devlet daireleri değildir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Camiler, namaz vakitlerinde açılan, namazdan sonra kapatılacak devlet daireleri değildir. Camiler, Allah'ın evleridir. Bizim Diyanet olarak camilerin kapısına kilit vurma hakkımız olamaz, olmamalıdır. Camiler, 24 saat açık olmalıdır." dedi.

Karadeniz PKK’ya kabus oldu, geldikleri gibi gidiyorlar

Karadeniz PKK’ya kabus oldu, geldikleri gibi gidiyorlar

Doğu ve Güneydoğu’da uğradığı başarısızlıkları gölgelemek, bölgede 12 Eylül öncesinden kalan sol tabanı harekete geçirmek, dini inanç ayrılıklarını körüklemek ve bölgeye terör korkusu salmak amacıyla Karadeniz’e sızmaya çalışan terör örgütü PKK’nın hayalleri kabusa dönüştü.

Aydın’da korkutan patlama

Aydın’da korkutan patlama

Aydın’ın Germencik ilçesi Bozköy Mahallesi yakınlarında bulunan özel bir firmaya ait jeotermal enerji santralinde meydana gelen patlama sonrası yangın çıktı.

Başbakan Yıldırım, Seyranbağları Huzurevi'ni ziyaret etti

Başbakan Yıldırım, Seyranbağları Huzurevi'ni ziyaret etti

Başbakan Binail Yıldırım, Seyranbağları Huzurevi'ni ziyaret etti.

Şehit cenazesinde 'özçekim' yapan imama soruşturma

Şehit cenazesinde "özçekim" yapan imama soruşturma

Aydın'ın Çine ilçesinde şehit uzman çavuşun naaşının taşındığı cenaze nakil aracında "özçekim" yaparak sosyal medya hesabında paylaşan imam hakkında soruşturma başlatıldı.

PYD/PKK’dan Münbiç’te yeni oyun hazırlığı

PYD/PKK’dan Münbiç’te yeni oyun hazırlığı

Terör örgütü PYD/PKK,Suriye'de Fırat Nehri’nin batısındaki Münbiç'teki militanlarını gizlemek için “Münbiç Şahinleri Tugayı” ve “Kuzey Şahinleri Tugayı” adlı iki paravan grubu devreye sokmayı planlıyor.

Fehd bin Cuma: Yasanın ABD ekonomisine olumsuz etkileri olacak

Fehd bin Cuma: Yasanın ABD ekonomisine olumsuz etkileri olacak

Suudi Arabistan'a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan yasa tasarının ABD Kongresi'nde ikinci kez kabul edilip yasalaşması iki ülke ilişkilerinde gerilime neden oldu.

Amerikalı Türk kökenli polis herkesi ağlattı

Amerikalı Türk kökenli polis herkesi ağlattı

Amerika'da, Türk kökenli bir polisin ülkede yaşayan Müslümanların Türklere olan hayranlıklarını ve kedisine gösterdikleri ilgi ve alakayı gözyaşları içerisinde anlattığı video sosyal medyada en çok izlenenler arasında yer aldı.

Çin: ABD ve Güney Kore bedelini öder

Çin: ABD ve Güney Kore bedelini öder

Uzun süredir ABD'nin Güney Kore'ye füze savunma sistemi, THAAD yerleştirme kararına karşı çıkan Çin, ABD ve Güney Kore'ye karşı eleştirilerini sertleştirerek iki ülkeyi tehdit etti.

Erdoğan'ın Lozan açıklaması sonrası Çipras'ı korku sardı

Erdoğan'ın Lozan açıklaması sonrası Çipras'ı korku sardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Antlaşması'yla ilgili olarak yaptığı açıklamaların ardından Yunanistan panikledi.

İsrail polisi 28 yaşındaki Filistinli genci öldürdü

İsrail polisi 28 yaşındaki Filistinli genci öldürdü

Batı Şeria'da bir Filistinli İsrail polisinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti

Fransa ve Cezayir arasında 'kafatası' görüşmesi

Fransa ve Cezayir arasında ''kafatası'' görüşmesi

Fransa'da bir müzede muhafaza edilen kafataslarının bir kısmının Cezayirli mücahitlere ait olduğunun tespit edilmesi Fransa'nın Müslümanlara İslam inancına aykırı muamelelerini gün yüzüne çıkardı.

'Rusya ile ilişkilerin sona ermesine çok yakınız'

''Rusya ile ilişkilerin sona ermesine çok yakınız''

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, "Rusya ile önümüzde farklı seçenekler var. Bunlardan birçoğunun sonucu çok iyi değil." dedi

MSF, Halep’te bombalamaların acilen durdurulmasını istedi

MSF, Halep’te bombalamaların acilen durdurulmasını istedi

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF), Halep'teki bombalamaların acile durdurulmasını talep etti. MSF'den yapılan açıklamada, - 21-26 Eylül'de 96'sı çocuk 278 kişinin bombalamalar sonucu hayatını kaybettiği ifade edildi.

SDG’li araplar ÖSO ile birleşsin

SDG’li araplar ÖSO ile birleşsin

Rakka’ya yapılacak olası operasyon öncesi üst düzey bir yetkili Ankara’nın katılım şartını açıkladı: Terör örgütü YPG olmasın. SDG’deki Arap unsurlar ÖSO ile birleşsin.

Vergi borçlarıyla ilgili Bakan Ağbal'dan flaş açıklama

Vergi borçlarıyla ilgili Bakan Ağbal'dan flaş açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ödenmemiş vergi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bilgi verdi.

Bakan Özlü: Doğalgaz indirimi maliyeti azaltacak, ihracatı artıracak

Bakan Özlü: Doğalgaz indirimi maliyeti azaltacak, ihracatı artıracak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Sanayi için büyük bir girdi olan doğalgaz fiyatlarının düşmesi, üretim maliyetlerinin azalmasına ciddi bir katkı sağlayacak, ihracat artacak." dedi.

Bakan Çelik: Fındık desteğinde başvuru süresi uzatıldı

Bakan Çelik: Fındık desteğinde başvuru süresi uzatıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fındık desteğinde başvuru süresinin uzatıldığını açıkladı.

İhracat rakamları açıklandı

İhracat rakamları açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, eylül ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azalarak 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar oldu.

IMF'den yeni uygulama

IMF'den yeni uygulama

Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin'in para birimi yuanı içeren Özel Çekme Hakları (SDR) sepetini kullanmaya başlıyor.

'OPEC'in kararı petrol fiyatlarını yükseltebilir'

"OPEC'in kararı petrol fiyatlarını yükseltebilir"

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs OPEC'in çarşamba günü aldığı üretimi kısma kararının gelecek yıl petrol fiyatlarını varil başına 7 ila 10 dolar arasında yükseltebileceğini duyurdu.

Emekliye maaşı oranında

Emekliye maaşı oranında

SGK ile bankalar arasında yürütülen promosyon görüşmelerinde sona gelindi. Promosyonda emeklilerin aylıkları belirleyici olacak. Emeklilere 3 yıllığına toplam 450 ile 900 lira arasında değişen miktarlarda banka promosyonu verileceği belirtiliyor.

BDDK: Faiz yarışı istemiyoruz

BDDK: Faiz yarışı istemiyoruz

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, mevduat faizlerine ilişkin, büyük mevduat sahiplerine ve kurumlara çağrıda bulunarak, ülke menfaatlerine uygun hareket etmelerini istedi.

Doğalgaz depolama için 2.4 milyar Euro’luk imza

Doğalgaz depolama için 2.4 milyar Euro’luk imza

Tekfen Holding’e bağlı Tekfen İnşaat ve Tesisat ile Alman HMB’nin yer aldığı konsorsiyum, Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılacak yer altı doğalgaz depolama tesisleri için 2.4 milyar Euro tutarında 2 sözleşme imzaladı.

Türk müteahhitleri dört gözle bekliyoruz

Türk müteahhitleri dört gözle bekliyoruz

Türkiye Müteahhitler Birliği, Rusya Lideri Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti öncesi Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’u konuk etti. Ankara Sheraton Otel’de ‘Gündem 2016-Türk Rus İlişkileri’ başlığıyla düzenlenen toplantıda konuşan Karlov, Türkiye ve Rusya liderlerinin girişimiyle son dönemin en derin krizinin aşıldığını söyledi.

Sergen Yalçın: Şampiyonluk için erken

Sergen Yalçın: Şampiyonluk için erken

Türkiye'nin 10 numaralı efsane futbolcusu Sergen Yalçın, BİP uygulamasındaki "10 numara muhabbet" kanalına değerlendirmelerde bulundu. Sergen Yalçın ligin zirvesindeki Medipol Başakşehir ve Avrupa'da ilk yenilgisini perşembe akşamı alan Osmanlıspor için "Şampiyonluk için daha erken " dedi.

Malezya'da pole pozisyonu Hamilton'ın

Malezya'da pole pozisyonu Hamilton'ın

2016 Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 16. ayağı Malezya Grand Prix'sine, Mercedes pilotu Lewis Hamilton ilk sırada başlayacak.

Fenerbahçe'nin acı günü

Fenerbahçe'nin acı günü

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Üyesi ve sarı-lacivertli eski milli futbolcu Erol Keskin, hayatını kaybetti.

İlkay 'sıfırdan başlamak' için Manchester'ı tercih etti

İlkay "sıfırdan başlamak" için Manchester'ı tercih etti

Türk asıllı Alman futbolcu İlkay Gündoğan, Borussia Dortmund'da çok güzel günler geçirdiğini, "sıfırdan başlamak" için İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City'i tercih ettiğini söyledi.

İspanyol basınında Arda Turan şaşkınlığı 'İyi bir dönemde olmasına rağmen...'

İspanyol basınında Arda Turan şaşkınlığı 'İyi bir dönemde olmasına rağmen...'

İspanyol basını, 2018 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu'nda, Ukrayna ve İzlanda ile karşılaşacak Türkiye'nin kadrosuna Arda Turan'ın çağrılmamasını şaşkınlıkla karşıladı.

Ozan Tufan'dan büyük sürpriz

Ozan Tufan'dan büyük sürpriz

Fenerbahçe'nin genç futbolcusu Ozan Tufan, nişanlandı.

Aziz Yıldırım: Takım uyum sorunu yaşıyor

Aziz Yıldırım: Takım uyum sorunu yaşıyor

Fenerbahçe Başkanı Yıldırım, "Bu başlangıç, hiçbir Fenerbahçelinin arzu etmediği bir başlangıç olsa da, takımımızın uyum sürecini en kısa sürede atlatarak istenilen sonuçlara ulaşacağına inanıyorum" dedi.

 Podolski: Eren'in golü harikaydı

Podolski: Eren'in golü harikaydı

Podolski, "Eren'in Rizespor'a, Bruma'nın ise Beşiktaş'a golleri harikaydı. Almanya'da her zaman ayın ve yılın golü seçilir. Türkiye'de bu var mı, bilmiyorum; ama eğer olacaksa her iki gol de yılın golüne aday olacaktır." dedi.

Kadroya alınmayan en iyi 11

Kadroya alınmayan en iyi 11

Arda Turan'dan Milli Takımla ilgili şok karar

Arda Turan'dan Milli Takımla ilgili şok karar

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in Euro 2016 kampında Ukrayna ve İzlanda kadrosuna almadığı Arda Turan'ın Milli takımı bırakacağı iddia edildi.

Saray mimarı Balyan kardeşlere anıt mezar

Saray mimarı Balyan kardeşlere anıt mezar

18. ve 19. yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından yaptırılan birçok mimari esere imzasını atan Balyan Ailesi, yıllar sonra bir anıt mezara kavuştu.

Bartın'da motosiklet cipe çarptı

Bartın'da motosiklet cipe çarptı

Bartın'da motosikletin önündeki cipe arkadan çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

Önce eşini sonra kendisini vurdu

Önce eşini sonra kendisini vurdu

Ankara'da eşini av tüfeğiyle öldüren apartman görevlisi, aynı silahla başına ateş ederek intihara kalkıştı.

Antalya´da feci kaza

Antalya´da feci kaza

ANTALYA'da iki otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3 kişi öldü, 3 kişi de ağır yaralandı.

Kadın öğretmene silahlı saldırı

Kadın öğretmene silahlı saldırı

Kuşadası ilçesinde bir kişi evinin önünde pusu kurduğu kadın öğretmeni pompalı tüfekle vurarak yaraladı.

Yüksekova'da kaza: 4 ölü, 11 yaralı

Yüksekova'da kaza: 4 ölü, 11 yaralı

HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde minibüsle TIR'ın çarpışması sonucu meydana gelen kazada 4 kişi öldü, 3'ü ağır, 11 kişi de yaralandı.

Otomobil park halindeki kamyonete çarptı

Otomobil park halindeki kamyonete çarptı

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde otomobilin park halindeki kamyonete çarpması sonucu bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

Belediye Başkanının aracı kaza yaptı

Belediye Başkanının aracı kaza yaptı

Ankara’nın Çubuk ilçesinde meydana gelen trafik kazasında arasında Çankırı Şabanözü Belediye Başkanı Mustafa Karakaya'nın da yer aldığı 6 kişi yaralandı.

Marmara Denizi'nde deprem

Marmara Denizi'nde deprem

Marmara Denizi, Yalova-Çınarcık açıklarında 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Genç astsubay, evinde ölü bulundu

Genç astsubay, evinde ölü bulundu

MANİSA'nın Akhisar İlçesinde, 25 yaşındaki Astsubay Yusuf Ziya Coşkun, evinde ölü bulundu.