EGE

Haydi Efem 'motor' dedi

Aydın'ın en önemli gelir kaynaklarından oluşan tarım ürünlerinin ve tarihi mekanların tanıtımı amaçlanan 'Hayde Efem' sinema filminin çekimleri merhum Başbakan Adnan Menderes'in köyü Çakırbeyli'de başladı. Yönetmenliğini Aydınlı Kerem Sarı'nın yaptığı sinema filmi 2013'ün Nisan ayında vizyona girmesi bekleniyor.

  • SEVDE KILINÇ / STAR
x

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Bölümünde görevli iken fotoğraf makinesi ile çekyiği 'Süper İncir' filminin sosyal medyada tıklanma rekorları kırması üzerine Aydın'ın tanıtım filmini çekmek için yola koyulan Kerem Sarı, Aydınlıların yoğun desteği sonrası film için proje çalışmalarının tamamlanmasıyla filmin çekim çalışmaları başladı.

Film çekimleri için Koçarlı'nın Çakırbeyli Köyü meydanına set kuran film ekibini ilk gün Aydın Valisi Kerem Al, Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Aydın Ticaret Odası (AYTO) Meclis Başkanı Mustafa Ali Parmaksız, AYTO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyeleri ve Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı ziyaret ederek başarılar dilediler.

ÇEKİMLER 5 HAFTADA TAMAMLANACAK
Filmin yapımcı ve yönetmeni Kerem Sarı sinemaya kültürel anlamda örnek bir eser kazandırmak için Aydınlıların biraraya geldiğini ifade ederek, "Filmin çekimlerine Çakırbeyli köyü ve tarihi mekanlarda yapacağız. Filmin çekimlerine rahmetli Adnan Menderes'in köyünde başlıyoruz. Aydınlılar olarak bir araya gelerek imece usulü bir film yapıyoruz. Çekimlerimiz 5 hafta sürecek. Çekimlerin ardından İstanbul'da yapılacak stüdyo çalışmalarının ardından filmi Mart-Nisan aylarında vizyonu sokmayı planlıyoruz" dedi.

TÜRKİYE'NİN İLK MUMYA FİLMİ OLACAK
Bu projedeki amaçlarının Aydın'ın unutulmaya başlamış değerlerini hatırlatmak, dayatılan süper kahramanların yerine gerçek karakterleri canlandırmak ve Aydın'a özgü ürünleri tanıtmak olduğunu ifade eden Sarı, "Bu projemizde Aydın'ın dünyaya mal olmuş tarihi mekanlarının yanı sıra zeytini, inciri ve kestanesini tanıtacağız. Hayde Efem filminin senaryosunu uluslar arası boyutta düşündük. Sadece Ege şivesinin konuşulduğu yöresel bir proje yerine uluslararası boyutta ses getirecek bir film yapmak istiyoruz. 'Hayde Efem' filmi bir başka yönüyle Türkiye'nin ilk mumya filmi olacak. Kısıtlı imkanlarla büyük bir projeyi yapmaya çalışıyoruz. Film için hem oyuncu hem de mali anlamda Aydınlıların desteğine ihtiyacımız var" dedi.

İLK SETİ VALİ ÇEKTİ
Aydın'ın çok önemli bir köyünde çok önemli bir işe 'bismillah' dediklerini kaydeden Vali Kerem Al, "Bugün güzel bir işe başlıyoruz. Sinemacı tabiriyle filme motor diyeceğiz. Kentimizin tanıtımına, ekonomisine, kültürüne katkısı olacak tüm etkinliklere destek vermek istiyoruz. Dilerim ki kaliteli bir film ortaya çıkar. Kentimizin ekonomisine, kültürüne katkı sunar. Şimdiden emeği geçenleri kutluyor, başarılar diliyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yönetmen Kerem Sarı ile birlikte kamera arkasına geçen Vali Kerem Al, filmin ilk sahnesinin çekimini yaptı.

USTA OYUNCULAR GÖNÜLLÜ OYNUYOR
Aydın'ın tarihi mekanları ve ürünlerinin tanıtımını sağlamak amacıyla kamuoyu desteğini arkasına alarak çekilecek olan "Hayde Efem" filminde çoğunluğu Aydınlı, Hülya Böcekli, Volkan Baş, Coşkun Kemer, Ece Yentür, Emine Yentür, Yiğit Dören, Nihat Kapız, Gülnihal Demir, Yeter Kapız, Ceyhan Kapız, Uğur Erdaş, Hülya Savaş, Mehmet Koşar ve Furkan Kızılay gibi ekranların tanıdık simaları gönüllü olarak yer alıyor. Çekimlerinin 5 hafta sürmesi planlanan filmin 2013 Mart-Nisan aylarında vizyona girmesi hedefleniyor

'HAYDE EFEM'
Fantastik komedi tarzında Türkiye'nin ilk mumya filmi olacak olan "Hayde Efem" öldükten 2 bin yıl sonra canlanan bir mumya ile küçük bir Ege köyünde yaşanan köylü gencin aynı kıza aşık olmasını konu ediyor. Tarihte yaşanmış gerçek bir hikayeden yola çıkarak hazırlanan senaryoda; platonik aşkı Euterpe için tarihin ilk notalı sözlü şarkısını yazan Tralleisli Seikilos, Mısır'dan getirdiği bilim adamlarına kendisini ve öldürdüğü sevgilisi Euterpe'yi mumyalatır. 2 bin yıl sonra bir çobanın yanlışlıkla mezarını açması sonucu gözlerini küçük bir Ege köyünde açan Seikilos, sevgilisi Euterpe'yi mezarında bulamaz ve aramaya koyulur. Aynı Ege köyünde yaşayan ve Efe dedesinin kahramanlık hikayelerinin etkisi altında kalan Mustafa, süper kahraman olma hayalleriyle hem kendisini ispatlama hem de biricik aşkı Hatice'nin gönlünü kazanmanın peşindedir. Zamanın farklı dilimlerine ait bu iki farklı karakteri karşı karşıya getiren, sevdiklerine olan aşklarıdır.

 

Haber Turu

İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

Cumhuriyet Bayramının 93. yıldönümü etkinlikleri nedeniyle bazı yollar araç trafiğine kapatılacak.

Sokmayan mülayim arılar, EXPO 2016 Antalya’da

Sokmayan mülayim arılar, EXPO 2016 Antalya’da

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM), en sakin dişi ve erkek arıları laboratuvar ortamında ıslah ve seleksiyon yöntemleriyle bir araya getirerek, suni tohumlamayla sokmayan mülayim arı yetiştirdi. DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu mülayim arılar sayesinde şehir arıcılığının gelişeceğine

Erzurum'da ilk FETÖ davası açıldı

Erzurum'da ilk FETÖ davası açıldı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fetullah Gülen'in doğum yeri olan Erzurum'da, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında ilk dava açıldı.

Umre kayıtları başlıyor

Umre kayıtları başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığınca 2017 umre programları açıklandı. Umre ziyareti yapmak üzere kutsal topraklara gitmek isteyenler için kayıtlar 31 Ekim'de başlayacak.

FETÖ'nün 'abileri' çalınan soruları ezberletmiş

FETÖ'nün "abileri" çalınan soruları ezberletmiş

Kayseri'de kabul edilen iddianamede FETÖ'nün, askeri liselere giriş sınavında çalınan soruları öğrencilere ezberlettiği ve kimseye söylememeleri konusunda Kur'an-ı Kerim üzerine yemin ettirdiği bilgisi yer aldı.

Çanakkale'de katil eşek arıları alarmı

Çanakkale'de katil eşek arıları alarmı

Çanakkale'de bir apartmanın çatı katına kovan yapan yabani eşek arıları, apartman ve mahalle sakinlerinin korkulu rüyası haline geldi.

TSK'da 195 FETÖ ihracı daha

TSK'da 195 FETÖ ihracı daha

Milli Savunma Bakanlığı kararıyla FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 195 personel ihraç edildi.

TSK: Şırnak'ta çok sayıda silah ele geçirildi

TSK: Şırnak'ta çok sayıda silah ele geçirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Şırnak Düğün Dağı bölgesinde teröristlere yönelik yürütülen operasyonlarda, etkisiz hale getirilen teröristlerle birlikte çok sayıda silah ve teçhizatın ele geçirildiğini, tespit edilen mağara ve tünellerin imha edildiğini açıkladı.

Doğu Karadeniz bu yolu bekliyor

Doğu Karadeniz bu yolu bekliyor

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 5 il, Ordu’da yapımı süren çevre yolunu adeta dört gözle bekliyor. Karadeniz Sahil Yolu’nun en kritik ve dar bölgesi olarak bilinen Ordu’da halen inşaatı devam eden çevre yolu 5 ay sonra hizmete girecek.

Kırklareli merkezli FETÖ operasyonunda 15 öğretmene gözaltı

Kırklareli merkezli FETÖ operasyonunda 15 öğretmene gözaltı

Kırklareli merkezli FETÖ/PDY'ye yönelik 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 öğretmen gözaltına alındı.

BM: DEAŞ 8 bin aileyi Musul'da canlı kalkan yaptı

BM: DEAŞ 8 bin aileyi Musul'da canlı kalkan yaptı

BM, DEAŞ'ın yaklaşık 8 bin aileyi kaçırarak Irak'ın Musul kentinde operasyonlara karşı canlı kalkan olarak kullandığını açıkladı.

Halep'te muhaliflerden rejime 'büyük operasyon'

Halep'te muhaliflerden rejime ''büyük operasyon''

Suriye'nin Halep ilindeki muhalif gruplar, kent merkezindeki rejim kuşatmasını kırmak için büyük bir operasyon başlattı.

Lavrov, İranlı mevkidaşı Zarif ile görüştü

Lavrov, İranlı mevkidaşı Zarif ile görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizini görüşmek üzere Moskova’da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya geldi.

Muhalifler, Halep'teki rejim mevzilerini vuruyor

Muhalifler, Halep'teki rejim mevzilerini vuruyor

Suriyeli muhalif gruplar, Halep ilinde kent merkezi çevresindeki rejim hatlarını ağır silahlarla vurmaya başladı.

Uçakta bir ses duydu ve 'küfür etmeme' sözü verdi

Uçakta bir ses duydu ve "küfür etmeme" sözü verdi

Filipinler Devlet Başkanı Duterte `küfür etmeme´ konusunda açıklama yaptı.

AB'den Esed destekçilerine yaptırım kararı

AB'den Esed destekçilerine yaptırım kararı

Avrupa Birliği (AB), "Suriye’de sivil halkı şiddetle baskı altında tutmak" gerekçesiyle Esed rejiminden 10 kişiye yaptırım kararı aldı.

Demokratik Kongo'da inşaat çöktü: 7 ölü

Demokratik Kongo'da inşaat çöktü: 7 ölü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Kinşasa'da inşaatın çökmesi sonucu 7 işçi hayatını kaybetti.

Çarpıcı şekilde evsizlerin portrelerini çekti

Çarpıcı şekilde evsizlerin portrelerini çekti

Amatör fotoğrafçı Lee Jeffries'in çektiği birbirinden ilginç evsizlerin fotoğrafları büyük beğeni topladı. Londra'da yaşayan evsizlerin portrelerini çeken genç fotoğrafçı milyonların içinde yaşayan kimsesizlerin adeta imdat çığlığı oluyor.

Putin, ilk kez FETÖ elebaşı Gülen hakkında yorum yaptı

Putin, ilk kez FETÖ elebaşı Gülen hakkında yorum yaptı

Rusya Devlet Başkanı Putin, hangi yöntemle olursa olsun başka bir ülkenin iç siyasi sürecine müdahalenin kendileri için kabul edilemez olduğunu söyledi.

BM'den nükleer silah hamlesi

BM'den nükleer silah hamlesi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda nükleer silahların yasaklanmasına yönelik görüşmelerin başlamasına ilişkin verilen önerge, nükleer güç sahibi ülkelerin karşı çıkmasına karşın kabul edildi.

Doların yükselişiyle ilgili Ekonomi Bakanı Zeybekci'den açıklama

Doların yükselişiyle ilgili Ekonomi Bakanı Zeybekci'den açıklama

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "TL'nin döviz karşısında, daha doğrusu dolar karşısındaki değer kaybıyla ilgili bizim endişe duymamızı gerektirecek bir şey yoktur" dedi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73

Merkez Bankası’nın 2016 yılı enflasyon tahmini yüzde 7.5. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73 olacak. Taban maaş bin 389 liraya kadar çıkacak.

Dolar rekorunu tazeledi

Dolar rekorunu tazeledi

Dolar, TL karşısındaki rekorunu tazeledi.

1 gün çalışana da tazminat

1 gün çalışana da tazminat

Çalışma Bakanlığı, kıdem tazminatı sorununun çözümünü gündeminin ilk sıralarına aldı. Yeni sistem ile fon dönemi başlayacak, 1 gün bile çalışanın kıdem tazminatı olacak.

Net kar ve gelirleri arttı

Net kar ve gelirleri arttı

ABD'li teknoloji devlerinden Google ve ana kuruluşu Alphabet'in bu yılın üçüncü çeyreğinde net kar ve gelirleri arttı.

Enseyi karartmayalım

Enseyi karartmayalım

CEO Club Bankacılar Zirvesi’nde bir araya gelen 6 bankanın genel müdürü, 2016’nın zor geçtiğini belirterek “Buna rağmen sektör güçlü durdu, 2017 daha iyi olacak. Enseyi karartmayalım. Türkiye’nin inanılmaz büyüme potansiyeli var” dedi.

ATO’da FETÖ temizliği için istifa rüzgarı esti

ATO’da FETÖ temizliği için istifa rüzgarı esti

Ankara Ticaret Odası’nda 8 asıl ve 5 yedek üyenin istifasının ardından dün de Başkan Salih Bezci istifasını açıkladı. ATO’da istifaların perde arkasında Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik temizlik olduğu konuşuluyor.

İslami Finans alanında Türkiye’de bir ilk

İslami Finans alanında Türkiye’de bir ilk

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM) binasını, bugün düzenlenecek törenle açıyor.

Scania güvenli sürüşün şifresini araştırdı

Scania güvenli sürüşün şifresini araştırdı

Otomasyon teknolojilerinin gelişmesiyle sürücüler ve araçlar arasındaki etkileşim daha fazla önem kazanıyor.

Sabancı Holding’den birlik beraberlik mesajı

Sabancı Holding’den birlik beraberlik mesajı

Sabancı Holding, Cumhuriyet Bayramı için birlik ve beraberlik mesajları içeren bir kampanya hazırladı. CEO Kurtul “Türkiye 15 Temmuz’da uçurumun eşiğinden döndü. Bu yıl 29 Ekim daha farklı anlamlar içeriyor” dedi.

Ziraat Türkiye Kupası'nda gruplar belli oluyor

Ziraat Türkiye Kupası'nda gruplar belli oluyor

Futbolda Ziraat Türkiye Kupası'nda gruplar, 2 Kasım Çarşamba günü belli olacak.

UEFA açıkladı! Fenerbahçe maçında...

UEFA açıkladı! Fenerbahçe maçında...

UEFA resmi sitesinden yaptığı açıklamayla Old Trafford'da oynan Manchester United - Fenerbahçe maçında rekor kırıldığını açıkladı.

Arroyo, Galatasaray'a geri mi dönüyor?

Arroyo, Galatasaray'a geri mi dönüyor?

Euroleague'de Maccabi Tel Aviv'e yenilip 3'te 0 yapan Galatasaray Odeabank'ta fatura Russ Smith'e çıkmak üzere. Russ Smith, Maccabi karşısında 1 dakika süre alırken, Ataman'ın oyuncu hakkında yorumları Amerikalı oyuncunun gönderileceği şeklinde yorumlandı.

Trabzonspor 120 milyon TL'yi geçti!

Trabzonspor 120 milyon TL'yi geçti!

Trabzonspor Başkan Yardımcısı Önder Bülbüloğlu, 120 milyon TL'lik gelir hedefini aştıklarını ve 2017 yılında bunun sürekliliğini sağlamak istediklerini açıkladı.

12 yıl sonra tekrardan rakip oldular

12 yıl sonra tekrardan rakip oldular

Galatasaray ile Adanaspor, Spor Toto Süper Lig'de yarın 12 yıl sonra birbirlerine rakip olacak.

Kenan Sofuoğlu'nun son yarışı Katar'da!

Kenan Sofuoğlu'nun son yarışı Katar'da!

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun şampiyonluğunu ilan ettiği organizasyonda, sezonun son yarışı hafta sonu Katar'da düzenlenecek.

NBA'de gecenin sonuçları

NBA'de gecenin sonuçları

NBA'de San Antonio Spurs, deplasmanda Sacramento Kings'i 102-94 yendi. Los Angeles Clippers, Portland Trail Blazers'ı 114-106, Chicago Bulls da sahasında Boston Celtics'i 105-99 mağlup ederek sezona galibiyetle başladı.

Futbolda haftanın programı

Futbolda haftanın programı

Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig'de haftanın programı...

İpek Soylu Çin'de yarı finalde!

İpek Soylu Çin'de yarı finalde!

Milli tenisçi İpek Soylu, Çin'de düzenlenen Liuzhou Tenis Turnuvası'nda teklerde yarı finale yükseldi.

Tolga Ciğerci'den Galatasaray itirafı!

Tolga Ciğerci'den Galatasaray itirafı!

Galatasaraylı futbolcu Tolga Ciğerci, "Almanya günlerimde kafelere gidip arkadaşlarımla Galatasaray'ın maçlarını izlerdim. Şimdi, o maçları izlediğim arkadaşlarım beni arayıp, 'Galatasaray'ı seninle izliyorduk şimdi sen orada oynuyorsun' diyorlar. Bu inanılmaz bir şey" dedi.

Genç kızın karnından 6.5 kilo ur çıktı

Genç kızın karnından 6.5 kilo ur çıktı

Konya'da kilo aldığını düşünerek diyet ve spor yapmaya başlayan 23 yaşındaki Leyla Koç, kilo veremeyince muayene için gittiği hastanede yapılan kontrolde karnında 6,5 kilo ur olduğu ortaya çıktı. Büyük şaşkınlık yaşayan Leyla Koç, ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu.

Yüz nakilli Uğur Acar’a 'cinayet' davası

Yüz nakilli Uğur Acar’a "cinayet" davası

Türkiye’nin ilk yüz nakillisi Uğur Acar ve 2 arkadaşı hakkında, 2 yıl önce bozulan otomobilini yakmak isterken kendini yaktığı iddia edilen Ramazan Kaya’nın ölümüyle ilgili kasten öldürme suçlamasıyla dava açıldı.

Mobil cihazlar pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat geri alacak

Mobil cihazlar pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat geri alacak

Türkiye'de bu yıl kış saatine geçmek için saatleri bir saat geri alınmıyor. Ancak bu pazar (30 Ekim) gününe dikkat etmek gerekiyor. Bunun sebebi de akıllı telefonlar ve bilgisayarlar başta olmak üzere birçok cihazın otomatik saat ayarlara sahip olması. Güncellenmeyen işletim sistemleri ve yazılımlar yüzünden pazar günü saatiniz bir saat

Müşterinin arabasıyla drift yapmaya çalışan tamirci bir anda...

Müşterinin arabasıyla drift yapmaya çalışan tamirci bir anda...

Müşterinin arabasıyla aşırı hız yapan tamirci çırağının drift merakı kazayla sona erdi. Araçla drift yapmaya çalışan tamirci bir anda bariyerlere çarpıyor. O anlar araç kamerası tarafından saniye saniye böyle kaydedildi.

Bacakları olan balık bilim dünyasını şaşırttı!

Bacakları olan balık bilim dünyasını şaşırttı!

Yeni Zelanda'da oltaya takılan bacaklı ve simsiyah fenersi balığı için daha önce görülmemiş bir tür olabileceği söyleniyor.

Nişan günü ihanet intihara sürükledi

Nişan günü ihanet intihara sürükledi

Türk Hava Yolları’nın 6 yıllık kabin memuru 31 yaşındaki Eda Özdemir’in, ABD New York’ta yaşamına son vermesinin altından aşk acısı çıktı. İstanbul-New York seferi için gittiği kentte kaldığı otelin tuvaletinde kendini asarak yaşamına son veren Özdemir’in bir yakını, genç kadının 17 ay önce biten ilişkisinin ardından yaşadığı travmayı a

Annesi 176, 13 yaşındaki oğlu 102 kilo

Annesi 176, 13 yaşındaki oğlu 102 kilo

Amasya’nın Taşova ilçesinde yaşayan 176 kilo ağırlığındaki 38 yaşındaki Tülay Önder, kendisi ve 13 yaşında 102 kilo olan oğlu Murat için Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan yardım istedi. Mektubun incelemesinin ardından obez ambulansıyla hastaneye kaldırılan anne ve oğlu kontrolden geçirildi

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

İzmir’in Aliağa ilçesinde, 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, okul bahçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Genç kız, ilçe genelinde yapılan atletizm müsabakalarında aldığı başarılarla adından söz ettirmişti.

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Ordu'nun İkizce ilçesi Düzpelit Mahallesi Muhtarı Çalık, karavanıyla İkizce ilçesini, mahallesini ve fındığı tanıtmak için İstanbul'a doğru yola çıktı.

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Adana’da kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülen 7 yaşındaki Mehmet Elma’nın kulağından, halk arasında kurtçuk olarak bilinen 14 larva çıkarıldı.