EGE

Kurtdere Yağlı Güreşleri’nde 37. randevu

Bin 300’ün üzerinde pehlivanın er meydanına çıkmaya hazırlandığı Kurtdereli Yağlı Güreşleri bu 37. kez yapılacak. Başkan Uğur, “Yağlı Güreşlerde Türkiye ve dünyada marka haline gelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Bu yıl 37. kez düzenlenecek Geleneksel Kurtdereli Güreşleri’ne 78’i başpehlivan olmak üzere bin 300’e yakın pehlivan, 40’ın üzerinde belediye başkanı, 45 güreş ağası ve 68 hakem katılacak. Yağlı Güreşleri dünyaya tanıtmak istediklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ilki Balıkesir’e yapılacak olan kapalı er meydanı ile yılın 12 ayı yağlı güreş düzenleneceğini belirtti.

Bu yıl 37.si düzenlenecek olan Geleneksel Kurtdereli Güreşleri’ne 78’i başpehlivan olmak üzere 1300’e yakın pehlivan, 40’ın üzerinde belediye başkanı, 45 güreş ağası ve 68 hakem katılacak. 11-12-13 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan güreşler için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Ahmet Edip Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Kurtdereli Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu tanıtım toplantısı düzenlendi. Kurtdere Köyü’nde Kurtdereli Er Meydanı’nda yapılan toplantıda konuşan Başkan Uğur, yağlı güreşleri dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi.

KURTDERE ÖRNEK GÜREŞ ARENASI OLACAK

Kurtdere’nin dualı çayırlarında yapılan Kurtdereli güreşlerini yaşatmak ve Balıkesir ile Kurtdereli güreşlerini marka yapmak istediklerini ifade eden Başkan Uğur, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi’nin organize edilen güreşlerin bu yıl 37.sinin yapılacağını söyledi. Yağlı güreşin bugüne kadar ihmal edildiğini kaydeden Başkan Uğur, “Balıkesir’den artık başpehlivan çıkmıyor. Biz bu ata sporu ve yağlı güreşleri teşvik edip destekleyerek hem Türkiye’de hem de Dünyada marka yapmak için kolları sıvadık. İnşallah Kurtdereli Güreşleri’nin yenisi yarın başlıyor. Sahamızı tribünleriyle, soyunma odalarıyla, her şeyiyle örnek bir yağlı güreş arenası haline getirmek istiyoruz. Önümüzdeki yıl bu alanı daha da genişleterek, yağlı güreşi Balıkesir’de teşvik eden, başpehlivanların çıktığı bir güreş yeri haline getirmek istiyoruz” diye konuştu.

HEDEF: KÜLTÜRÜN, SPORUN TURİZMİN BAŞKENTİ 

Geçmişine sahip çıkmayanların geleceğe dair hayal ve umutlarının olamayacağını belirten Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçmişine sahip çıkmayanların geleceğe dair hayalleri ve umutları da olmaz. Dünyada; her duruşu ve her hareketi bir anlam taşıyan, farklı birer değer olarak yorumlanan ve dua ile başlayan başka bir spor yoktur. Bu bilinçle 2014’ten bu yana aynı şevk ve aynı heyecanla düzenlediğimiz yağlı güreş organizasyonuyla halkımızı kültürel değerleriyle buluşturuyoruz. Geleneksel sporlarımızı tüm dünyada tanınır hale getirmek amacıyla çıktığımız bu yolda en büyük hedefimiz ise Balıkesir’i ‘kültürün, sporun ve turizmin başkenti’ yapmaktır”.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan sevgisi Rap şarkısı oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan sevgisi Rap şarkısı oldu

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Dünyadaki en yaşlı hayvan bulundu! 512 yaşında...

Dünyadaki en yaşlı hayvan bulundu! 512 yaşında...

Türk askeri Münbiç'te

Türk askeri Münbiç'te