EGE

Manisa’nın bitkisel üretimi 4 milyar TL’ye ulaştı

Manisa Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk, “Bitkisel üretimimiz 2002 yılında 1,4 milyar TL’yken 2017’de bu rakam yüzde 185’lik bir artışla 4 milyar TL’ye ulaşmıştır” dedi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Manisa'nın katma değeri yüksek ürünlerinden olan pamuk, domates ve üzüm hakkında değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk, önemli açıklamalar yaptı. Tarımsal üretim kaynakları, gelişmiş sanayisi, bereketli toprakları, yüksek üretim gücü ve çeşitliliği ile Manisa’nın ülkemizin önemli şehirlerinden olduğuna dikkati çeken Öztürk, “Kentte yaklaşık 515 bin hektar alanda üretilen birçok tarım ürününden ortalamanın üzerinde verim alınmakta. İlimiz, bitkisel üretim yönünden ülkemizde üst sıralarda bulunuyor. Manisa yıllık 4 milyar TL’den fazla üretimiyle ülke genelindeki bitkisel üretimin yüzde 3,03’nü yapıyor. Bitkisel üretimimiz 2002 yılında 1,4 milyar TL’yken 2017’de bu rakam yüzde 185’lik bir artışla 4 milyar liraya ulaşmıştır” dedi.

519 BİN 869 TON İHRACAT

Kente 2017 yılında 58 bin 525 dekar olarak gerçekleşen pamuk ekiliş alanlarının, bu yıl 100 bin dekarı aşacağı ve kütlü pamuk üretiminin de 60 bin tonu geçeceğini tahmin ettiklerini belirten Öztürk, Manisa’nın salçalık domates üretiminde Türkiye’de ikinci sırada olduğunu söyledi. Manisa’nın ülke ihracatına yapmış olduğu katkılarıyla da göz doldurduğunu ifade eden Manisa Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk, ‘’2017 yılı içerisinde ilimizden başta kuru üzüm ve taze üzüm olmak üzere toplam 519 bin 869 ton tarım ürünü ihracı yapıldı. Bunun parasal değeri 537 milyon 167 bin dolar oldu” diye konuştu.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Canlı yayında sunucunun üzerine ateş topu düştü

Canlı yayında sunucunun üzerine ateş topu düştü

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı 400 liraya ulaşabilecek

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı 400 liraya ulaşabilecek

Ankara'daki tren kazasından ilk görüntüler

Ankara'daki tren kazasından ilk görüntüler

Yarın okullar tatil mi? Hangi illerde kar tatili var son dakika MEB Valilik açıklaması

Yarın okullar tatil mi? Hangi illerde kar tatili var son dakika MEB Valilik açıklaması

En Çok Okunanlar