Açık öğretim lisesi AÖL 2. dönem sorular ve cevaplar aol.meb.gov.tr'de açıklandı

Açıköğretim Lisesi AÖL 2. dönem sınavları 18-19 Mart 2017 tarihlerinde MEB tarafından yapıldı. AÖL açık lise sınavına girenler sorular ve cevap anahtarının yayımlanmasını heyecanla bekliyordu. Sosyal medya üzerinden sınavdaki soruları değerlendiren ve verdikleri cevapları karşılaştırmaya çalışan öğrenciler, yayınlanan sorular ve cevaplara bakarak yaklaşık olarak puanlarını hesaplayabilecekler.

  • 41
  • 20
  • 0
  • 12
  • 6
  • 17
x

MEB tarafından gerçekleştirilen Açık Öğretim Lisesi sınavları sona erdi. Açık lise sınavlarına giren binlerce öğrenci aol.meb.gov.tr adresi üzerinden sorular ve cevaplarının yayımlanmasını bekliyordu. Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü sorular ve cevapları aol.meb.gov.tr üzerinden erişime açtı. Sorular ve cevap anahtarına bakarak yaklaşık olarak puanlarını hesaplayabilecek olan öğrenciler kesin notlarına 21 Nisan 2017 tarihinden itibaren internet ortamında ulaşabilecekler. MEB AÖL iş takvimine göre sonuçların açıklanma tarihi 21 Nisan 2017... 2. dönem sonu sınavlarına giren öğrenciler, sorular ve cevaplara aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirler.

 

MEB GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN...

 

AÖL 2. DÖNEM SORULAR VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN...

 
2017 AÇIK LİSE AÖL SINAV TARİHLERİ
Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) – 2. Dönem Sınavı 18-19 Mart 2017  tarihinde yapılacak.
 
Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) – 3. Dönem Sınavı 1-2 Temmuz 2017 tarihinde yapılacaktır.
 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ'NDEN NASIL MEZUN OLUNUR?
Açık Öğretim Lisesi (Alan Yok) Mezuniyet Şartları.
 
* Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 
* Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 
* Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 
* Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması,
 
Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nde öğrenim gören öğrenciler için mezuniyet kredileri seçilen alana göre farklıdır.
 
AÇIK LİSE SINAVLAR NASIL YAPILIYOR?
Öncelikle AÖL sınavları merkezi sınav sistemi usulüyle tüm illerde yapılıyor ve sürekli yeni sınav merkezleri de ekleniyor var olan sınav yerlerine. Sınavlar çoktan seçmeli yani test usulüyle yapılıyor ve 4 şıktan oluşuyor (ÖSYM sınavları gibi 5 şık değil.) Ve çok saçma bir uygulama olan 3-4 yanlışın 1 doğruyu götürme durumu AÖL sınavlarında bulunmuyor.
 
Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün, dört oturumda yapılıyor. Yani ilk oturum saat sabah 10.00'da, ikinci oturum öğleden sonra 14:00'te yapılıyor. Ve öğrencilere oturum başı 2.5 saat soru çözme zamanı veriyorlar.
 
30 kredilik ders seçim hakkımız var demiştim her dönem. Ve bu da aşağı yukarı 11-15 arası ders yapar ve sınavlarda oturum başı en fazla 6 dersten sınava girilebilir. Tabi genelde en fazla 4 ders oluyor oturum başı sınava girilen ders sayısı. (Örneğin, Cumartesi saba 10:00'da 4 dersten, öğlen 14:00'de 3 dersten sınava girmek gibi).
 
Her ders için 20 soru soruluyor ve 100 üzerinden değerlendirildiği için soru başı 5 puan ediyor. Ve bir dersi geçmek için 20 sorudan 9'unu doğru çözüp, 45 almak yeterli. Örneğin Matematik 1 dersinin kredisi 4'tür ve öğrenci bu dersin sınavında 45'te alsa, tüm soruları doğru yapıp 100'de alsa alacağı kredi 4'tür. Tabi ne kadar yüksek puan o kadar iyi bir diploma puanı edeceği için, üniversite düşünenler, 45 alarak geçmekten ziyade yüksek notla geçmeyi hedeflemelidir.
 
AÖL DERS SEÇİMİ NASIL YAPILIR?
Öğrencilerin, öğrencilik durumu “Aktif” olduktan sonra sınavına gireceği dersleri seçmek zorundadır. Öğrenciler ders seçimlerini öğrenci numaralarını ve kişisel şifrelerini kullanarak “www.aol.meb.gov.tr” internet adresinden yapmaları gerekmektedir. Ders seçiminde tüm sorumluluk öğrenciye aittir.
 
Ders seçimini yapmayan öğrencilerin sınava gireceği dersler sistem tarafından atanır ve öğrenciler seçilen bu derslerden sınava girmek zorundadır.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Yine ABD yine havada skandal

Yine ABD yine havada skandal

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de çocukları ağırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de çocukları ağırladı

Liderler referandum sonrası ilk kez bir araya geldi

Liderler referandum sonrası ilk kez bir araya geldi

Fetih öncesi İstanbul

Fetih öncesi İstanbul