Eş durumu tayin 2017 yer değiştirme başvuruları MEBBİS öğretmen girişi

Eş durumu 2017 il içi il dışı yer değiştirme başvuruları MEBBİS öğretmen girişi üzerinden yapılıyor. Eş durumu nedeniyle yer değiştirmek durumunda olanlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği tarih aralığında başvurularını yapıyorlar. Eş özür durumu başvuruları 2017 yılında 8 Ağustos’ta başladı. Başvuruların son günü 14 Ağustos olarak duyuruldu. Bu tarihler arasında yapılacak olan başvurular 1. aşama başvuruları olacaktır. MEBBİS öğretmen girişine haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Yer değiştirme başvuranların mazeretlerini net olarak belirtmeleri gerekiyor. Eş, sağlık ve diğer mazeretlerden dolayı vatandaşlar başvuruda bulunabilecekler. Detaylar haberimiz içerisinde sizlerle.

  • 13
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

MEBBİS öğretmen eş durumu 2017 yer değiştirme başvuruları erişime açıldı. Eş durumu tayin isteyen adayların mazeret olarak gösterdiği nedenlerden biridir. Farklı illerde görev yapan aile bireyler bir arada olabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği tarih aralığında il içi il dışı yer değiştirme isteklerini yetkili mercilere bildirirler. Eş özür durumu başvuruları 2017 yılında 8 Ağustos’ta başladı. 8 Ağustos Salı ve 14 Ağustos Pazartesi tarihleri aralığında 1. Aşama başvurular gerçekleşecek. 2. Aşama başvuruları ise 22 Ağustos Salı ve 25 Ağustos Cuma günü arasında alınacak. Yer değiştirme başvuranların mazeretlerini net olarak belirtmeleri gerekiyor. Eş, sağlık ve diğer mazeretlerden dolayı vatandaşlar başvuruda bulunabilecekler. Eş durumu atama tayin sonuçları ne zaman belli olur? Atama sonuçları 29 Ağustos Salı günü belli olacak. Eş durumu atama tayin başvuru 2017 için istenilen belgeler nelerdir sorusunun cevabına haberimiz içerisinden ulaşabilirisiniz. Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden eş durumu yer değiştirme işlemleri ile ilgili bir kılavuz yayınladı. Birinci aşama başvuruları kabul edilen adaylar, 2. Aşama başvurularında bulunabilecekler.

Öğretmenlerden; kendisi, eşi veya çocuklarının, anne, baba veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşlerinden birisinin, hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alacakları sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler, tedavi olmak istediği ilçe/ildeki eğitim kurumlarına atanmak üzere yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

 

MEBBİS ÖĞRETMEN GİRİŞİ

 

EŞ DURUMUNDAN YER DEĞİŞTİRME BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Özür durumundan yer değiştirme başvuruları 8 Ağustos Salı gününden itibaren alınaya başlandı. Son başvuru tarihi 14 Ağustos Pazartesi günü olarak duyuruldu. Bu tarihler arasında birinci başvurular alınacak. İkinci aşama ise tercihlerin yapılması ve kazanma süreci olacak. Bu tarihle rise 22 Ağustos ve 25 Ağustos olarak duyuruldu. Tüm işlemlerin ardından sonuçlar 29 Ağutos'ta adayların erişimine açılacak. 

 

2017 ÖĞRETMEN YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİ

Birinci Aşama

Başvuruların Kabul Edilmesi ve Onay Süreci : 08-14 AĞUSTOS 2017

İkinci Aşama

Tercihlerin Yapılması ve Onay Süreci : 22-25 AĞUSTOS 2017

Atamalar : 29 AĞUSTOS 2017

Tebligat ve İlişik Kesme İşlemleri : 05 EYLÜL 2017’den itibaren

ÖZÜR DURUMUNDAN YER DEĞİŞTİRME BAŞVURULARU NASIL YAPILIR?

Başvurular, mazeretleri sebebiyle görev yerlerinden ayrılacak öğretmenlerin yerine atama yapılabilmesi bakımından, yer değiştirme takviminde belirtilen tarihler arasında iki aşamalı olarak alınacaktır. Birinci aşamada, öğretmenler Elektronik Başvuru Formunu doldurarak mazeret durumuna göre atanmak istedikleri il ve ilçeyi seçerek başvuru formunu onaylatacaktır. İkinci aşamada, öğretmenlerin atanmak istedikleri il ve ilçede alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumları ile öğretmenlerin yer değiştirmesi sebebiyle boşalması muhtemel eğitim kurumlarının listesi http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Birinci aşamada başvurusu onaylanan öğretmenler, atanmak istedikleri eğitim kurumu kodlarını, tercih önceliklerini dikkate alarak işaretleyecektir. Tercih aşamasında “boşalması muhtemel eğitim kurumu” olarak ilan edilen, ancak atamalar sonucunda bunlardan norm kadrosu boşalmayan eğitim kurumlarını tercih eden öğretmenlerin bu tercihleri değerlendirmeye alınmayacaktır. Öğretmenler başvuru yapmadan önce atamaya esas hizmet puanı ve hizmet süresine ilişkin bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu çerçevede öğretmenler başvuru ve atamalarına etki edecek bilgilerini MEBBİS/Kişisel Bilgiler Modülünden inceleyerek varsa eksik bilgilerini güncelletmekle sorumludur.

 

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

a)İl dışında: Öğretmenler, mazeretlerinin bulunduğu ildeki tüm eğitim kurumları arasından en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilir. Başvuracak öğretmenler, tercihleri dışında 41'inci seçenek olarak il genelinde boş kalan eğitim kurumlarından birine kura ile atanmak isteyip istemediklerini ayrıca belirtebilecektir. Ancak, 40 eğitim kurumu tercihi tamamlanmadan 41'inci seçenek işaretlenmeyecektir. Bu kapsamda 40'tan az tercih yapanlar ile tercih dışı atanmak istemeyen öğretmenlerin sadece tercihleri dikkate alınacaktır.

Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle yer değiştirmeleri yapılamayan öğretmenler, istemeleri halinde aylıksız izin kullanabilecektir

b) İl içinde: İl içinde mazeret durumuna bağlı yer değiştirecek öğretmenler, mazeretlerinin bulunduğu yerleşim yerindeki eğitim kurumları arasından en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilecektir.

Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

Büyükşehir statüsünde olmayan illerde yapılacak yer değişikliği işlemlerinde il merkezleri, ilçeler, beldeler ve köylerin her biri ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilecek ve bu yerleşim yerleri arasında yer değişikliği başvurusu yapılabilecektir. Bu yerleşim yerlerinin içindeki eğitim kurumları arasında yer değişikliği yapılmayacaktır.

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerde görev yapan öğretmenler, yalnızca mazeretlerinin bulunduğu il merkezi (belde ve köyler dâhil) ya da ilçedeki (belde ve köyler dâhil) eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

Eşleri aynı ilçenin köy veya beldelerinde görev yapan öğretmenler, öncelikle eşlerinin olduğu yerdeki eğitim kurumlarını tercih edecekler; eşlerinin bulunduğu yerde atanabilecekleri herhangi bir eğitim kurumu bulunmaması halinde ise yakın köy veya beldelerdeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

c) Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve spor liseleri, güzel sanatlar liseleri öğretmenlerinin

tercihleri:  Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin bütün alan öğretmenleri ile spor liseleri ve güzel sanatlar liselerinin görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi alan öğretmenleri aynı tür eğitim kurumlarını tercih edebilecekleri gibi diğer eğitim kurumlarını da tercih edebilecektir.

Fen Liseleri ile Sosyal Bilimler Liselerine daha önce atanmış olup bu görevlerinden ayrılanlar ayrıldıkları tarihten itibaren aradan beş yıldan fazla süre geçmemiş olması şartıyla bu eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

Spor liseleri ve güzel sanatlar liseleri dışındaki eğitim kurumlarında görevli görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi alan öğretmenlerinden daha önce ilgili mevzuatına göre spor liseleri ile güzel sanatlar liselerine atanmış olanlar, ayrıldıkları tarihten itibaren aradan beş yıldan fazla süre geçmemiş olması şartıyla bu eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

EŞ DURUMU YER DEĞİŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Yer değiştirmeler, öğretmenlerin tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır. Sonuçlar, http://ikgm.meb.gov.tr adresinde yayınlanacaktır. Yer değiştirmesi yapılan öğretmenlerin tebligat, ayrılma ve başlama işlemleri Yer Değiştirme Takviminde belirtilen süreler içinde tamamlanacaktır.

Açıklamalarda yer almayan hususlarda Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinin ilgili hükümleri esas alınacaktır.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Yatağan Termik Santralinde göçük ... Ekipler olay yerine sevk edildi

Yatağan Termik Santralinde göçük ... Ekipler olay yerine sevk edildi

Oktar ve grubuna yönelik başsavcılıktan 16 sayfalık açıklama

Oktar ve grubuna yönelik başsavcılıktan 16 sayfalık açıklama