KYK öğrenim kredisi kaç TL? Burslar ne zaman yatacak? KYK 2017 burs miktarı ne kadar?

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği KYK burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. KYK burs sonuçları, Kredi ve Yurtlar Kurumu internet sitesi üzerinden üniversite öğrencilerin erişimine açıldı. KYK burs sonuçları sorgulamak ve kredi burs miktarını merak edenler için ayrıntıları bu haberimizde derledik. Binlerce üniversite öğrencisinin büyük heyecanla beklediği KYK burs sonuçları an itibarıyla açıklandı. Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin merakla beklediği kredi ve burs miktarlarına dair açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı ve kredi – burs miktarları hakkında açıklamalarda bulundu. İşte KYK burs miktarları ve kredi başvuru sonuçları sorgulama ekranı...

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

2017 KYK burs başvuru sonuçları açıklandı. Başbakanlık burs ve öğrenim kredisi başvurusu yapan milyonlarca öğrencinin heyecanlı bekleyişi sona erdi. Kredi burs miktarları açıklandı, krediler ne kadar olacak? 2017-2018 eğitim öğretim dönemi kredi burs miktarları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV canlı yayınında soruları yanıtladı. Öğrencilere müjdeyi veren Erdoğan, "Üniversite öğrencilerine bursu biz 425 liraya çıkardık. Fakat bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 lira oldu" dedi. T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun her yıl binlerce üniversite öğrencisine tanıdığı burs/kredi imkanı için başvurular alınmıştı. KYK burs/kredi başvurularının alınmasının ardından başlayan heyecanlı bekleyiş sona erdi. Öğrencilerin sık sık takip ettiği bir konu olan KYK burs sonuçları bugün itibarıyla açıklandı.

Binlerce üniversite öğrencisinin büyük heyecanla beklediği KYK burs sonuçları an itibarıyla açıklandı. Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin merakla beklediği kredi ve burs miktarlarına dair açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı ve kredi – burs miktarları hakkında açıklamalarda bulundu. Krediler ne kadar olacak sorusu da böylelikle netleşmiş oldu. İşte, 2017-2018 eğitim öğretim dönemi kredi burs miktarları. Erdoğan; "Böyle ödenecek ayrıca geçen yıl 285 TL olan yurtlarımızda kalan öğrencilerimize beslenme yardımı veriyorduk o da bu yıl 330 liraya çıkartıldı. Yüksek lisans 440 lira, doktora öğrencileri için ise 1410 liradır. Şimdi, Yüksek lisans öğrencileri için 940 lira olan 1410 lira olan bu rakamlar adeta kendini geçindirmek gibi değil aile geçindirir gibi duruma geldi" diye konuştu.
 

KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI VE KREDİ BORÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KREDİ BURS MİKTARLARI NE KADAR OLACAK?

Erdoğan; "Böyle ödenecek ayrıca geçen yıl 285 TL olan yurtlarımızda kalan öğrencilerimize beslenme yardımı veriyorduk o da bu yıl 330 liraya çıkartıldı. Yüksek lisans 440 lira, doktora öğrencileri için ise 1410 liradır. Şimdi, Yüksek lisans öğrencileri için 940 lira olan 1410 lira olan bu rakamlar adeta kendini geçindirmek gibi değil aile geçindirir gibi duruma geldi" diye konuştu.

ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL ALINIR?

KURUMDAN İLK DEFA BURS, ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ ALMAK İÇİN MÜRACAATTA BULUNACAK ÖĞRENCİLERİN YAPACAKLARI İŞ VE İŞLEMLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR


Üniversiteye ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerin burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatları, üniversite sınavı sonuçları açıklandıktan sonra Kurumun www.kyk.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir. Ara sınıf, ön kayıt, özel yetenek, master-doktora öğrencilerinin müracaatları da www.kyk.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir.

Burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler ise istenmemekte olup, beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğrencilerin öğretim kurumlarında ve Kurumun www.kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

BURS NEDİR ?

T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

- Ön lisans öğrencileri,

- Lisans öğrencileri,

- Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/kardeşi , gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)

- Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

- ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,

- Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler,

burstan yararlanabilmektedir.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
´Ahlat Ağacı´ Londra Film Festivali´nde

´Ahlat Ağacı´ Londra Film Festivali´nde

En düşük maaş 2.370 liraya çıkacak

En düşük maaş 2.370 liraya çıkacak

ABD istihbaratının Ağrı Dağı’nda uydularla arama yaptığı ortaya çıktı

ABD istihbaratının Ağrı Dağı’nda uydularla arama yaptığı ortaya çıktı

Cellat içeri böyle girdi

Cellat içeri böyle girdi

En Çok Okunanlar