LYS sonuçları ne zaman 2017 açıklanacak ÖSYM son dakika ais.osym.gov.tr

LYS sonuçları ne zaman saat kaçta açıklanacak sorusu sınava girenler tarafından merak ediliyor. Her sene tekrarlanan Lisans Yerleştirme Sınavları tamamlandı. 2017 yılında 10-11 Haziran ve 17-18 Haziran’da sınavlar yapıldı. Öğrenciler sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik, yabancı dil, ve edebiyat-coğrafya sınavlarına girdiler. Sınav soruları ve cevaplarının 18 Haziran’da açıklanmasının ardından adaylar, sonuçların açıklanmasını heyecanla beklemeye başladılar.

  • 5
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

LYS sonuçları ne zaman saat kaçta açıklanacak? Lisans Yerleştirme Sınavlar (LYS) 2017 yılında 10-11 Haziran ve 17-18 Haziran’da sınavlar yapıldı. Adaylar sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik, yabancı dil, ve edebiyat-coğrafya sınavları arasından üniversitede kazanmak istedikleri bölümün aldığı puan türüne uygun olan sınavlara girdiler. Bu sınavlarda da 15 dakika kuralına uygun olarak öğrenciler sınıflara alındı. Sınava son 15 dakika kala kimsenin içeri girmesine izin verilmedi. 18 Haziran’da sınav sorularının ve cevaplarının açıklanmasının ardından öğrenciler tahmini puanlarını hesapladılar ve sonuçların açıklanmasını heyecanla beklemeye başladılar. ÖSYM LYS sonuçlarının 11 Temmuz’da açıklanacağını duyurdu. Lisans Yerleştirme Sınavına toplamda 1 milyon 72 bin 396 aday başvuru yaptı. ÖSYM'den elde edilen bilgilere göre ; LYS-1'e 839 bin 124, LYS-2'ye 470 bin 409, LYS-3'e 832 bin 994 ve LYS-4'e ise 538 bin 885, LYS-5'e ise 101 bin 332 başvuru yapıldı.

 

ÖSYM SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

 

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Lisans Yerleştirme Sınavları tamamlandı. ÖSYM yaptığı resmi açıklamada LYS sonuçlarının 11 Temmuz'da açıklanacağını duyurdu. 

Fen bilimleriyle ilgili Lisans Yerleştirme Sınavı 17 Haziran tarihinde, Yabancı Dil Lisans Yerleştirme Sınavı aynı gün saat 14.30'da, LYS3 ise Pazar ünü saat 10.00'da başladı. Lisans Yerleştirme Sınavına toplamda 1 milyon 72 bin 396 aday başvuru yaptı. ÖSYM'den elde edilen bilgilere göre ; LYS-1'e 839 bin 124, LYS-2'ye 470 bin 409, LYS-3'e 832 bin 994 ve LYS-4'e ise 538 bin 885, LYS-5'e ise 101 bin 332 başvuru yapıldı.

 

YÖK ATLASI NEDİR?

Bu yazılım, üniversite adaylarının, üniversite ve meslek tercihi yaparken daha bilinçli tercihler yapabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Yazılım bir “tercih robotu” değildir. Sadece YÖK tarafından derlenebilecek/paylaşılabilecek işlenmiş verilerin yer aldığı seçkin ve güvenilir referans kaynaktır.

“Üniversite Seç” kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları görmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz.

“Program Seç” kutucuğuna ilgi duyduğunuz programı (mesleği) girdiğinizde, bu isimli programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz. Detaylarını görmek istediğiniz program için üniversitesinin üzerini tıklayabilirsiniz.

Lisansın yanı sıra önlisans için de bu sistemden bulunmaktadır. 

 

LYS NET HESAPLAMA MOTURU

YGS-LYS Net Sihirbazı ile bu sorular en güvenilir şekilde yanıt buluyor. 2016 ÖSYS'de Merkezi Yerleştirme ile öğrenci alan lisans - önlisans programlarına yerleşenlerin YGS/LYS testlerinde yaptıkları Net Ortalamaları burada yer almaktadır. Bilgiler, ÖSYM verilerinin derlenerek işlenmesi sonucu oluşturulmuştur.

Net Sihirbazı'nın en önemli özelliği gerçek verilere dayanmasıdır. Ortalama net değerleri doğrudan 2015'te lisans/önlinans programlarına yerleşenlerin YGS/LYS'deki net sayıları kullanılarak belirlenmiştir. Bu çerçevede tahmini değil, gerçek değerlerdir.

Ortalama değerlerin kullanılmasındaki amaç, üniversite adaylarına hedef koyarken emniyet payı kalacak şekilde yol göstermektir. Net ortalamaları hesaplanırken, lisans programlarında genel kontenjana yerleşenlerin, önlisans programlarında ise YGS puanı ile yerleşenlerin netleri dikkate alınmıştır (Okul birincilerinin ve Engelli/Tübitak ek puanlıların netleri dışında).

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
85 yaşında üçüncü kitabını yazdı

85 yaşında üçüncü kitabını yazdı

Mehmetçiğin Oramar Üs Bölgesi'nde zorlu nöbet değişimi

Mehmetçiğin Oramar Üs Bölgesi'nde zorlu nöbet değişimi

Bakırköy'de bir iş yerinde patlama

Bakırköy'de bir iş yerinde patlama