ÖABT soruları cevapları 2017 yayında! KPSS ÖABT sonuç sorgulama!

ÖABT sınavı 2017 yılında 16 Temmuz’da gerçekleştirildi. Binlerce kişi devlet okullarında öğretmen olma umuduyla bu sınava girdiler. Sorular ve cevapları yayınlandı

 • 942
 • 13
 • 7
 • 21
 • 15
 • 11
x

KPSS ÖABT soruları ve cevapları gerçekleşen sınavın yayınlandı. Devlet kurumlarında öğretmen olmak isteyen adaylar her yıl merkezi sınavlara girerek atama sıralamasında üstte yer almaya çalışıyorlar. Adaylar yoğun bir çalışma temposunun ardından ilk olarak Genel Kültür Genel Yetenek sınavına, aynı gün saat 14.30’da da Eğitim Bilimleri sınavına girdiler. KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından bazı branşlar için girilmesi zorunlu olan Öğretmenlik Alan Bilgi Testini beklemeye başladılar. ÖABT sınavı 2017 yılında 16 Temmuz’da gerçekleştirildi. Sınavın ardından ÖABT soruları cevapları ile ÖSYM son dakika açıklaması araştırılıyor. Ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi ÖABT sonuçları hakkında bir duyuruda bulundu. Sonuçlar 4 Ağustos’ta açıklanacak.  Sınava giren adaylar 75 dakikada 50 soruya cevap vermeye çalıştılar. Bu soruların 40 tanesi girenler alan bilgisi konularından 10 tanesi ise alan eğitimi sorularından oluşuyordu. Bu sınav öğretmen olmak isteyenler için hesaplanan KPSS121 puanının oluşmasında 0.50 oranında etkilidir. Haberimiz içerisinden yayınlanır yayınlanmaz ÖABT soruları cevapları sınav yorumlarına ulaşabilir, sizde yorum kısmından görüşlerinizi diğer adaylarla paylaşabilirsiniz.

 

ÖABT SORULARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

 

Öğretmen olmak isteyen adayların puanlarında, Eğitim Bilimleri Testi’nin ağırlığı 0.20, Genel Yetenek Testi ile Genel Kültür Testi’nin ağırlıkları ise 0.15 tir. Ancak 17 branş dışında müzik, beden eğitim öğretmenlikleri gibi atamalarda kullanılacak olan KPSS10 puanının hesaplanmasında Eğitim Bilimleri Testi’nin ağırlığı 0.40, Genel Yetenek Testi’nin ağırlığı 0.30, Genel Kültür Testi’nin ağırlığı da 0.30 olacak.

 

ÖABT SORULARI VE CEVAPLARI

ÖABT soruları ve cevapları gerçekleşen sınavın ardından heyecanla bekleniyor. Adaylar soru ve cevaplar yayınlanır yayınlanmaz tahmini puanlarını hesaplıyorlar. 16 Temmuz 2017 tarihinde uygulanan 2017- Kamu Personel Seçme Sınavı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (2017- ÖABT) Temel Soru Kitapçıkları, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 18 Temmuz 2017 tarihinde saat 16:30’dan itibaren erişime açıldı. Sınava başvuran adaylar, 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.

 

ÖABT SINAV YORUMLARI

sevmen hilayda‏: nasıl geçti diye sormayın açıklanınca öğreniriz nasıl geçtiğini #öabt

 

Gülşah Özpınar‏:  Neden alfabeyi ve rakamları yazdığımızı anlayamadım. #öabt

 

mediha‏:  #öabt 16 temmuz zaferi senindir tebrikler #ösym

 

eraserhead‏:   Öabt de sorular kolaydı bence,çoğu hep duyduğumuz şeyler fakat cevaplar konusunda emin değilim

 

yeliztuzcuoglu‏:   Ve ÖABT burada biter.

 

Hocanım: ya tabii ki Ece Ayhan. #öabt #öabttde

 

Mehmet Atasayar: Onlar nasıl divan edebiyatı sorularıydı ya, Fuzuli'yi kaldır mezarından o da 5 şık arasında kalırdı. Tövbe ederdi aruza😏 #öabt

 

Ersin Kavalcı‏: Atanamayanlarda bugün 😁 #öabt,

 

 derman savaşcı‏:  Hayaller iptal. #öabt #kpss #pdr

 

Burcu Alev Kılıç‏: Sınavda kendimi ilkokul 1.ci sınıfa yeni başlamış hissettim alfabeyi yazarak 😂#öabt

 

Başak: Ösym Acıları bana yolla dert babasıyım ya ben #öabt

 

Güleser Bütün: #öabt ibiza adasını seyma subaşı sayesinde yaptim geçen gitmişti tisikkirlir

 

Burçin‏: #ösym bu kadar kazık sorular sormayı nerden öğrendi? #öabt

 

Melisa Kalaylı:  sınavda alfabeyi ve rakamları yazdırıp açık uçlu soru sormadığını göre yazı-karakter analizimden burç yorumu yapacaksın ösym? #öabt

 

ÖĞRETMENLİK ATAMA PUANLARI

Öğretmenlerin bu sınavlar sonucunda atanabilmeleri için girdikleri sınavlara göre iki tane puanı oluşuyor. Bunlar P10 ve P121 puanlarıdır.

P121 Puanı Nedir? : 17 branştaki öğretmenlik için hesaplanan puan türünü ifade ediyor. Bu puan genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ile ÖABT testleri sonucunda oluşuyor. 17 branştan birinde öğretmenlik yapmak isteyen adaylar 3 oturumda yapılan bu sınavlara girmek zorunda.

P10 Puanı Nedir? :  17 branş dışındaki alanlarda atama başvuruları için kullanılan puan türünü ifade ediyor. Bu puan türünün oluşması için adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri testlerine girmeleri gerekiyor.

 

ÖABT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

ÖSYM tarafından her yıl tekrarlanan Kamus Personeli Seçme Sınavı oturumlarından biri olan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 16 Temmuz’da gerçekleştirildi. ÖABT sonuçları açıklanma tarihi ÖSYM 2017 sınav takviminde 4 Ağustos 2017 olarak duyuruldu.

 

Sınav sonuçları belli olduğunda, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden duyuru yapılacak.

 

ÖABT HANGİ ALANLARDA VAR?

Bu sene 17 alanda Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi yani ÖABT uygulanacak. Geçmişten farklı olarak bu sene okul öncesi öğretmenliği bölümü mezunlarının da ÖABT’ye girmesi zorunlu kılındı. Kimler ÖABT’ye girecek aşağıda görebilirsiniz.

Türkçe,

İlköğretim Matematik,

Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji,

Sosyal Bilgiler,

Türk Dili ve Edebiyatı,

Tarih,

Coğrafya,

Matematik (Lise),

Fizik,

Kimya,

Biyoloji,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,

Yabancı Dil (Almanca,

İngilizce),

Rehber Öğretmen,

Sınıf Öğretmenliği,

Okulöncesi Öğretmenliği

ÖĞRETMENLİK ATAMA PUANLARI

Öğretmenlerin bu sınavlar sonucunda atanabilmeleri için girdikleri sınavlara göre iki tane puanı oluşuyor. Bunlar P10 ve P121 puanlarıdır.

P121 Puanı Nedir? : 17 branştaki öğretmenlik için hesaplanan puan türünü ifade ediyor. Bu puan genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ile ÖABT testleri sonucunda oluşuyor. 17 branştan birinde öğretmenlik yapmak isteyen adaylar 3 oturumda yapılan bu sınavlara girmek zorunda.

P10 Puanı Nedir? :  17 branş dışındaki alanlarda atama başvuruları için kullanılan puan türünü ifade ediyor. Bu puan türünün oluşması için adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri testlerine girmeleri gerekiyor.

 

KPSSP121 tahmini puan hesaplama formülü;

Genel Kültür – Genel Yetenek Netiniz x 0.15   +

Eğitim Bilimleri Netiniz x 0.15   +

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) netiniz x 0.6

+ 40 = KPSSP121 Puanınız

Örneğin GK-GY testinden 80, Eğitim Bilimlerinden 60, ÖABT’den 40 net yapmış bir adayın tahmini puanı şöyle hesaplanır.

80 x 0.15= 12

60 x 0.15= 9

40 x 0.6= 24

+ 40;

12 + 9 + 24 + 40 = 85

Bu formül ile yaklaşık puanınızı hesaplayabilirsiniz; ancak kesin puanınızı bulamazsınız. Çünkü standart sapma gibi çeşitli faktörler puan hesabını birkaç puan etkileyebilmektedir.

KPSSP121 öğretmenlik atamalarında kullanılan puan türüdür. KPSSP121 puan türünün hesaplanmasında sınav oturumları şu şekilde etkili olmaktadır;

Genel Kültür – Genel Yetenek Testi (120 Soru): %30

Eğitim Bilimleri Testi (80 Soru): % 20

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (50 Soru): % 50

SINAVIN GEÇERLİ SAYILMADIĞI DURUMLAR

Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilmesi için adayın;

 sınava, atandığı salonda girmesi,

 sınav başlamadan önce sınava giriş belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,

kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

 cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdına işaretlemiş olması,

cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması,

soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,

sınav sonunda soru kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi,

salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilecektir.

Belgeleri eksik veya geçersiz olduğu hâlde salon görevlileri tarafından yanlışlıkla sınava alınan veya sınav kurallarına uymadıkları hâlde sınav düzenini bozmamak için salondan çıkarılmayarak sınava devam ettirilen adayların sınavları, sınav tutanakları ve kamera kayıtları incelenerek geçersiz sayılır. Sınav tutanaklarında herhangi bir kayıt veya tespit olmaması, kamera kayıtlarının incelenmesi neticesi tespit edilen kural dışı davranışlar sebebiyle adayın sınavının geçersiz sayılmasına engel teşkil etmez. Sınav görevlilerinin kusur veya ihmali söz konusu olduğunda kamera kayıtları esas alınır. Kusur veya ihmali bulunan sınav görevlileri hakkında ilgili mevzuat doğrultusunda ayrıca işlem yapılır.

Sınav günü sınavın yapıldığı bina ve salonlarda görev yapan sınav görevlilerinin adaylara, aday yakınlarına ya da başka üçüncü şahıslara herhangi bir tutanak veya rapor verme sorumluluğu yoktur.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Unkapanı ve Galata Köprüsü Trafiğe Kapatıldı

Unkapanı ve Galata Köprüsü Trafiğe Kapatıldı

Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasının finalistleri açıklandı

Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasının finalistleri açıklandı

İstanbul'da kuvvetli yağışa karşı böyle önlem aldılar

İstanbul'da kuvvetli yağışa karşı böyle önlem aldılar

İşte güneş tutulmasından ilk kareler

İşte güneş tutulmasından ilk kareler

En Çok Okunanlar