60 bin yeni personel 78 milyarlık yatırım

Türkiye’nin 2017 bütçesi belli oldu. 2017 yılında yatırıma ayrılan para yüzde 30 artırılarak 78 milyar liraya çıkarılırken, 2017’de kamuya 60 binin üzerinde de personel alımı öngörüldü.

  • Ercan Baysal
x

alkınma ve yatırımları temel alan 2017 bütçesinin hazırlıkları tamamlandı. Gelecek yıl kamuya farklı kanal ve sektörlerden toplam 60 binin üzerinde personel alımı yapılacak. 2016 bütçesinin ilk 9 aylık sonuçları ve 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında basın toplantısı düzenleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, artık eskisi kadar personel alımı yapılmayacağını belirterek eğitim, sağlık, savunma, güvenlik, yargı ve genel kamu hizmetleri sektörlerinde genel planlamaya ve hedeflere uygun rasyonel bir personel planlamasına gidildiğini söyledi. Ağbal “2017 bütçesi AK Parti tarafından hazırlanan 15’inci bütçedir. Bu çok partili siyasi hayatımız döneminde hiçbir iktidara nasip olmamış rekor niteliğinde bir başarıdır” dedi. Ağbal’ın verdiği bilgiye göre 2016 yılında 60 milyar lira olan bütçeden yatırımlara ayrılan pay yüzde 30 oranında artarak 2017 yılında 78 milyar liraya çıkacak. Kamu yatırımları içerisinde en yüksek payı ise 22.1 milyar lira ile ulaştırma sektörü alacak.

DOĞU’YA 12 MİLYAR

Bakan Ağbal, 2017 yılı bütçesinden Ar-Ge ve inovasyon için 5.8 milyar liralık kaynak aktarılacağını söyledi. Ağbal, sosyal yardımların toplam bütçesinin 45 milyar lira olduğunu söyledi. Söz konusu rakamın 5.8 milyar lirası evde bakıma, 5.3 milyar lirası ise engelli ve engelli yakınlarına kullandırılacak. Mahalli idarelere 58.4 milyar lira ayrıldığını ifade eden Ağbal “Bölgesel ve kırsal kalkınma önemli. Özel amaçlı bölgesel ve kırsal kalkınma projelerine yüksek kaynaklar ayırdık. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yatırım hamlesi için 12 milyar TL. 10 milyar TL doğrudan yatırımlar olacak. 2 milyar lirası cazibe merkezleri programı çerçevesinde tarım dahil reel sektöre verilecek destekler” dedi.

TARIMA DESTEK % 21 ARTIYOR

Maliye Bakanı Ağbal, tarım sektörüne yönelik desteklerin yüzde 21.5 oranında artış göstererek toplam 30.9 milyar lira olacağını söyledi. Bütçeden yem ve gübrede kalkan KDV için çiftçilere 2.7 milyar lira kaynak aktarılacak. Yeni yılda bireysel emeklilik sistemine (BES) ise 3.9 milyar destek sağlanması öngörülüyor. Ağbal’ın verdiği bilgiye göre 2017 yılı bütçesinden yüzde 20 ile en yüksek pay (122 milyar lira) eğitime ayrılırken, toplanan vergi gelirlerinin yüzde 24’ü bu alana gidecek. Yeni yılda 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanırken, taşımalı eğitim ve yemek yardımı miktarı ise 3 milyar TL’yi bulacak. 1.4 milyar liralık özel okul ve eğitim desteği verilirken, pansiyon desteği 1 milyar lira olacak.

REEL SEKTÖRE 32 MİLYAR

565 milyon TL’lik yüksek öğrenim ve harç desteği verilmesi planlanırken, ücretsiz kitap için bütçeden 496 milyon lira çıkacak. Engelli çocukların eğitimi için 2.6 milyar TL, takviye kursları için ise 1.5 milyar liralık bütçeden kaynak ayrıldı. 2017’de sağlığa ise 111 milyar lira kaynak aktarılacak. Sağlığa aktarılan kaynağın 50 milyar lirası tedavi harcamalarında, 24 milyar lirası ilaç harcamalarında, 6.4 milyar lirası ise aile hekimliğinde kullanılacak. 2017 yılı bütçesi reel sektöründe yüzünü güldürecek. Sosyal güvenlik işveren prim destekleri başta olmak üzere gelecek yıl reel sektöre toplamda 32.4 milyar Türk Lirası kaynak aktarılacak.

MUSUL’UN ETKİSİ DİKKATE ALINDI

Bakan Ağbal toplantı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Ağbal, Irak sınırları içerisinde başlatılan operasyonun (Musul) ekonomiye yansımalarına ilişkin soruya, “Bu operasyon konusunda Türkiye aktif dış politika çerçevesinde gerekli adımları atıyor. Bu adımlar çerçevesinde kamu maliyesi olarak alınması gereken kararlar neyse onların gereğini bugüne kadar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. 2016 bütçe gerçekleşmeleri 2017 bütçe harcamalarında savunma ve güvenlik birimlerinin ödeneklerinin planlanmasında genel ekonomiye etkilerinin hesaplamasında jeopolitik riskler dikkate alındı” yanıtını verdi.

Kamu çalışanlarına yüzde 3+4 zam

Maliye Bakanı Ağbal, 2016-2017 dönemini kapsayan toplu sözleşme hükümleri uyarınca 2017 yılı ocak ayında tüm kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yüzde 3, temmuzda ise yüzde 4 artış yapılacağını kaydetti. Ağbal enflasyon konusunda ise “Enflasyon, bu yıl sonunda yüzde 7.5’e düşmüş olacak. Orta vadede ise hedefimiz, enflasyonu yüzde 5’e düşürmektir” dedi.

 

Haber Turu

Avrupa'da birinci oldular!

Avrupa'da birinci oldular!

ODTܒlü makine mühendisi iki ortağın hayvancılıktaki başarısı Avrupalı üreticileri hayrete düşürüyor.

Adana'da 13 yaşındaki Aleyna intihar etti

Adana'da 13 yaşındaki Aleyna intihar etti

Adana'da 13 yaşındaki Aleyna Ö. 10 katlı apartmanın çatısından atlayarak yaşamını son verdi.

Bakan Soylu: Elimizde PKK’nın önemli düzeydeki yöneticilerinden birisi var

Bakan Soylu: Elimizde PKK’nın önemli düzeydeki yöneticilerinden birisi var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ellerinde PKK’nın önemli düzeydeki yöneticilerinden birisinin olduğunu belirterek, “14 Temmuz gecesi telsizlerden gelen mesajla yaklaşık 1 ay hiçbir eylem yapmayacaklarının kendilerine talimat verildiğini söylüyor. Ta ki 15 Temmuz’dan 3 gün sonra yeni bir talimat gelene kadar” dedi.

2 FETÖ'cü cezaevine taksiyle götürüldü

2 FETÖ'cü cezaevine taksiyle götürüldü

FETÖ soruşturmasında haklarında tutuklama kararı verilen 2 kişi, cezaevine tutulan taksi ile götürüldü.

Alüminyum folyoylu hırsız yakalandı

Alüminyum folyoylu hırsız yakalandı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde mağazalardan çaldığı eşyaları alüminyum folyoya sararak alarmın çalmasını önleyen Cezayirli hırsız yakalandı.

Bursa'da 'ByLock' soruşturması: 8 tutuklama

Bursa'da 'ByLock' soruşturması: 8 tutuklama

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen, Bursa merkez ile Karacabey ve Gemlik ilçe adliyelerinde görevli 18 kişiden 8'i tutulandı.

Bekir Bozdağ ABD'de Kuran-ı Kerim sergisini ziyaret etti

Bekir Bozdağ ABD'de Kuran-ı Kerim sergisini ziyaret etti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD'nin başkenti Washington'da açılan "Kur’an-ı Kerim Sanatı: Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin Hazineleri" sergisine ziyarette bulundu.

TBMM'den Atatürk tablosu ile ilgili açıklama

TBMM'den Atatürk tablosu ile ilgili açıklama

TBMM Başkanlığınca 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişiminde en ağır hasarı Meclisin aldığı, saldırıda TBMM Üyeler Lokantası ve lokantada bulunan Yaşar Çallı tarafından yapılan Atatürk resminin çerçevesinin de hasar gördüğü, tablonun onarım çalışmaları sonrasında yerine asılacağı bildirildi.

Nasuh Mahruki'ye istifa çağrısı

Nasuh Mahruki'ye istifa çağrısı

AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, AKUT'un siyasi bir taraf gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu belirtti.

DEAŞ bombacısı Malatya'da yakalandı

DEAŞ bombacısı Malatya'da yakalandı

Malatya'da, terör örgütü DEAŞ üyesi bombacı olduğu belirtilen kişi yakalandı.

ABD'den Musul operasyonu açıklaması: Birkaç gün sürecek bir 'oyun planı' var ve buna bağlı kalacaklar

ABD'den Musul operasyonu açıklaması: Birkaç gün sürecek bir ''oyun planı'' var ve buna bağlı kalacaklar

Terör örgütü DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonda görevli ABD’li komutan Albay Dorrian, Irak güvenlik güçlerinin Musul’a ilerleyişini güvenlik tedbirleri ve ikmal nedeniyle durdurduklarını bildirdi.

FBI'dan Clinton'a soruşturma açıyor

FBI'dan Clinton'a soruşturma açıyor

FBI, Clinton'ın resmi e-posta adresi yerine kişisel hesabını kullandığı yönünde daha önce tamamlanan soruşturmaya ilişkin yeni bilgilere ulaşıldığını belirterek, soruşturmayı tekrar başlatacaklarını bildirdi

BM'de Rusya sürprizi!

BM'de Rusya sürprizi!

Halep'teki hava saldırıları nedeniyle eleştirilen Rusya, 14 yeni üyenin belirleneceği BM Genel Kurulunda yapılan oylamada BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğine tekrar seçilemedi.

BM'den Rusya'ya büyük şok! Tekrar seçilemedi

BM'den Rusya'ya büyük şok! Tekrar seçilemedi

BM Genel Kurulunda İnsan Hakları Konseyine 14 yeni üye belirlenmesi için yapılan oylamada, Rusya konseye tekrar giremedi.

90 yaşında ölen işadamından sekreterine dev miras

90 yaşında ölen işadamından sekreterine dev miras

İtalya’da 90 yaşında ölen bir işadamı, sekreterine 75 milyon Euro miras bıraktı.

BM uyardı! 'İsrail, işgale bir an önce son vermeli, durum daha da kötüye gidiyor'

BM uyardı! "İsrail, işgale bir an önce son vermeli, durum daha da kötüye gidiyor"

BM, İsrail'in Filistin'i işgalinin giderek arttığını ve bu durumun Filistin'in sosyal ve ekonomik gelişimini engellediğini bildirdi.

BM'den İdlib'deki okul saldırısına soruşturma

BM'den İdlib'deki okul saldırısına soruşturma

Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye’nin İdlib kentinde çok sayıda öğrenci ve öğretmenin hayatını kaybettiği okul saldırısına yönelik soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

ABD polisi acımıyor! Boru hattını protesto eden 141 kişi gözaltına alındı

ABD polisi acımıyor! Boru hattını protesto eden 141 kişi gözaltına alındı

ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinde inşa edilmesi planlanan boru hattına tepki amacıyla eylem yapan 141 kişi gözaltına alındı.

Birleşmiş Milletler’den kanlı okul saldırına soruşturma

Birleşmiş Milletler’den kanlı okul saldırına soruşturma

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye’nin İdlib kentinde çok sayıda öğrenci ve öğretmenin hayatını kaybettiği okul saldırısına yönelik soruşturma yürütüldüğünü bildirdi.

Erdoğan uyarmıştı! Bir bir gerçekleşmeye başladı

Erdoğan uyarmıştı! Bir bir gerçekleşmeye başladı

Musul'u kurtarma operasyonuna katılan ve uzmanların Ortadoğu'nun yeni DAEŞ'i olarak tanımladığı Haşdi Şabi örgütü mezhep çatışmasını tetiklemeye çalışıyor

3'lü enerji ortaklığında sürpriz ayrılık

3'lü enerji ortaklığında sürpriz ayrılık

Elektrik dağıtım ve perakende sektöründe faaliyet gösteren CLK Enerji yeni hisse dağılım yapılanmasına girdiğini ve bu kapsamda Limak Enerji şirketinin CLK'dan ayrıldığını duyurdu.

Açıklama geldi! Saatler değişiyor

Açıklama geldi! Saatler değişiyor

Borsa İstanbul’un açılış ve kapanış saatlerinde değişikliğe gidiliyor

Emeklilere verilmesi planlanan promosyonla ilgili Bakan  Müezzinoğlu, tarih verdi

Emeklilere verilmesi planlanan promosyonla ilgili Bakan Müezzinoğlu, tarih verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere verilmesi planlanan promosyonla ilgili yürütülen çalışmalara ilişkin, "Bitireceğiz, biraz sabır. Sizin lehinize daha iyi olsun diye uğraşıyoruz." dedi.

Türkiye, Gazprom'dan ilave gaz talep etti

Türkiye, Gazprom'dan ilave gaz talep etti

Rus enerji şirketi Gazprom, Türkiye’nin günlük doğalgaz ithalat miktarını arttırma talebinde bulunduğunu bildirdi.

Gündelikçinin sigortası SMS ile ödenebilecek

Gündelikçinin sigortası SMS ile ödenebilecek

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) GSM operatörleriyle imzaladığı protokol sayesinde, ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanların sosyal güvenlik bildirim ve ödemeleri SMS yoluyla yapılabilecek.

Doların yükselişiyle ilgili Ekonomi Bakanı Zeybekci'den açıklama

Doların yükselişiyle ilgili Ekonomi Bakanı Zeybekci'den açıklama

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "TL'nin döviz karşısında, daha doğrusu dolar karşısındaki değer kaybıyla ilgili bizim endişe duymamızı gerektirecek bir şey yoktur" dedi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73

Merkez Bankası’nın 2016 yılı enflasyon tahmini yüzde 7.5. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73 olacak. Taban maaş bin 389 liraya kadar çıkacak.

Dolar rekorunu tazeledi

Dolar rekorunu tazeledi

Dolar, TL karşısındaki rekorunu tazeledi.

1 gün çalışana da tazminat

1 gün çalışana da tazminat

Çalışma Bakanlığı, kıdem tazminatı sorununun çözümünü gündeminin ilk sıralarına aldı. Yeni sistem ile fon dönemi başlayacak, 1 gün bile çalışanın kıdem tazminatı olacak.

Net kar ve gelirleri arttı

Net kar ve gelirleri arttı

ABD'li teknoloji devlerinden Google ve ana kuruluşu Alphabet'in bu yılın üçüncü çeyreğinde net kar ve gelirleri arttı.

Abdi İpekçi'de Fenerbahçe kazandı!

Abdi İpekçi'de Fenerbahçe kazandı!

Basketbolda, THY Avrupa Ligi'nin 4. haftasındaki Türk derbisinde Fenerbahçe, deplasmanda Galatasaray Odeabank'ı 103-87 yendi.

Caner Erkin'e jest!

Caner Erkin'e jest!

Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasındaki Gençlerbirliği - Beşiktaş maçı öncesi, siyah-beyazlı oyuncular sakat olan Caner Erkin'e bir jest yaptı.

Adana'da Galatasaray'a coşkulu karşılama!

Adana'da Galatasaray'a coşkulu karşılama!

Galatasaray, Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasında yarın deplasmanda Adanaspor ile yapacağı maç için Adana'ya geldi.

Wayne Rooney'e eski kulübünden çağrı!

Wayne Rooney'e eski kulübünden çağrı!

Premier League ekiplerinden Everton'ın menajeri Ronald Koeman, düzenlediği basın toplantısında ilginç ifadeler kullandı.

MHK'den Deniz Ateş Bitnel açıklaması!

MHK'den Deniz Ateş Bitnel açıklaması!

Geçen sezon yönettiği Galatasaray-Trabzonspor maçında büyük tepki toplayan Deniz Ateş Bitnel, kendisi ile ilgili olarak dün yayımlanan haberleri yalanladı. MHK konuyla ilgili açıklama yaptı

Ziraat Bankası'ndan yılın transferi!

Ziraat Bankası'ndan yılın transferi!

Voleybol Efeler Ligi takımlarından Ziraat Bankası, dünyanın en iyi ve kariyerli voleybolcularından ABD'li David Lee'yi transfer etti.

Ersun Yanal takımı bozmayacak

Ersun Yanal takımı bozmayacak

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Galatasaray karşısında kazanan kadroyu, Çaykur Rizespor maçında da bozmayacak.

TBF yönetiminde görev dağılımı yapıldı

TBF yönetiminde görev dağılımı yapıldı

Türkiye Basketbol Federasyonu, Hidayet Türkoğlu başkanlığındaki ilk toplantısını yaptı ve görev dağılımı belli oldu.

Bedava bisiklet için başladığı sporda şampiyon oldu!

Bedava bisiklet için başladığı sporda şampiyon oldu!

Milli bisikletçi Batuhan Özgür, arkadaşlarının yönlendirmesiyle bedava bisiklet kazanmak için başladığı bu sporda, başarılı sonuçlara imza atıyor.

Başkent'te gülen yok!

Başkent'te gülen yok!

Spor Toto Süper Lig'in 9.haftasının açılış maçında Beşiktaş deplasmanda Gençlerbirliği ile 1-1 berabere kaldı.

'Banker Bilo' filmi Musullu aileyle gerçek oldu

'Banker Bilo' filmi Musullu aileyle gerçek oldu

Musul'da çocuklarının hastalıklarını tedavi ettirebilmek için çıkış yolu arayan Türkmen aile, İlyas Salman'ın oynadığı "Banker Bilo" filmini aratmayan yolculukla "Türkiye" diye çıktığı yolculukta soluğu Cerablus'ta aldı.

Misafiri 'kapı tokmağı' sesinden tanıyorlar

Misafiri "kapı tokmağı" sesinden tanıyorlar

Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde, evlerin kapılarına takılan tokmaklar sayesinde ev sahipleri, kapıyı çalan misafirlerini görmeden kadın ya da erkek olup olmadığını anlayabiliyor.

Kahveyi sadece içmek için kullanıyorsanız çok yazık

Kahveyi sadece içmek için kullanıyorsanız çok yazık

Kahveyi sadece içiyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz. İşte pirelerden saç açıcıya kadar kahvenin bilmediğiniz faydaları...

Meteoroloji'den 'asit yağmuru' açıklaması

Meteoroloji'den "asit yağmuru" açıklaması

METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü, Musul'un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların yağmurla birlikte yurtta etkili olacağı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Dağcının sincapla 6 yıllık dostluğu

Dağcının sincapla 6 yıllık dostluğu

Bursa'da bir dağcının sincap ailesiyle 6 yıldır devam eden dostluğu görenleri etkiliyor.

Genç kızın karnından 6.5 kilo ur çıktı

Genç kızın karnından 6.5 kilo ur çıktı

Konya'da kilo aldığını düşünerek diyet ve spor yapmaya başlayan 23 yaşındaki Leyla Koç, kilo veremeyince muayene için gittiği hastanede yapılan kontrolde karnında 6,5 kilo ur olduğu ortaya çıktı. Büyük şaşkınlık yaşayan Leyla Koç, ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu.

Yüz nakilli Uğur Acar’a 'cinayet' davası

Yüz nakilli Uğur Acar’a "cinayet" davası

Türkiye’nin ilk yüz nakillisi Uğur Acar ve 2 arkadaşı hakkında, 2 yıl önce bozulan otomobilini yakmak isterken kendini yaktığı iddia edilen Ramazan Kaya’nın ölümüyle ilgili kasten öldürme suçlamasıyla dava açıldı.

Mobil cihazlar pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat geri alacak

Mobil cihazlar pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat geri alacak

Türkiye'de bu yıl kış saatine geçmek için saatleri bir saat geri alınmıyor. Ancak bu pazar (30 Ekim) gününe dikkat etmek gerekiyor. Bunun sebebi de akıllı telefonlar ve bilgisayarlar başta olmak üzere birçok cihazın otomatik saat ayarlara sahip olması. Güncellenmeyen işletim sistemleri ve yazılımlar yüzünden pazar günü saatiniz bir saat

Müşterinin arabasıyla drift yapmaya çalışan tamirci bir anda...

Müşterinin arabasıyla drift yapmaya çalışan tamirci bir anda...

Müşterinin arabasıyla aşırı hız yapan tamirci çırağının drift merakı kazayla sona erdi. Araçla drift yapmaya çalışan tamirci bir anda bariyerlere çarpıyor. O anlar araç kamerası tarafından saniye saniye böyle kaydedildi.

Bacakları olan balık bilim dünyasını şaşırttı!

Bacakları olan balık bilim dünyasını şaşırttı!

Yeni Zelanda'da oltaya takılan bacaklı ve simsiyah fenersi balığı için daha önce görülmemiş bir tür olabileceği söyleniyor.