ABD’li fon yöneticileri ve CEO’lara yatırım daveti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington’da ABD’nin önde gelen şirketlerinin CEO’ları ve önemli fon yöneticileriyle bir araya geldi. Türkiye’deki yatırım ortamı ve fırsatlarının ele alındığı toplantıda Erdoğan ‘Türkiye’deki yatırımlarınızı artırın’ çağrısı yaptı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaretleri kapsamında gittiği ABD’nin başkenti Washington’da ABD’nin önde gelen şirketlerinin CEO ve fon yöneticileriyle buluştu. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın (TYDTA) koordinasyonunda düzenlenen ve 40’a yakın Amerikalı üst düzey yönetici ve uluslararası fon yöneticisinin katıldığı zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Türkiye’deki yatırımlarınızı artırın’ çağrısı yaptı. 

EN ÜST DÜZEY DESTEK

TYDTA’dan yapılan açıklamaya göre toplantıya Abraaj Group, Cargill, CDPQ, Coca Cola, Dow Chemical, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC), GE Aviation, Glaxo Smith Kline, Lockheed Martin, PepsiCo, Raytheon Intenational, Uber şirketlerinin üst düzey yöneticileri katıldı. Ayrıca toplantıda Amerikan-Türk Konseyi yetkililerinin de hazır bulunduğu belirtilen açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan yatırım ortamına ilişkin gelişmeleri ve Türkiye’nin ekonomik gündemini dev şirketlerin temsilcileri ile paylaşarak Türkiye’deki yatırımlarını artırmaya davet etti” ifadesine yer verildi. TYDTA Başkanı Arda Ermut, Türkiye ekonomisine ilişkin sürdürülen etkin ve kararlı politikaların ilk ağızdan ABD’li yatırımcılarla paylaşılması adına toplantının büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD’nin önde gelen şirketlerinin başkan ve CEO’ları ve uluslararası fon şirketlerinin tepe yöneticileri ile bir araya geldiği bu toplantı ile Türkiye’nin uluslararası yatırımcılara sağladığı desteği en üst düzeyde gösterdik. Ülkemize ve Cumhurbaşkanı’mıza bu anlamda yoğun bir ilgi ile karşılaştık” denildi. 

YATIRIMCILAR ETKİLENDİ

Açıklamada “Bu ilgide kendisinin yatırımcılara bizzat verdiği yakın desteğin çok büyük rolü var. Hatta toplantı sırasında Sayın Cumhurbaşkanımızın yatırımcılara, Yatırım Destek Ajansı’mızın ilgili bakanlıklar ve devlet kurumlarıyla çözüm üretme noktasında takıldığı konularda bizzat destek vereceğini belirtmesi ve ajansımıza bu konuları doğrudan şahsına arz etmeleri konusunda talimatlarının yatırımcıları çok etkilediğini gözlemledik” denildi.

Yabancı yatırımcıların güvendiklerini gördük

cumhurbaşkanı Erdoğan’nın CEO ve fon yöneticileri ile buluşmasını değerlendiren Arda Ermut, geçen yıl mart ve eylülde ABD’de gerçekleştirilen iki toplantıda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası yatırımcılarla bir araya geldiğini anımsatarak “Bu ziyarette de şirketlerin ciddi bir ilgisi ve katılımı ile verimli geçen bir toplantı gerçekleştirdik. Ekonomik reformlara devam edileceği, Türkiye-ABD arasında ticaret anlaşmasına ABD’li şirketler olarak destek olunacağı, teknoloji şirketlerinin yatırım gündemleri, uluslararası fon şirketlerinin Türkiye’deki yatırımlarını artırma gündemleri gibi konular ele alındı” dedi. Ermut “Referandum sonrasında oluşan yeni tabloda yatırımcıların Türkiye’nin yatırım ortamına, siyasi istikrarına ve gelecek vizyonuna güvendiklerini gördük” diye konuştu.

300 işadamı ABD’ye gidiyor

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi (ATBD Council) Başkanı Uğur Terzioğlu “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’la samimi bir havada geçen görüşmesi, bana Özal’la baba Bush arasında yıllar önce yapılan görüşmeyi hatırlattı. Erdoğan ile Trump arasında da aynı sıcak havayı hissettim. 21-23 Mayıs tarihleri arasında Washington’da American Turkish Council’ın (ATC) konferansı yapılacak. Konferansa Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi ve Türkiye’de 300’e yakın işadamı katılıyor. Konsey olarak biz de orada olacağız” dedi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
'Teröristlerin sandıklara tehdidinde tepelerine tepelerine bineceğiz'

'Teröristlerin sandıklara tehdidinde tepelerine tepelerine bineceğiz'

Oyunu böyle kullandılar

Oyunu böyle kullandılar

İşte sandık başından kareler!

İşte sandık başından kareler!

Sokak fotoğrafçılığında çığır açtılar

Sokak fotoğrafçılığında çığır açtılar