Bankaların teminat bahanesi kalmadı

Hazine ve Kredi Garanti Fonu, KOBİ ve ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştıracak kredi kefalet sistemine ilişkin protokolü imzaladı. 250 milyarlık kredinin önünü açan protokol sayesinde bankaların eli rahatlarken, abartılı teminata gerek kalmadı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Hazine Müsteşarlığı ve Kredi Garanti Fonu AŞ (KGF) arasında, KOBİ’lerin ve ihracatçıların finansmana erişiminin kolaylaştırılması amacıyla kredi kefalet sistemine ilişkin protokol imzalandı. Böylece, bankaların KOBİ’lere kredi kullandırırken ayak direttiği bütün engeller kalkarken, kredi işlemlerinin bir gün içerisinde tamamlanmasının önü açıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu AŞ (KGF) arasında kredi kefalet sistemine ilişkin düzenlenen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, sistemle sadece KOBİ’lere finansmana erişimin önünü açmadıklarını, KOBİ dışındaki firmalara da bu imkanı sağlayarak daha geniş bir kullanıcı kitlesini hedeflediklerini söyledi. Sistem çerçevesinde KOBİ’lere 12 milyon liraya kadar kredi verilebileceğine işaret eden Şimşek, KOBİ dışındaki daha büyük firmalara da 50 milyon liraya kadar bankaların doğrudan doğruya, geriye kalanın da Kredi Garanti Fonu’nun değerlendirmesine tabi tutularak kredi verileceğini kaydetti.   

BİR GÜNDE TAMAM

Şimşek, şunları söyledi: “Sağlanan kefaletlerin bakiye tutarının üst sınırı daha önce 20 milyar liraydı. Protokolle 250 milyar liraya çıkarılmış olacak. Bu çok ciddi bir rakam. Böylece bankacılık sektöründen yararlanıcılara çok daha büyük bir imkan sunulmuş olacak. Aslında yeni sistemin en önemli özelliği, biz kredi kefalet sürecini hızlandırıyoruz. Bunu portföy garanti sistemini (PGS) tesis ederek sağlıyoruz. Hazine olarak belirlediğimiz üst limit 250 milyar lira. Biz kredi garanti kurumu olarak bu çerçevede bankalara limit tahsis ediyoruz. Bankalar da doğrudan doğruya ihtiyaç sahibi KOBİ, ihracatçı veya KOBİ dışı firmalardan kredi talebini alıyor ve kendisi uygun gördüğü andan itibaren bir gün içerisinde süreç tamamlanmış oluyor. Başvurular doğrudan bankaya yapılacak, banka değerlendirmesini tamamlayacak, arkasından sadece KGF’ye ne kadar kredi tahsis edilmesi gerektiğinibildirecek. Sistem son derece basit, bürokrasi tamamen bu çerçevede kalmış oluyor.”      

BANKALARA ÇAĞRI

Bankacılık sektörüne de çağrıda bulunan Şimşek, şunları kaydetti: “Kendilerinin verdiği bütün kredilerde ortalama batık oranı yüzde 3’ün biraz üzerinde. Biz bunun iki katı kadar bir alan sağlıyoruz, yani  yüzde 7’ye kadar Hazine olarak biz üstleniyoruz. Dolayısıyla klasik bankacılık sistemi içerisinde abartılı teminat talebini de doğrusu çok sağlıklı bulmuyoruz. Hazine, bu kredinin duruma göre, KOBİ dışında yüzde 85, KOBİ’ler için yüzde 90, ihracatçı için yüzde 100 kefil olacak. Bugün yüzde 3 civarında olan  potansiyel kaybın iki katından fazlasını Hazine zaten garanti etmiş olacak. Onun için bankacılık sektörünün, özellikle zor durumdaki imalatı olan, iyi iş modeli olan, ihracatı olan firmalara el uzatmasını istiyoruz. Çünkü biz Hazine olarak elimizi taşın altına koyduk. Bankacılık sektörüne daha rahat hareket etmesini sağlayacak bir alan oluşturduk.” 

İhracat seferberliği

İhracatçı ve döviz kazandırıcı faaliyeti olan işletmelerin tümüne yüzde 100’e kadar Hazine kefaletiyle kredi sağlama imkanı sunduklarını anlatan Şimşek, şunları söyledi: “Artık ihracat seferberliğinin zamanı. Özellikle geçenlerde biz iş alemiyle bir araya geldiğimizde yapılan bir ankette şunu gördük, TOBB üyelerinin yüzde 80’i hiç ihracat yapmıyorlar. Bu çok ciddi bir sorun. İhracat seferberliği dönemindeyiz, yatırım, istihdam ve ihracat seferberliği. Artık hiçbir firma sırtını sadece iç piyasaya, iç piyasa dinamiklerine dayayarak, sürdürülebilir bir iş modeli kuramaz.”  

Trafik sigortası tavanı ortalama fiyata yakın

Şimşek, trafik sigortasında tavan fiyata ilişkin çalışmalara yönelik bir soruyu yanıtlarken, şunları söyledi: “Hazine Müsteşarlığımız bir çalışma yaptı. Orada da sektörü zora sokacak bir adım atmayacağız. Onun için biz bunu yine de süreli olarak getirdik. Bu sene için öngörüyoruz. Maksadımız bugünkü ortalama fiyata yakın, üst limit çerçevesinde sektörümüzün bu branşta da faaliyet göstermesi.” 

Moody’s’e reformlarla cevap vereceğiz

Mehmet Şimşek, Moody’s’in haftasonu Türkiye’nin not görünümünü düşürme kararıyla ilgili olarak, “Biz reform yapacağız, ekonomimizde aldığımız tedbirlerle yatırımda, ihracatta performansı yakalayacağız, ondan sonra başkalarının ne dediğine bakmayacağız” dedi. İleride çıkabilecek krizleri engellemeye, yönetimde istikrarı sağlamaya yönelik bir anayasa değişikliği reformunun gündemde olduğuna dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti: “Yönetimde istikrar sağlandığı zaman bu ülkede başarı oluyor. Mevcut sistem iki başlılık içerdiği için ileride krizlere gebe. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kurgusu da uluslararası normlara uygun... Bunu yaptıktan sonra Moody’s’in veya başka bir reyting kuruluşunun değerlendirmesi değişir. Türkiye’nin notunu 6-7 defa artırdılar. Küresel krizde bütün ülkelerin kredi notları düşürülürken bizim kredi notumuz arttı. Çünkü reform yapmıştık, direncimiz yüksekti, Türkiye ekonomisi güçlü bir performans ortaya koydu. Son değerlendirmelerin üzerine fazla da odaklanmamak lazım. Bizim cevabımız, dışarıda ‘hayır’ kampanyasına her türlü imkanı sağlayanlara, sandıkta güçlü ‘evet’. Moody’s’e de diğerlerine de en güçlü cevabımız, bu ülkenin temellerini daha çok sağlamlaştıracak yapısal reformdur, güçlü maliye politikasıdır ve sektörel dönüşümdür. Türkiye’nin daha dengeli, daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve daha yüksek büyümesi.” 

Piyasalar sıfırcı hocaya aldırmadı

Türkiye piyasaları, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen siyasi kararlarla Türkiye’nin notuyla ilgili değerlendirmelerini dikkate almıyor. Cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notu görünümünün durağandan negatife indirilmesi, dün piyasalarda karşılığını bulmadı. Dolar, dün 3.62 seviyesinden işlem görürken, borsa endeksi günü yüzde 0.45 artışla 90.902 puandan kapattı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Kuzey Kore nükleer tesisi tamamen yıktı!

Kuzey Kore nükleer tesisi tamamen yıktı!

Rus blogger Angela Nikolau ölümle dans ediyor

Rus blogger Angela Nikolau ölümle dans ediyor

Onların bu halini hatırladınız mı?

Onların bu halini hatırladınız mı?

Burası Hobbiton film seti değil Sivas

Burası Hobbiton film seti değil Sivas