Domatesi almayan Ruslar ayvayı pahalı yedi

Domatese yasağa devam eden Rusya’ya 5 ayda 17 farklı meyve ve sebze gitti. Miktar bazında en fazla ihracat artışı kirazda, gelir açısından ise en çok artış ayvada yaşandı.

  • 24
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Türk domatesine yasağa devam eden Rusya’ya yılın 5 aylık döneminde limon, mandarin, soğan, greyfurt, kayısı, şeftali, portakal, kiraz, ayva, lahana, erik, patates, karnabahar, karpuz, kavun, pırasa ve biber olmak üzere 17 kalem meyve ve sebze ihraç edildi. Belirtilen dönem aralığında kiraz, a yva, lahana ve kavun ihracatında önceki yıla göre hem miktar hem de gelir açısından artış yaşandı. Miktar bazında en fazla artış yüzde 135 ile kirazda yaşanırken, bunu yüzde 47 ile ayva, yüzde 42 ile lahana, yüzde 40 ile limon takip etti. Gelir açısından değerlendirildiğinde ise en fazla artış yüzde 67 ile ayvada, yüzde 54 ile kirazda, yüzde 12 ile kavunda gerçekleşti. Türkiye, geçen yılın aynı döneminde Rusya’ya bin 27 ton kiraz ihraç ederek, karşılığında 3 milyon 276 bin 186 dolar gelir elde etmişti. Bu ürünün ihracatında miktar bazında yüzde 135, gelir bazında ise yüzde 54 artış yaşanarak ihraç edilen ürün miktarı 2 bin 409 tona gelir ise 5 milyon 56 bin 199 dolara yükseldi. Kiraz ihracatının 538 tonu Doğu Karadeniz’den gerçekleştirildi. Bölgeden yapılan kiraz ihracatından 1 milyon 346 bin 819 dolar gelir sağlandı. 

Katar’a domates ihracatı yüzde 10 bin arttı

Yaş sebze meyve ihracatı için alternatif pazarlar arayan sektör temsilcilerinin Körfez ülkelerine yönelik yaptığı çalışmalar olumlu sonuç verdi. Özellikle Suudi Arabistan pazarına yönelik yaş meyve sebze ihracatında ciddi bir artış yaşanırken, Katar’a yönelik ihracat ise yükselişe geçti. 1 Ocak- 15 Haziran tarihleri arasında yapılan yaş meyve sebze ihracatı 869 milyon dolar olurken en fazla ihracat ilişkilerin yeniden normalleştiği Rusya oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat yüzde 95.26 oranında artışla 162 milyon dolar olarak gerçekleşti. Suudi Arabistan’a 12 milyon tutarında yaş meyve sebze ihraç edildi. Bu ülkeye domates ihracatı 107 artışla 6.5 milyon dolar oldu. Katar’a domates ihracatı ise yüzde 10 bin artışla 246 bin dolara ulaştı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor