Füzede Çin’i ‘ortak yapım’ için tercih ettik

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin önceki günkü toplantısında alınan karar doğrultusunda Yüksek Menzilli Hava Savunma Sistemi projesi Çin’le ortak yapılacak.

  • Tahir Alperen
x

ABD, Rusya ve İtalyan-Fransız konsorsiyumuna karşı Türkiye Çin’in CPMIEC firması ile anlaştı. Türk savunma sistemi tarihine geçecek tercihin perde arkasına STAR ulaştı. Alınan bilgiye göre 4 milyar dolarlık projede Çin’in tercih edilmesinin en büyük nedeni teknoloji oldu. Uzmanlara göre Çin’in sistemi hem diğer üç sistemden teknolojik olarak daha üstün hem de daha ucuz.

Ruslar iki katı para istedi

Ayrıca Çin’e Türkiye’nin de teknoloji geliştirmede rol alması şartı kabul ettirildi. ABD ve Rusya ise modernizasyonda Türkiye’yi devreye sokmuyordu. Pazarlıklar sırasında ABD ve AB ülkeleri Türkiye’nin NATO üyesi olması ve AB adaylığı nedeniyle siyasi baskıyla sistemlerini satmak istediler. Hükümet siyasi baskılara direnirken, Rusya ise enerji-ticari ilişkiler ve komşuluk üzerinden Türkiye’ye lobi yaptı. Ancak Rusya eski teknoloji S-300’ü önerdi. Türkiye S-400’de ısrar edince Rusya, rampalardaki füze sayısını seyreltme şartıyla olur verdi. Ancak istediği rakam 8 milyar dolar oldu. Tüm bunları değerlendiren Türkiye, Çin’de karar kıldı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
İstanbul'da doğalgaz patlaması: 1'i ağır 7 kişi yaralandı

İstanbul'da doğalgaz patlaması: 1'i ağır 7 kişi yaralandı

Genç çift kendi lüks evlerini yaptı

Genç çift kendi lüks evlerini yaptı

Halkalı-Sirkeci tren yolu çalışmaları havadan görüntülendi

Halkalı-Sirkeci tren yolu çalışmaları havadan görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'suikast timi' mahkemeye böyle getirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'suikast timi' mahkemeye böyle getirildi