İki yeni yüzer LNG tesisi birden geliyor

Bakan Albayrak, iki yeni yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminalinin devreye alınacağını açıkladı. Albayrak böylece gaz depolama kapasitesinin tüketimin yüzde 20’sine çıkacağını söyledi.

  • 2
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kurumların 2018 yılı bütçeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Türkiye’de enerji arz güvenliğinin artırılması için atılan adımlardan birinin de daha önce İzmir Aliağa’da devreye alınan Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi’nin (FSRU) olduğunu hatırlatan Albayrak, “Hatay Dörtyol ve Saros Körfezi’nde olmak üzere iki adet daha FSRU tesisi devreye alınacak. Hatay Dörtyol’da 20 milyon metreküp günlük gazlaştırma kapasiteli FSRU, 2017 sonu itibarıyla faaliyete geçecektir. Ayrıca, devam eden çalışmalarla birlikte doğalgaz depolama kapasitesi 10 milyar metreküpün üzerine çıkarılarak, Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesi yıllık tüketimimizin yüzde 20’si seviyelerine ulaşacaktır” dedi. Albayrak, Artvin, Hakkari ve Şırnak’a ilişkin doğalgaz dağıtım ihalelerinin tamamlandığını dile getirerek “2018 sonuna kadar 81 ilimizin tamamına doğalgaz arzı sağlanacaktır. Doğalgaz imkanından bütün vatandaşlarımızın yararlanması amacıyla bakanlığımızın koordinasyonunda, EPDK, BOTAŞ ve dağıtım şirketlerinin yaptığı çalışmalarla 2019 sonuna kadar ilave 222 ilçe ve beldeye daha doğalgaz arzı sağlanması için çalışmalar sürdürülmektedir” diye konuştu.

OSB’LERE DE DOĞALGAZ

Albayrak “Çalışmalarımız yerleşim yerleri ile sınırlı kalmayarak, organize sanayi bölgelerinin tümüne doğalgaz arzı sağlanması ile devam edecektir. Bu amaçla boru hattının ulaşmadığı yerlere sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ve sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) formunda gaz sağlanabilmesi için gerekli altyapılar tesis edilmektedir” dedi.

248 KİLOMETRE BİTTİ

Doğalgazda talebin karşılanması amacıyla Türkiye’nin ortak olduğu projelerden TANAP’ta Eylül 2017 sonu itibarıyla yüzde 94 tamamlanma oranı beklediklerini kaydeden Albayrak, bu hattın Çanakkale Boğaz Geçişi’nde inşaat faaliyetlerine devam edildiğini bildirdi. Albayrak, proje ile 2018’de Türkiye’ye, 2020’de ise Avrupa’ya gaz arzı sağlanacağını söyledi. TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinde de 9 Kasım 2017 itibarıyla 248’inci kilometrede boru döşeme işlerinin devam ettiğini anlatan Albayrak, bu iki projenin Türkiye’nin doğalgaz ticaret merkezi olmasına katkı sağlayacağını söyledi.

YIL SONUNA KADAR 65 ADET KUYU

Bakan Albayrak petrol ve gaz aramaları konusunda ise şunları söyledi: “2016’da 44 adet petrol arama ve üretim kuyusu açılmış olup toplam sondaj metrajı 75.3 bin metredir. Ayrıca, 2017 sonuna kadar 65 adet kuyu açılacak, toplam sondaj metrajı 100 bin metre olacaktır. Önemli bir saha olarak değerlendirdiğimiz Akdeniz ve Karadeniz’in derin sularındaki hidrokarbon potansiyelinin keşfedilmesi doğrultusunda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bu kapsamda, Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis gemileri ile Akdeniz ve Karadeniz’de detaylı sismik aramalar yürütüyoruz. Ayrıca, temin edilecek sondaj gemisi ile Akdeniz ve Karadeniz’in her birinde ayrı ayrı sondajlar yapmak suretiyle petrol ve doğalgaz aramacılığında aktif bir strateji izleyeceğiz.”

Yerli kömür hep engellendi

Albayrak, doğal kaynaklardan azami ölçüde istifade edeceklerini vurgulayarak, bu bağlamda ‘Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir’ mottosu ile başta yerli kömür olmak üzere yeraltı kaynakların ekonomiye kazandırılacağını dile getirdi. Yapılacak yatırımlarla yerli kömür kaynaklı elektrik üretiminin arttırılmasının hedeflendiğini anlatan Albayrak “Ancak Türkiye’nin kömür kaynaklarının düşük kalitede olduğu iddiası bugüne kadar yerli kömürlerimizin kullanımını belli ölçüde engellemiştir. Temiz kömür teknolojilerindeki gelişmeler dikkate alınarak bu engelin ortadan kaldırılması ile birlikte yerli kömür enerji arz güvenliğinde önemli bir enstrüman haline gelecektir” dedi. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

En Çok Okunanlar