İstihdamda rekor

İstihdam seferberliğinin etkileri görülmeye başlandı. İşsizlik oranı haziranda değişmedi ancak son 1 yılda 1 milyon 50 bin kişi iş buldu. İş gücüne katılma oranı ise yüzde 53.4’le tarihi seviyeyi gördü.

  • 4
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Türkiye ‘istihdam seferberliği’nin etkisiyle son bir yılda 1 milyonun üzerinde kişiye iş buldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre işsizlik oranı haziranda geçen yılın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek yüzde 10.2 oldu. İşsizlik oranı, haziranda bir önceki aya göre de değişim göstermedi. Ancak istihdam edilenlerin sayısı haziranda geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 52 bin kişi artarak 28 milyon 703 bin kişi oldu, iş gücüne katılma oranı ise 1 puan artarak yüzde 53.4’le tarihi seviyeyi gördü. Böylece iş gücü sayısı 31 milyon 954 bini gördü. Verilere göre istihdam oranı da 0.9 puanlık artışla yüzde 48’e yükseldi. İstihdamdaki 1 milyonluk artışa rağmen söz konusu dönemde işsiz sayısı 124 bin kişi artarak 3 milyon 251 bin kişi olarak kayıtlara geçti.  Haziranda tarım dışı işsizlik oranı da değişmedi ve yüzde 12.2 olarak tahmin edildi. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1.2 puanlık artışla yüzde 20.6’ya çıktı. İşsizlik, 15-64 yaş grubunda da değişim göstermeyerek yüzde 10.4 olarak gerçekleşti. Haziranda kayıtdışı çalışanların oranı da geçen yılın aynı dönemine göre 0.7 puan artarak yüzde 34.7 oldu. 

İşsizlikte düşüş devam edecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Ekonomik büyümedeki artışla birlikte beklendiği gibi istihdam artıyor, işsizlik oranı geriliyor. İşgücüne katılım oranındaki yüzde 53.4’lük rekor seviyeye ulaşılmasında ihracat ve büyümedeki gelişmeler önemli etkiye sahip.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: İşsizlik rakamları ekonominin güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini ve istihdam oluşturma kapasitesinin her geçen gün arttığını gösteriyor. Hükümet olarak ekonomiye yönelik aldığımız önlemler ve attığımız adımlar ile işsizlik önümüzdeki dönemlerde azalışını sürdürecek.”

Maliye Bakanı Naci Ağbal: İşsizlikle ilgili ortaya çıkan veri, son 3 yılın trendine bakıldığında olumlu, ekonomide ilk yarıda yakaladığımız yüzde 5.1 düzeyindeki büyüme oranlarıyla tutarlı. Türkiye ekonomisi, son 1 yılda iş gücüne katılan 1 milyon insanımıza iş, aş üretmiş. 2009 global krizinden bu yana Türkiye gibi Avrupa’da hiçbir örnek yok.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Ölüm teğet geçti

Ölüm teğet geçti