Malatya, Elazığ ve Diyarbakır’a hızlı tren

Anadolu’ya yeni bir hızlı tren hattı daha gelecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Malatya-Elazığ ve Elazığ-Diyarbakır hızlı tren projesini bu yıl içerisinde ihaleye çıkaracaklarını söyledi.

  • 54
  • 3
  • 6
  • 1
  • 1
  • 1
x

Türkiye, demiryolu taşımacılığındaki adımlarını devam ettiriyor. Şu anda yolcu taşımacılığı yapılan İstanbul-Ankara, Ankara-Konya, İstanbul-Eskişehir ve İstanbul-Konya hatlarından sonra projelendirilen Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir hızlı tren hatlarına ek olarak şimdi de Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren hattı devreye alınacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Demiryol-İş Sendikası Malatya Şubesince düzenlenen iftarda, Türkiye’yi her alanda en az 3 katı büyüttüklerini belirtti. Elazığ-Malatya arasına demiryolu olarak demosetlerin koyulacağını ifade eden ve demiryolu kapsamında çalışmaların hızla sürdüğünün ifade eden Tüfenkci “Malatya- Elazığ ve Elazığ- Diyarbakır hızlı tren projesini de 2017’de ihaleye çıkarttıracağız. İnşallah hızlı treni Diyarbakır’a kadar götürmüş olacağız” dedi.

HORASAN AĞRI’YA TREN İLE BAĞLANACAK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, Erzurum’un Horasan ilçesini Ağrı’ya tren hattıyla bağlayacaklarını söyledi. Arslan “İlleri bu ağa bağlamak adına Ağrı’yı da inşallah Horasan üzerinden ana koridora ana ağa bağlamış olacağız. Önce Bakü-Tiflis-Kars demir yolunun yapılması sonra Kars-Iğdır-Nahçıvan’ın yapılması ve devamında da Horasan, Ağrı’nın yapılması, belli bir sırayla devam edecek demiştik” ifadelerini kullandı.

CİDDİ KAYNAK LAZIM

Demiryolu için ciddi bir kaynağa ihtiyaç olduğunu belirten Arslan “Kaynak oluşturdukça projeleri yapmaya devam ediyoruz. Tabi ülkenin ihtiyaçları sınırsız ama kaynaklar sınırlıdır. Sınırlı kaynaklarla çok proje yapmaya çalıştığımız için bugün bütün projelere para verilebilir olsa biz ülkenin her yerine Ağrı’ya da dahil hemen hemen  3-4 sene içerisinde demir yolunu bitiririz. Ama sonuçta paraya bağlı, para buldukça öncelikliyi hallediyorsunuz, sonra ikincisini ve sonra üçüncüsünü hallediyorsunuz” diye konuştu. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP üyesi kadın AK Parti seçim bürosuna saldırdı

CHP üyesi kadın AK Parti seçim bürosuna saldırdı

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı

Galatasaray, 21. şampiyonluğunu büyük bir coşkuyla kutladı