• $ 5,3352
 • € 6,0862
 • 221.73
 • 95.411
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Milli para ile ticaret ve yatırıma hazırız

Çin Hükümeti Temsilcisi sıfatıyla resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı Yüçıng Lı “Milli para ile ticarete hazırız” dedi. Lı Yüçıng, Çinli şirketlerin Türkiye’de yatırım yapması ve iş kurmasını teşvik edeceklerini de söyledi.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Çin Hükümeti Temsilcisi sıfatıyla resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı Yüçıng Lı, ikili ilişkiler, milli para birimlerinin teşvik edilmesi ve üçüncü nükleer santral projesine ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ayrı ayrı görüşmeler yaptığını ifade eden Lı, görüşmelerinde, iki ülke liderlerinin mutabık kaldıkları konuları hayata geçirme ve Çin ile Türkiye’nin her alandaki iş birliğini ilerletme konusunda kapsamlı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. 

MİLLİ PARAYI HOŞ KARŞILIYORUZ

“Milli para ile ticarete hazırız” diyen Lı Yüçıng, Çinli şirketlerin Türkiye’de yatırım yapması ve iş kurmasını teşvik ettiklerini de söyledi. Türkiye’nin milli para birimlerini kullanma konusundaki çağrılarına cevap olarak Çin’in güçlü desteğini dile getiren Lı, “Türk tarafının milli para birimlerini kullanma tavsiyesini hoş karşılıyoruz.” dedi. Lı Yüçıng, ikili ticaret ve yatırımda milli para birimlerinin kullanılmasının, iki ülkenin kur farkından doğan maliyetleri ve risklerini düşürebileceğini belirterek, Çin ve Türkiye’nin, gelişmekte olan önemli ülkeler ve yükselen piyasalar olarak büyük ekonomik gelişme perspektifine sahip olduğunu vurguladı. Li, şöyle konuştu: “Son dönemde Türkiye hükümetinin etkili önlemleri sayesinde Türk lirasının değeri istikrarlı bir şekilde düzeliyor, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmesi yeniden rayına giriyor. Önümüzdeki aşamada Çin, Türk tarafı ile birlikte ödemelerin milli para birimleri ile yapılması için olumlu politika ortamının oluşturulmasını, ikili ticaret ve yatırımda daha fazla milli para birimlerinin kullanılmasının sağlanmasını, böylelikle ikili ticaret ve yatırımın kolaylaştırılmasını hızlandırmaya hazırdır.”

YATIRIMLARA TEŞVİK

Lı Yüçıng, Çinli şirketlerin Türkiye’de yatırım yapması ve iş kurmasını teşvik ettiklerini aktararak, şunları kaydetti: “İkili ekonomik ve ticari iş birliğimizin geliştirilmesi için Türk ürünlerinin Çin’e ihracının teşviki konusunda çeşitli olumlu tedbirler almaya devam ediyoruz. Türkiye’nin kirazları artık Çin piyasasında. İki taraf, Türkiye’nin süt, Antep fıstığı, mandalina ve nar gibi ürünlerinin Çin’e ihraç sürecini etkin biçimde hızlandırıyor. Türkiye’nin, Çin Uluslararası İthalat Fuarı gibi fırsatlardan yararlanarak ürünlerini daha iyi tanıtmasını ve Çin’deki payını genişletmesini olumlu karşılıyoruz. Ayrıca Çin, Türkiye ile ikili para takas anlaşmasını uzatmak, ikili ticarette ödemelerde daha fazla milli para birimi kullanımının genişletilmesi ve Türk tarafınca RMB cinsinden tahvil ihraç edilmesi gibi iş birliği yöntemlerini birlikte aramak istiyoruz.” 

Ülkenizin istikrarını destekliyoruz

Türkiye’nin, bölgede ve İslam dünyasında büyük bir ülke, yükselen önemli bir piyasa, G20 üyesi ve ‘Kuşak ve Yol’ güzergahındaki önemli bir ülke olduğunu ifade eden Lı, “Çin tarafı, Türkiye’nin uluslararası ve bölgesel hususlardaki önemli etkilerini çok önemsiyor ve kararlılıkla Türk tarafının kendi ülkesinin istikrarını ve gelişmesini korumaya yönelik çabalarını destekliyor” dedi. Lı, iki ülkenin ortak çabaları sayesinde siyaset, ekonomi, ticaret, güvenlik ve kültür dahil her alanda iş birliğinin hızla geliştiğini belirterek,  şunları kaydetti: “Çin-Türkiye stratejik ortaklık ilişkileri, sürekli olarak içeriği zenginleştirilerek güçlendiriliyor. Bu yıl hem Çin hem de Türkiye, önemli siyasi gündemlerini tamamladılar. Çin-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi yeni fırsatlarla dolu. Çin ve Türkiye halkları, beraber parlak geleceklerine doğru ilerleyecekler” dedi.

Nükleer santral işbirliğimizin simgesi olacak

Çin Hükümeti Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Lı, Türkiye’nin, üçüncü nükleer santral projesi için Çinli şirketin bu projeye katılmasını etkin biçimde desteklediğini ifade etti. Lı, “Üçüncü nükleer santral için CAP1400 teknolojisi kullanılacaktır. Bu teknik, Çin tarafının 10 yıllık çabası sonucunda AP1000 teknolojisi temelinde kendi imkanları ile geliştirdiği daha büyük kapasiteli, daha güvenli ve daha tasarruflu büyük ölçekli pasif reaktör tipi ve Çin tarafının tam fikri mülkiyet hakkı ve bağımsız ihracat hakkına sahip olduğu üçüncü nesil teknolojidir” diye konuştu. Lı “Üçüncü nükleer santralin ikili iş birliğimizin simgesi haline gelmesini gerçekleştirmeye hazırız” dedi.      

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

CENTCOM: Asker ve personeller toplantı sırasında öldü

CENTCOM: Asker ve personeller toplantı sırasında öldü

Dışişleri'nden Münbiç açıklaması: Kararlılıkla sürdürülecektir

Dışişleri'nden Münbiç açıklaması: Kararlılıkla sürdürülecektir

ABD Başkan Yardımcısı Pence: DEAŞ yenilgiye uğratıldı

ABD Başkan Yardımcısı Pence: DEAŞ yenilgiye uğratıldı

İzmir'de dev operasyon: Onlarca kişi tutuklandı

İzmir'de dev operasyon: Onlarca kişi tutuklandı

İran'dan ABD'ye uyarı: Dünyayı yönetemezsiniz

İran'dan ABD'ye uyarı: Dünyayı yönetemezsiniz

Başkan Erdoğan'dan 'Dayton' uyarısı: Gözden geçirilmesi şart

Başkan Erdoğan'dan 'Dayton' uyarısı: Gözden geçirilmesi şart

Bulgaristan'dan F-16 savaş uçakları için kritik hamle

Bulgaristan'dan F-16 savaş uçakları için kritik hamle

'İran, Suriye ve Hizbullah ile savaşabilir'

'İran, Suriye ve Hizbullah ile savaşabilir'
 
Kılıçdaroğlu´nun ´tarafsızlık´ yalanı tescillendi

Kılıçdaroğlu´nun ´tarafsızlık´ yalanı tescillendi

Mısır Piramitleri'nin gizemine dair yeni detaylar

Mısır Piramitleri'nin gizemine dair yeni detaylar

10 numaraya 4 aday

10 numaraya 4 aday

Rehine krizinde saldırganların hepsi öldürüldü

Rehine krizinde saldırganların hepsi öldürüldü