Moody’s’den yine skandal bir karar

1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli atıldığı gün sıfırcı hoca Moody’s, skandal bir kararla Türkiye’nin not görünümünü düşürdü.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1
x

Tamamen siyasi kararlarla Türkiye’nin kredi notunu düşüren sıfırcı hocalardan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli atıldığı gün skandal bir daha geldi. Türkiye’nin ekonomik göstergeleri her geçen gün yükselirken, mega projeler bir bir devreye alırken Moody’s, Türkiye’nin not görünümünü ekonomik gerçeklikten uzak bir kararla düşürdü. 

EYLÜLDE DE YAPMIŞTI

Geçen yıl eylül ayında önce “Başarısız darbe girişiminin ekonomide yarattığı şok etkisi büyük ölçüde bertaraf edildi” diyerek piyasalara mavi boncuk dağıtıp, iki gün sonra Türkiye›nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çeken uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Moody’s, şimdi de mart başında Türk bankalarına övgü yağdırdıktan sonra Türkiye’nin kredi not görünümünü değiştirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ‘Ba1’ olarak teyit ederken görünümünü ise ‘durağan’dan ‘negatif’e çevirdi. Moody’s, not görünümünü negatife çektiği kararında çelişkilili açıklamalar yaptı. Moody’s’den yapılan açıklamada, kredi notunun teyit edilmesinde, Türk hükümetinin ekonomik ve finansal gücü ile ülke ekonomisinin yapısal dinamizminin önemli rol oynadığı belirtilirken, Türkiye’nin ‘durağan’ not görünümünün ‘negatif’e çekilmesine gerekçe olarak, ‘Türkiye’nin kurumsal gücündeki aşınmanın sürmesi, zayıflayan büyüme görünümü, kamu ve dış hesaplara yönelik artan baskı ile bunların sonucunda artan kredi şoku riski’ gösterildi. Açıklamada, jeopolitik ve iç siyasetten kaynaklanan siyasi risklerin azalması ve kurumsal çevrenin güçlenmesinin Türkiye’nin kredi notunu olumlu etkileyebileceği vurgulandı.

‘BÜYÜMEMİZDEN RAHATSIZLAR’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Moody’s’in kararıyla ilgili olarak, “Bu millet kendi notunu kendi verir. Ekonomi dinamiklerimiz fevkalade iyi. Bu büyüyen Türkiye’den rahatsız olanlar, belirli hesap ve tuzaklar kurarak Türkiye’nin ekonomi algısını bozmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin güven algısını bozmaya çalışıyorlar. Türkiye›ye karşı çok yönlü bir savaş açtıklarını görüyoruz. İşte Avrupa›nın bu referandum süreci dolayısıyla ‘Hayır’cı kampanyaya destek verirken ‘Evet’i anlatmaya gitmek isteyenlerin önünü kesiyor olması da bu Avrupa’nın Türkiye’nin büyümesinden rahatsız olmasıdır” dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet  Büyükekşi de “Kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini abartılı ve zamansız buluyoruz. Bu daha önceki açıklamalarda da geçerliydi; bugün Moody’s’in yaptığı açıklama için de geçerli” değerlendirmesini yaptı.     

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Seçim Yolunda 'Kartal'

Seçim Yolunda 'Kartal'

Jeotermal enerjiyle bir ilçenin kaderi değişti

Jeotermal enerjiyle bir ilçenin kaderi değişti

Böyle veda herkese nasip olmaz!

Böyle veda herkese nasip olmaz!

Bir anda milyoner oldu

Bir anda milyoner oldu