Mühendislik 276 bin doktorluk 528 bin TL

Milyonlarca öğrencinin kaderini belirleyen Lisans Yerleştirme Sonuçları (LYS) 11 Temmuz’da açıklanırken, LYS puanına göre öğrencilerin üniversite tercihleri de 28 Temmuz’a kadar gerçekleştirilecek.

 • ERDİNÇ AKKOYUNLU
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Bu yıl da vakıf üniversiteleri hem verdikleri eğitim hem de sağladıkları ulaşım ve barınma olanakları nedeniyle öğrenciler için devlet üniversitelerinin yanında alternatif olmayı sürdürecek. Burs olanakları her öğrenciye göre değişirken, üniversitelerin burssuz bir yıllık eğitim ücretleri ise meslek tercihine göre farklılık gösteriyor. 

LÜKS DAİRE PARASINA EĞİTİM

Tıp Fakültesi bu yıl da vakıf üniversitelerinin en pahalı bölüm olma unvanını korudu. Koç Üniversitesi’nde toplam 6 yıl sürecek doktorluk eğitiminin 1 yıllık ücreti 88 bin TL olarak belirlendi. Acıbadem Üniversitesi de tıp fakültesi için 88 bin TL isterken, Bahçeşehir Üniversitesi 68 bin TL, Bilim Üniversitesi 50 bin TL, Bezmialem Üniversitesi ise 44 bin TL istiyor. Böylece Koç ya da Acıbadem üniversitelerinde 6 yıllık tıp eğitiminin ücreti İstanbul’da merkezi konumdaki lüks bir ev için istenen 528 bin TL’yi buluyor. 

MÜHENDİSLİKTE ALTERNATİF ÇOK

Diş hekimliği fakültesi de ücretiyle dikkat çekiyor. Acıbadem Üniversitesi’nde yıllık eğitim ücreti 28 bin TL olan diş hekimliği, Bezmialem Üniversitesi’nde 40 bin TL,Yeditepe Üniversitesi’nde ise 65 bin TL. 5 yıl süren eğitime en az 140 bin, en çok ise 325 bin TL ödemek gerekiyor.   

Üniversitelerin diğer popüler bölümleri ise mühendislik ve mimarlık fakülteleri. Doğuş Üniversitesi mühendislik eğitiminin yıllık bedelini 30 bin TL olarak belirlerken, Işık Üniversitesi’nde ise mimarlık bölümünün yıllık ücreti 42 bin TL. Haliç Üniversitesi’nde ise mühendislik bedeli 69 bin TL olurken, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ise mimarlık 35 bin TL. Böylece 4 yıllık mimarlık eğitimi için en düşük 120 en yüksek 140 bin TL ödemek gerekirken, 4 yıl süren mühendislik eğitimi için de en az 168, en çok ise 276 bin TL ödemek gerekiyor. 

GAZETECİ OLMAK YILLIK 28 BİN TL 

Öğrencilerin her zaman ilgi gösterdiği bölümlerden hukuk eğitimi için Bahçeşehir Üniversitesi 42 bin TL, Bilgi Üniversitesi ise 49 bin TL isterken, gazetecilik bölümü için Üsküdar Üniversitesi 28 bin, Kadir Has Üniversitesi ise 43 bin TL talep ediyor. Hemşirelik bölümü 30 bin, Arapça Tercümanlık 20 bin, Gemicilik ise 35 bin TL’den başlıyor. 

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Eski Başbakan Çiller, Yenikapı Miting Alanı´nda: Bugün Milli bir Şuurla buradayım

Eski Başbakan Çiller, Yenikapı Miting Alanı´nda: Bugün Milli bir Şuurla buradayım