Şanlıurfa’nın dağı taşı güneş tarlası oluyor

Harran’ın suyla buluşmasıyla pamuk tarlalarına kavuşan Şanlıurfa’nın susuz arazileri de güneş tarlasına dönüşmeye başladı. Verilen teşviklerin etkisiyle tarıma elverişsiz arazilerde 47 ayrı bölgede güneş enerjisi santrali kuruluyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Türkiye’nin güneş ışığını en fazla alan kentlerinin başında gelen Şanlıurfa’da, elverişsiz olduğu için ekim yapılamayan atıl durumdaki arazilere, Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kuruluyor. Harran’ın suya kavuşmasıyla birlikte pamuk tarlalarına kavuşan Şanlıurfa’nın susuz arazileri de güneş tarlasına dönüştü. Yenilenebilir enerjide önemli kaynak olan güneş enerjisinden yararlanmak isteyen çok sayıda yatırımcının tercih ettiği Şanlıurfa’da, şu ana kadar 47 GES yatırımına onay verildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi de içme ve atık su arıtma tesisinin bulunduğu 3 noktada yatırım yaparak, elektriğini güneş enerjisinden elde etmeye başladı.Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi şu anda, kentte 6 milyon metrekarelik alanda 47 GES projesine ruhsat verdiklerini belirterek, GES projelerini hem çevre dostu olduğu hem de istihdam sağladığı için önemsediklerini söyledi. 

EN UYGUN KENT

Büyükşehir Belediyesi olarak 3 tesiste kendilerinin de yatırım yaptıklarını, iki noktaya daha yatırım yapacaklarını anlatan Çiftçi, 5’inci, 6’ncı ve 7’nci sınıf olarak tanımlanan ve tarım yapılamayan arazilere GES panellerinin kurulmasına izin verdiklerini belirtti. Çiftçi şunları söyledi: “Şanlıurfa, coğrafya olarak yenilenebilir enerjiye uygun bir kent. Şu anda şehrimizde hem özel sektörün hem de kamu sektörünün projeleri var. Biz de enerji tüketen bir kurum olarak 3 içme ve atık su tesislerimizin bulunduğu noktaya bu panellerden kurduk. Doğa dostu ve dünya var oldukça devam edecek olan güneş enerjisinden yararlanmak istiyoruz. Tarım yapılamaz durumdaki arazilerde bu sistemin kurulumuna izin veriyoruz. Bu yönde yatırım yapacak olanlar projelerini hazırlayıp bize müracaatta bulunuyorlar. Biz de inceleyip gerekli planlamayı yapıyoruz.”

Yatırımcının önünü açıyoruz

Şu ana kadar 47 projenin ruhsat işini bitirdiklerini anlatan çiftçi “Biz bu yöndeki müracaatlarda yatırımcının önünü açıyoruz. Yenilenebilir enerji, istihdam ve yatırım açısından biz GES projelerine önem veriyoruz. İşe yaramayan dağlık alanlar, ot bitmeyen araziler, kayalık alanlara artık GES panelleri döşeniyor ve ülke ekonomisine katkıda bulunuluyor. Hidroelektrik santrallerin, termik santrallerin ömrü sınırlı olduğu için dünya döndükçe var olacak doğa dostu güneş enerjisinden yararlanmalıyız. Biz sahip olduğumuz bu değer ile şehrimizi yenilenebilir enerjinin merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Trump´ın adayı başarısız olsun diye cadı büyüsü yaptılar

Trump´ın adayı başarısız olsun diye cadı büyüsü yaptılar

En Çok Okunanlar