TOKİ 10 bin 491 konut ve iş yerini teslim etti

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu yıl 16 ilde yapımını tamamladığı 10 bin 491 konut ve iş yerini sahiplerine teslim etti.

  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaklaşık 2.5 yıl önce aldıkları önemli kararlardan biri olan yatay mimariye öncelik verilmesi konusundaki çabalarının sonuç vermeye başladığını ve pek çok ilde bu bakışı yansıtacak önemli projeler başlatıldığını söyledi. Bu değişiklikle, başta kadim şehirler olmak üzere tüm mekanlarda yatay bir yapılaşmaya öncelik verildiğini belirten Turan, geçen yıl ihale edilen 64 bin konutun 47 bininin, yani yaklaşık yüzde 74’ünün, 6 ve daha az katlı binalardan oluştuğunu söyledi. 2017’de  tamamlanan ve sahiplerine teslim edilen konutlara ilişkin bilgi veren Turan “Bu yıl, şimdiye kadar yapımı tamamlanan Nevşehir, Niğde, Adapazarı, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Karabük, Osmaniye, Düzce’de 10 bin 491 konut ve iş yeri teslim edildi” dedi. Turan, bu kapsamda üç yıl içinde ihalesi gerçekleştirilen konut sayısının 93 bini geçtiğini ifade etti. Bu yılki konut hedefinin 65 bin olduğunu dile getiren Turan “Toplamda şimdiye kadar 30 bin 115 konut hedefine ulaştık” diye konuştu.

ŞEHİT AİLELERİNE KREDİ

TOKİ’nin 14 yıllık süre içinde ürettiği konutların yüzde 85’inin sosyal konut niteliğinde olduğunu anlatan Turan “Fakat son yıllarda ürettiğimiz konutların ise yaklaşık yüzde 95’i sosyal konuttur. 2016 yılında ise bu rakam yüzde 98’e çıkarılmıştır. Bu konutlar öncelikle dar ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımıza verilmektedir. Bu grupların içerisinde engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emekliler için ayrı bir kontenjan ayrılmış durumdadır” dedi. TOKİ Başkanı Ergün Turan, şehit aileleri ve görev malulleri için 19 bin 907 kişiye 668 milyon TL kredi kullandırıldığını da söyledi. 

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor