Türkiye’nin en eski kebapçısını Ortadoğu istiyor

1912 yılında Gaziantep’te kurulan ve neredeyse Türkiye’nin en eski kebapçısı unvanı bulunan Develi’ye Ortadoğu’dan teklif yağıyor. Dubai ve Katarlı işadamları Develi markasını alarak zincirleşmek istiyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinde hizmet veren Develi 1.000 kişiye de istihdam sağlıyor.

  • Kaan ZENGİNLİ

Gaziantep’te 1912 yılında kurulan Türkiye’nin en eski kebapçılarından Develi’nin başarı hikayesini işleyeceğiz Patron Katı’nda... 30 metrekare’de 3 kişiyle başlayan hikaye, 30 bin metrekare restoran zinciri ve 1.000 kişiye ulaşmış durumda. Bugün 4. kuşak Nuri Develi ve Ali Develi’nin işlerin büyük kısmını yürütüyor. Develi’nin Develi oluşu ise baba Arif Develi ile başlıyor. 6 yaşında babası vefat ettikten sonra çalışmak zorunda kalan Arif Develi, işi öğrenebilmek için falakaya bile yatmış o dönemlerde... 1966 yılında Samatya’ya gelerek ilk restoranı açıyor ve hikaye başlıyor. Ardından işi gençlere devrediyor. Ali ve Nuri Develi ise kebapçılığa kurumsallığı da katarak markayı daha da büyütüyorlar...

Kuruluş hikayesinden başlayalım...

Develi 1912 senesinde Gaziantep’te babamın dedesi tarafından kuruluyor. Babam 2 yaşında babasını kaybediyor. 6 yaşında restoranda çalışmaya başlıyor. Kafasında yemek tepsisi kebap ve içecek satıyor, evlere et ve kıyma servisi yapıyor. Kafasında taşıdığı tepsi nedeniyle babamın boyu kısa kalıyor. O zamanlar öyle ki, en ufak bir hata da babamı falakaya yatırıyorlarmış. Bunu çalışma şartlarının o yaşta iken ne kadar zor olduğunu anlatmak için söylüyorum. Bu kötü bir durumda olsa babama disiplin kazandırıyor. Kendisini falakaya yatıran ustasının mezarını yaptırıyor. Biz her Gaziantep’e gittiğimizde o mezarın bakımını yaptırırız. Şunu söyler bize “Ben çocuklarıma bir tokat atmadım ama o günün şartlarında bana o disiplini vermeselerdi 1966 senesinde İstanbul’a gelip başarıyı yakaladığımda çizgimi bozabilirdim” der. 1966 senesinde babam İstanbul’a geliyor. Gaziantep restoranını kapatıyor ve ‘boğulacaksam büyük denizde boğulayım’ diyor. Ve hikaye böyle başlıyor.

 İlk restoranı nerede açtınız?

Samatya’da ilk restoranı açıyor. O zamanlar Samatya çok lüks bir semt. Bütün Kapalıçarşı’nın iyi esnaflarının yaşadığı yer. Küçük Paris denmesinin sebebi bu. İlk orada 50 sandalyeli bir restoran açıyoruz. Derken restoranda işler büyüyor. 50 kişilik restoran 600 kişiye  hizmet verebiliyor.

Zincirleşme süreci nasıl başlıyor?

Babam abim askerden gelince Kalamış’ta şube açıyor. Uzun bir süre Kalamış’ı işlettikten sonra Etiler’i açıyoruz. Ondan sonra Kalamış’ta bir balık restoranı açıyoruz. Şu an en büyük restoranımız Ataşehir’de. 7.000 metrekare kapalı alana sahip. Florya’da ki de 5 dönüm üzerine kurulu, 2.500 kişiye servis verebiliyoruz.

Sizin işin içine dahil olmanız nasıl gerçekleşti?

Ben üniversitede okurken, babam beni çağırdı ve ne iş yapmak istediğimiz sordu. Ben mimarlık istiyordum. Babamın bir sağlık sorunu oldu, bir ameliyat geçirdi. Baktığımda ortada çok büyük bir markanın olduğunu, birçok kişiye iş kapısı sağladığını ve babamın büyük emeği olduğunu gördüm.  Ardından bu markayı ağabeyimle birlikte ayakta tutma ve daha da büyütme kararı aldık. 

Kaç şubeniz var?

Şimdi 12 oldu. Geçen yıl ciddi bir yatırım yaptık, Nişantaşı’na açtık. Tuzla’da  bir kebap restoranı açtık, ayrıca bir fast food cornerı yaptık. Geçtiğimiz Ramazan ortasında Ankara’da açtık. 1912 yılında 30 metrekarede 3 kişiyle başlayan hikaye, 2016 yılında 30 bin metrekare üstünde yaklaşık 1.000 kişiyle devam ediyor.

Yeni yatırımlar olacak mı?

Ankara bizim için çok önemliydi ve çok iyi bir ivme yakaladık. İzmir ve Antalya’yı düşünüyoruz. Yurt dışı yatırımlarımız gündemimizde, çok yerden teklif alıyoruz. Belki 10 yıl ticaret yapsak kazanamayacağım rakamları Dubai’ye Katar’a gelelim diye baştan veriyorlar. Ortadoğu’dan çok ciddi teklifler alıyoruz. Tek restoran değil, 3 yıl içinde bütün bölgeye yayılalım gibi...

Sektöre kattığınız inovasyon veya Ar-Ge gibi bir çalışmanız oldu mu?

Geçen yıl Nişantaşı restoranımızı açtık. Orada bir gıda laboratuvarı kurduk. Gıda mühendislerimiz var, tüm ürünler kontrol ediliyor. Gıda mühendislerimiz sürekli çalışıyorları. En önemli şey lezzetten önce sağlık.

KEBAP YERKEN TEOMAN DİNLİYORLAR

Sizin sektörün sorunları nedir?

Kebapçılığın algısı son yıllarda çok değişti. Eskiden daha salaş algılanırken, artık biz 14 Şubat’ta tam kapasite çalışıyoruz. Müşterilerimiz Nişantaşı’na kebap yerken Teoman ve Bulutsuzluk Özlemi dinliyorlar. İş bu kadar kurumsal hale gelmişken, kalifiye eleman sıkıntısı yaşamaya başlıyorsunuz. Ayrıca et fiyatlarına çok ciddi zamlar geliyor. Eski karlılıklar kalmadı artık. Müşterimizi memnun etmek için karlılıktan feragat ediyoruz. İstanbul’da kiralar inanılmaz yüksek. Her geçen gün de artıyor.

MASADA KIZI DA ALIYORUZ İŞİ DE BAĞLIYORUZ

Kebapçılık lüks bir formata girdi diyorsunuz...

Evet. Biz sadece insanlara lezzetli yemekler vermiyoruz. Öyle ki, masa da kız da veriyoruz. İş de bağlıyoruz. Örneğin, İtalya’dan bir arkadaşım arıyor... ‘Nuri’cim çok önemli iş arkadaşlarım geliyor. Lütfen gerekli ilgiyi gösterin’ diyor. O kişi geldiğinde ismiyle hitap ederiz örneğin... Öyle ki hesap almayız... Bu ilgi alaka iyi bir referans. Ya da “Bugün kız arkadaşımın ailesi ile geleceğim, özel ilgi gösterebilir misiniz’ Müşterimizin memnuniyeti için kendi ofisimi bile açtırdım. Kayınpeder bu alakayı görünce veriyor kızı...

 

Haber Turu

Korkutan iddia! 'Ümran bebek hayatını kaybetti'

Korkutan iddia! "Ümran bebek hayatını kaybetti"

Suriye'de iki gün önce gerçekleşen Rus hava saldırısında ağır yaralanan Ümran bebeğin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Alzheimer hastası kadının çürümüş cesedi kahvaltı sofrasında bulundu

Alzheimer hastası kadının çürümüş cesedi kahvaltı sofrasında bulundu

Kocaeli'de Alzheimer hastası olduğu öğrenilen 78 yaşındaki kadının evinden gelen kokular sonrası, polis ekipleri yaşlı kadının çürümüş cesediyle karşılaştı

Külliye'yi vuran pilottan kan donduran ifadeler!

Külliye'yi vuran pilottan kan donduran ifadeler!

FETÖ'nün darbe girişiminde görev aldıktan sonra tutuklanan ve TSK'dan ihraç edilen, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önünü bombaladığını itiraf eden pilot Müslim Macit'in ek ifadesine başvuruldu.

Müge Anlı'da Irmak bebek cinayet itirafı!

Müge Anlı'da Irmak bebek cinayet itirafı!

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde 14 Ekim'de evlerinin önünde oynarken ortadan kaybolan 3,5 yaşındaki Irmak Kupal'ın cinayete kurban gittiği anlaşıldı.

Sahte MİT’çi FETÖ tehdidiyle dolandırdı

Sahte MİT’çi FETÖ tehdidiyle dolandırdı

Almanya’dan emekli olduktan sonra Denizli’ye yerleşen işçi emeklisi Feriha Öztürk, FET֒yü kullanan telefon dolandırıcılarının hedefi oldu.

Pompalı tüfekle dehşet saçtı: 2 ölü 1 yaralı

Pompalı tüfekle dehşet saçtı: 2 ölü 1 yaralı

Manisa'da daha önce tartıştığı şahıslarla ilçe meydanında karşılaşan şüpheli etrafa pompalı tüfekle rastgele ateş açtı. Olayda 2 kişi hayatını kaybederken, olayla ilgisi olmadığı belirlenen 1 kişi ise yaralandı.

Cezaevinde FETÖ'nün 'isyan' notu

Cezaevinde FETÖ'nün 'isyan' notu

Niğde E Tipi Kapalı Cezaevinde, FETÖ/PDY'den tutuklu mahkumların yazdığı değerlendirilen, havalandırma boşluğuna atılmış "isyan" içerikli not kağıdı ele geçirildi.

TBMM heyeti Almanya'ya 15 Temmuz'u anlattı

TBMM heyeti Almanya'ya 15 Temmuz'u anlattı

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun, Almanya temaslarının çok verimli geçtiğini belirterek FETÖ'nün darbe girişimi ve sonrasında yaşananlara dair detayları Alman parlamenterlere ve düşünce kuruluşlarına anlattıklarını söyledi. Torun, Almanların FETÖ'nün darbe girişimine çok şaşırdıklarını be

Malatya merkezli 5 ilde FETÖ operasyonu: 21 gözaltı

Malatya merkezli 5 ilde FETÖ operasyonu: 21 gözaltı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda 21 kişi gözaltına alındı.

BM: Hükümet tüm jetleri yere indirmeli

BM: Hükümet tüm jetleri yere indirmeli

BM Genel Sekreteri Ban 'Suriye hükümeti Halep üzerindeki tüm savaş uçaklarını yere indirmeyi kabul etmeli' dedi.

Halep’te ‘insani mola’ başladı

Halep’te ‘insani mola’ başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştükten sonra Halep’e yönelik hava saldırılarını durdurma kararı alan Rusya lideri Vladimir Putin, bu kararını uygulamaya soktu.

'Kazanırsam...'

"Kazanırsam..."

Trump, 8 Kasım'daki seçime ilişkin, "Eğer kazanırsam, bu büyük ve tarihi başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kabul edeceğim." değerlendirmesinde bulundu.

Halepliler rejimi ve Rusya'yı protesto etti

Halepliler rejimi ve Rusya'yı protesto etti

Rejim kuşatmasındaki kentin doğu bölgelerinde yaşayan Halepliler, Esed rejimi ve Rusya'nın muhaliflerin denetimi altındaki bölgeleri tahliye planına tepki gösterdi.

Akıldan Irak!

Akıldan Irak!

İbadi hükümeti Musul’u bıraktı, Başika’da Türk askerinin eğittiği Ninova Bekçileri’nin komutanı Esil Nuceyfi hakkında tutuklama kararı çıkardı. Nuceyfi’nin sözde suçu ‘Türkiye ile iletişime geçmek’.

ARAMCO'da yangın: 2 ölü, 16 yaralı

ARAMCO'da yangın: 2 ölü, 16 yaralı

Başkent Riyad yakınlarındaki El-Vesi İstasyonunda çıkan yangında 2 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Musul’da yük Peşmerge’de

Musul’da yük Peşmerge’de

Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u DEAŞ’tan kurtarmak için başlatılan operasyonda, yük Peşmerge güçlerinde.

Trump: Bağdat'ı İran’a teslim ettiniz

Trump: Bağdat'ı İran’a teslim ettiniz

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak Başkanlık Seçimleri öncesi Demokratların adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, Las Vegas - Nevada Üniversitesi’nde son kez canlı yayında kozlarını paylaştı.

Suriye'den Türkiye'ye küstah tehdit

Suriye'den Türkiye'ye küstah tehdit

Türkiye’nin dün gece Suriye’nin kuzeyine hava operasyonu düzenlemesinin ardından Esed yönetimi Türkiye'ye tehdit eden bir açıklama yaptı.

Nuceyfi'den tutuklama kararına cevap

Nuceyfi'den tutuklama kararına cevap

Ninova Muhafızları Komutanı Nuceyfi, "yabancı ülkeyle iletişime geçtiği" gerekçesiyle hakkında çıkarılan tutuklama kararının hukuk yoluyla çözüleceğini belirtti.

Yediği çikolatanın içinden öyle bir şey çıktı ki...

Yediği çikolatanın içinden öyle bir şey çıktı ki...

Marketten küçük kızına çikolata alan anne, çikolatanın içinden çıkan ölü örümcekleri görünce şoka uğradı.

Dolmabahçe’de 666 milyar dolar’lık buluşma

Dolmabahçe’de 666 milyar dolar’lık buluşma

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 9. Yatırım Danışma Konseyi toplantılarının Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında 27 Ekim’de Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirileceğini belirterek, “Toplantılara 14 ülkeden, 10 sektörde yer alan ve toplam ciroları 666 milyar dolar, toplam istihdamı da 1.5 milyon olan konsey üyeleri katılacak

38.5 milyon aboneye ulaştı

38.5 milyon aboneye ulaştı

3. çeyrekte 450 bin net abone artışı sağlayarak toplamda 38.5 milyon aboneye ulaşan Türk Telekom, sadece mobilde yılbaşından bu yana 1 milyon abone kazandı. Türk Telekom CEO’su Doany “Gelirlerimiz yüzde 11.4 artarak 4.1 milyar TL oldu” dedi.

Türkiye Petrolleri Zülfikar Holding’in oldu

Türkiye Petrolleri Zülfikar Holding’in oldu

Türkiye Petrolleri (TP) Petrol Dağıtım AŞ’nin özelleştirme ihalesinde, en yüksek teklifi 490 milyon lirayla Turkuaz Petrol’ün de sahibi olan Zülfikarlar Holding AŞ verdi.

Yatırımlar geldikçe Türkiye büyüyecek

Yatırımlar geldikçe Türkiye büyüyecek

Cengiz Holding ve Alarko ortaklığında faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketi MEDAŞ’ın çağrı merkezi Konya’da açıldı. Çağrı merkezinin açılışında konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak “Yeni yatırımlar geldikçe Türkiye büyüyecek” dedi.

‘Aklanmak’ için MÜSİAD’a geliyorlar ama dikkatliyiz

‘Aklanmak’ için MÜSİAD’a geliyorlar ama dikkatliyiz

MÜSİAD Başkanı Olpak, FET֒nün iş dünyası örgütü TUSKON’dan kopup ‘aklanmak’ için MÜSİAD üyeliğine başvuranlar olduğunu belirterek “Artık üye alımında seçiciyiz. 2 yıllık üyenin referansıyla alıyoruz” dedi.

Taşkınlara sigorta: Kanal Edirne

Taşkınlara sigorta: Kanal Edirne

Edirne’de Yunanistan ile sınırı oluşturan ve her yıl taşkınlarla gündeme gelen Meriç Nehri’nde başlatılan ‘Kanal Edirne’ projesi hızla devam ediyor.

'14 yıllık hayalim  sonunda yoluna giriyor'

"14 yıllık hayalim sonunda yoluna giriyor"

GE Sağlık, GAMA ve Türkerler, 2 yeni şehir hastanesini hayata geçirmek için finansman anlaşmasına imza attı. Törende konuşan Erdoğan “Şehir hastaneleri 14 yıllık hayalim. Hiç kolay bir süreç olmadı, inanmayanlar da oldu. Sonunda yoluna girdi” dedi.

İstanbul trafiği Havaray’lanacak

İstanbul trafiği Havaray’lanacak

İstanbul trafiğini rahatlatacak havaray ve yeni metro projeleri için düğmeye basıldı. İBB, İstanbul’da iki ayrı havaray hattı olacağını belirtirken Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metrosu ile Marmaray’a kardeş geleceği müjdesini de verdi.

THY'de flaş gelişme

THY'de flaş gelişme

Türk Hava Yolları'nın 2005'ten bu yana genel müdürlüğünü yapan Temel Kotil'in görevinden ayrılacağı kesinleşti. Kararın, yarın öğleden sonra yapılacak yönetim kurulu toplantısında alınması bekleniyor.

Damacanalar 3 yıl değil 5 yıl kullanılacak

Damacanalar 3 yıl değil 5 yıl kullanılacak

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelikte yapılan değişiklikle damacanaların kullanım sürelerinin değiştirilmesine ilişkin karar Resmi Gazetede yayınlandı. Karara göre damacanalar 3 yıl değil 5 yıl kullanılacak.

UEFA Avrupa Ligi'nde toplu sonuçlar

UEFA Avrupa Ligi'nde toplu sonuçlar

UEFA Avrupa Ligi'nin üçüncü haftası, 12 grupta oynanan 24 karşılaşma ile sona erdi. İşte toplu sonuçlar...

Volkan Demirel: Çok üzülüyorum

Volkan Demirel: Çok üzülüyorum

Fenerbahçe'nin Manchester United'a 4-1 mağlup olduğu mücadelenin ardından Volkan Demirel açıklamalarda bulundu.

Advocaat'tan mağlubiyet yorumu

Advocaat'tan mağlubiyet yorumu

Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat, Manchester United'a yenildikleri 4-1'lik UEFA Avrupa Ligi maçı sonrasında kısa değerlendirmede bulundu.

Mourinho'dan Fenerbahçe itirafı!

Mourinho'dan Fenerbahçe itirafı!

UEFA Avrupa Ligi A Grubu 3. maçında Fenerbahçe'yi 4-1 yenen Manchester United'ta menajer Jose Mourinho maç sonu açıklamalarda bulundu.

Old Trafford'da Aziz Yıldırım'a şok!

Old Trafford'da Aziz Yıldırım'a şok!

Old Trafford'da oynana Manchester United - Fenerbahçe maçında başkan Aziz Yıldırım ve yönetimi istifaya davet edildi.

Motosiklet otomobille çarpıştı: 2 ölü

Motosiklet otomobille çarpıştı: 2 ölü

Mersin'de otomobille motosikletin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında amca ve yeğeni hayatını kaybetti.

FLAŞ! Old Trafford'da penaltı tartışmaları!

FLAŞ! Old Trafford'da penaltı tartışmaları!

Manchester United - Fenerbahçe maçında çalan penaltı düdükleri tartışma yarattı. İşte Manchester United - Fenerbahçe maçındaki olay penaltı kararları...

Anadolu Efes Yunanistan'da üzüldü!

Anadolu Efes Yunanistan'da üzüldü!

Basketbolda, THY Avrupa Ligi 2. hafta maçında Anadolu Efes deplasmanda, Yunan ekibi Olympiakos'a 90-66 mağlup oldu. Lacivert-beyazlılar, THY Avrupa Ligi'ndeki ikinci maçından da yenilgi ile ayrıldı.

Şampiyonlar Ligi finali hakkında şaşırtan gelişme

Şampiyonlar Ligi finali hakkında şaşırtan gelişme

UEFA Başkanı Ceferin, Şampiyonlar Ligi finalinin Avrupa kıtası dışında oynanabileceğini söyledi.

Şampiyonlar Ligi finali için sürpriz öneri

Şampiyonlar Ligi finali için sürpriz öneri

UEFA Başkanı Ceferin, Şampiyonlar Ligi finalinin Avrupa kıtası dışında oynanabileceğini söyledi.

Türkiye'de ilk kez görüldü! Gözlerine inanamadılar

Türkiye'de ilk kez görüldü! Gözlerine inanamadılar

Bodrum'da balıkçıların oltasına takılan ve bölgede ilk kez görüldüğü belirtilen, tropik bölgelerde yaşayan vantuz balığı, şaşkına çevirdi.

Günde bir paket sigara içiyor

Günde bir paket sigara içiyor

Kuzey Kore'deki Pyongyang Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan 19 yaşındaki şempanze günde 1 paket sigara içiyor..

Yolun üzerine 3 katlı bina yapan Rizeli

Yolun üzerine 3 katlı bina yapan Rizeli

Rize'de yaşayan bir kişi, arsasının uygun almaması nedeniyle 3 katlı evini ana kolonları yol üzerine kalacak şekilde inşa etti.

Köpek balıklarından kaçan dev palamutlar Akdeniz'de

Köpek balıklarından kaçan dev palamutlar Akdeniz'de

Mersin'de balıkçıların ağına 8 kiloluk dev palamutlar takıldı. Balık tezgahlarını dolduran dev palamutların köpek balıklarından kaçıp Akdeniz'e geldiği tahmin ediliyor.

200 yıllık burgulu armut ağacı görenleri şaşırtıyor

200 yıllık burgulu armut ağacı görenleri şaşırtıyor

Kastamonu’da 200 yıllık olduğu tahmin edilen ve İl Özel İdaresi tarafından basılan Anıt Ağaçlar kitabında da yer alan burgulu armut ağacını görmek için doğa ve çevre tutkunları köyü ziyaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 çocuk istedi diye niyet ettiler, üçüzleri oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 çocuk istedi diye niyet ettiler, üçüzleri oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'en az 3 çocuk ' çağrısı üzerine ikinci çocuklarını dünyaya getirmeye karar veren ailenin üçüz kızları oldu. 7 aylık doğan bebekler, ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşuyor.

Avrupa'nın çiftçilik hayatının temeli Türkiye'de atılmış

Avrupa'nın çiftçilik hayatının temeli Türkiye'de atılmış

Kırklareli'de 24 yıldır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazılarında, Avrupa'nın ilk çiftçilik hayatının temellerinin Trakya'da atıldığı tespit edildi.

Marmaris’te yarım tonluk 'ay balığı' görenleri şaşırttı

Marmaris’te yarım tonluk ''ay balığı'' görenleri şaşırttı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde günübirlik mavi tura çıkan turistlerin karşısına yarım ton ağırlığında dev bir ay balığı çıktı. Karşılarında dev bir balık gören turistler şaşkınlığı atlattıktan sonra o anları cep telefonlarının kameralarına kaydettiler.

Taş Devri'nde insanlar kemirgenlerle beslenmiş olabilir

Taş Devri'nde insanlar kemirgenlerle beslenmiş olabilir

Taş Devri'nde insanların, kemirgenleri kızartıp yemiş olabileceği ortaya çıktı.

Matematik profesörlerini kıskandıran ekmek kampanyası

Matematik profesörlerini kıskandıran ekmek kampanyası

Balıkesir'de, fırıncılar arasındaki rekabetten sıkılan fırıncı karı koca, ekmeğin fiyatını hem düşürdü hem de ekmek sayısına göre kampanya başlattı. Matematik profesörlerini kıskandıran bir hesapla indirim uygulayan fırından alınan 1 ekmek 75 kuruş iken, 5 ekmek 3 lira 25 kuruş, 10 ekmek ise 6 lira 25 kuruşa satılıyor.