Vatandaş Türkiye’ye güveniyor, piyasa hareketli

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, dövizdeki dalgalanmanın alışverişi etkilemediğini söyledi.

  • 4
  • 1
  • 0
  • 1
  • 1
  • 1
x

Fırat Kalkınma Ajansı’nda gerçekleştirilen Malatya Lojistik Merkezi Toplantısı’ndan sonra konuşan Tüfenkci “Bir takım dövizdeki dalgalanmalara rağmen sokaktaki vatandaşımızın Türkiye’nin geleceğine inancı ve umudu devam ediyor. Çarşımız, pazarımız hareketliliğine devam ediyor. Baktığınız zaman konut ve otomobil satışları ekim ayında müthiş bir patlama yaptı. Konutta yüzde 25’e yakın satış artışı sağlandı. Elbette konuttaki banka faizlerinin düşmesi etkili oldu. Otomobil satışları ekim ayında rekor kırdı. Beyaz eşya satışlarında da artışlar devam ediyor. Bu anlamda iç tüketimdeki daralma anlamında endişe edecek bir durum şu anda bulunmamaktadır” dedi.      

LOJİSTİK ÜSSÜ GELİYOR

Malatya’da lojistik merkezi kurulacağını da belirten Tüfenkci, kentin gerek kuzeyi güneye gerekse doğuyu batıya bağlayan konumu itibarıyla, demiryolu, karayolu, havayolu altyapısıyla lojistik üs, merkez olma noktasında avantajlı olduğunu ifade etti. Bakanlığının lojistik merkezlerini sadece aktarma merkezi olarak düşünmediğine değinen Tüfenkci, şöyle devam etti: “Özellikle burada serbest ticaretin de yapıldığı, ticari lojistik merkezler olma noktasında bakanlığımız bir çalışması var. Biz de arkadaşlarla bunu paylaştık. Netice itibarıyla ticari lojistik merkezi olması yönünde daha avantajlı olacağını gördük. Biz Türkiye’de de belirli bölgelerde lojistik ticari merkezlerin kurulmasından yanayız. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışmasını son aşamaya getirdiler. Nedir Lojistik Ticaret Merkezleri? Sağlıklı depolamaların yapıldığı, içerisinde lisanslı depoların, soğuk hava depolarının bulunduğu, şehrin içerisinde ticaret yapanlara dağıtım kanallarının bulunduğu, sağlıklı bir dağıtım kanalı oluştuğu aynı zamanda sosyal mekanlarıyla, idari birimleriyle elleçlemelerin ve gümrükleme hizmetlerini yapıldığı bir merkez olarak tanımlıyoruz. İnşallah bununla ilgili çalışmalarımızı kısa zamanda bitireceğiz.”       

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Temel Karamollaoğlu´ndan ´zorunlu din dersi´ çıkışı

Temel Karamollaoğlu´ndan ´zorunlu din dersi´ çıkışı

İşte bilinmeyen tuhaf bilgiler

İşte bilinmeyen tuhaf bilgiler

İstanbul'u daha önce böyle gördünüz mü?

İstanbul'u daha önce böyle gördünüz mü?

Taşın içinden çıkan şoke etti

Taşın içinden çıkan şoke etti