Yabancı bankalar ‘faiz loto’ oynuyor

  • 15
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Enflasyonun yüksek çıkmasının ardından Merkez Bankası’na ‘faizi artırması’ yönünde baskılar artarken, yabancı bankalar adeta ‘faiz loto’ oynamaya başladı. Bankalar Merkez Bankası’nın en az 75 baz puanlık faiz artırımı yapacağı görüşünde. Deutsche Bank, Merkez Bankası`nın PPK Geç Likidite Penceresi faizini 125 baz puan artırabileceğini ilan ederken, Morgan Stanley, TL’nin önümüzdeki 10 gün içerisinde büyük bir yükseliş sergilemeyeceği varsayımında bulunarak, Merkez Bankası’nın 14 Aralık’taki toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artışına gideceğini ilan etti. Goldman Sachs ise Merkez Bankası’nın Geç Likidite Penceresi (GLP) faizinde 100 baz puanlık artırıma gitmesini bekliyor. Manşet enflasyonun baz etkisinin gevşemesiyle düşmesini bekleyen kurum, çekirdek enflasyonun gelecek aylarda mevcut seviyelerine yakın seyretmesini ve 2018 yılının dördüncü çeyreğine kadar çift haneli kalmasını bekliyor. Japon Nomura ise ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinde 100 baz puan civarında bir artış öngördü. Bu arada haftaya sert yükselişle başlayan dolar, pazartesi günkü işlemlerde en yüksek 3.9456’yı görmesinin ardından yönünü aşağı çevirerek dün 3.86 seviyesine geriledi. Dolardaki düşüşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önceki konuşmasındaki ‘yurtdışına para kaçıranlar’ sözüne açıklama getirmesi etkili oldu. 

Merkez Bankası:Kur hedefimiz yok

Merkez Bankası’nın 2018 yılının para ve kur politikası raporu yayınlandı. Raporda Merkez Bankası’nın nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi bulunmadığı belirtilerek “TCMB, dövizdeki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi verecektir. Ayrıca, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması ve finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma kayıtsız kalınmayacaktır” denildi. Raporda “Merkez Bankası, 2018’de de fiyat istikrarı amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek” ifadesi kullanıldı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

CHP´li Bakırköy Belediyes´nin kumpasıyla mağdur oldular

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

En Çok Okunanlar