Yakıt cimriliğine Türk imzası

Dünyada geleceğin yakıtları hangileri olacak, hangi tür yakıtlar çevreye daha az zarar veriyor, petrolün sonu ne zaman gelecek gibi soruların yanıtları tartışılırken, diğer yandan yakıt konusunda gençleri inovasyona teşvik eden Shell Eco-Marathon gibi etkinlikler ileriye yönelik ipuçları veriyor.

 • BİROL KELEŞ
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Shell Eco-Marathon’a her yıl üniversite ve liselerden katılan öğrenciler, yalnızca bir litre yakıtla en hızlı gidebilen arabayı tasarlayıp yarıştırıyor. Bu yıl Londra’da düzenlenen ve 29 Avrupa ülkesinden 200’ün üzerinde takımın katıldığı Eco-Marathon’da, yeni rekorlara da imza atıldı. Yarışmanın en iyi sonucuna imza atan Fransız Microjoule-La Joliverie takımı, bir litre yakıtla 2 bin 606 kilometre gitmeyi başardı. 1 litre yakıtla Londra’dan Edirne’ye kadar gidebilen bu araç, Shell Eco-Marathon Avrupa’nın bu yılki en verimli aracı oldu.

DERECEYE GİRDİLER

Bu yıl 31’incisi düzenlenen ve katılan lise, üniversite öğrencilerini enerji tasarruflu araçlar tasarlamaya, üretmeye, test etmeye teşvik eden Shell Eco-Marathon’da, Türkiye’yi 16 takımla üniversite ve liselerden 165 öğrenci temsil etti. Türk öğrencilerin ürettiği araçlar, kendi kategorilerinde Avrupa’nın en verimli araçları arasına girmeyi başardı. İstanbul Üniversitesi Hidroist takımı, hidrojenle çalışan şehir konsepti araçlarıyla Avrupa 5’incisi olma başarısını gösterdi. Eskişehir Üniversitesi Hidroana takımı, hidrojenle çalışan prototip araçlarıyla Avrupa 7’incisi oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi METU-CET takımı, elektrikle çalışan prototip araçlarıyla 24’üncü olurken, İstanbul Teknik Üniversitesi Facilis takımı benzinle çalışan prototip araçlarıyla 27. sırada yarışmayı bitirmeyi başardı. İstanbul Üniversitesi Hidroist takımı ayrıca bu yıl ilk kez düzenlenen Dünya Sürücüler Şampiyonası’na (Worlds Drivers Championship) katılım hakkı elde etti. Öte yandan bu yıl Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliği ile ikincisi düzenlenecek olan Shell Eco-marathon Türkiye, 2-3-4 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Birinci araç CNG’li

29 ülkeden katılan 200’ü aşkın öğrenci, Eco-Marathon’datasarlayıp, ürettikleri araçlarla en az yakıtla en uzun mesafeyi gitmek için yarıştı. Her kategori ayrıca yakıt tipine göre de bölünüyor. Yarışı kazanan Microjoule-La Joliverie takımı sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ile çalışan araç dizayn etti. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Mete Yarar: Teröristler Münbiç´te yığınak yapacak

Mete Yarar: Teröristler Münbiç´te yığınak yapacak

Balığın midesinden çıkan şey şaşkına çevirdi

Balığın midesinden çıkan şey şaşkına çevirdi

Afrin zaferinden tarihi kareler

Afrin zaferinden tarihi kareler

İşte elinde en çok nükleer silah olan ülkeler

İşte elinde en çok nükleer silah olan ülkeler