Zorunlu trafik sigortası 2017 fiyat açıklaması Tavan fiyat kaç lira?

Zorunlu Trafik Sigortasında yeni uygulama! Trafik Sigortasına tavan fiyat uygulaması geliyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, araç sahiplerine trafik sigortasında tavan fiyat getirdikleri müjdesini verdi. Nisan ayından itibaren başlayacak olan uygulamayla trafik sigortası yüzde 30 ucuzlayacak. Şu anda ortalama 611 lira olan trafik sigortası primi, 183 lira inerek 428 liraya gerileyecek. Hazine Müsteşarlığınca, sigorta sektörü lehine atılan bütün iyi niyetli adımlara rağmen, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle tavan fiyat uygulanması kararı aldıklarını açıkladı. Hangi araç sahipleri, ne kadar trafik sigortası ödeyecek? İşte ayrıntılar...

 • 37
 • 1
 • 5
 • 1
 • 3
 • 13
x

Zorunlu Trafik Sigortası 2017 fiyatları hakkında son dakika açıklaması yapıldı. 20 milyon araç sahibi için zorunlu olan trafik sigortasında yeni dönem başlıyor. Zorunlu Trafik Sigortasında fiyatlar son yıllarda hızla arttı. Bu durumu engellemek için, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, araç sahiplerine trafik sigortasında tavan fiyat getirdikleri müjdesini verdi. Başbakan Yardımcısı Şimşek tavan fiyat uygulaması ile mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına göre indirimin, en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde 28, en düşük riskli araç gruplarında ise yüzde 26 olacağını, trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirimin yüzde 40'ı bulacağını belirterek, "Bu şekilde otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim sağlanmış olacak" dedi.
 
ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI SON DAKİKA AÇIKLAMASI
Zorunlu trafik sigortası primlerine ilişkin, AA muhabirine değerlendirmede bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, serbest piyasa koşullarında belirlenen primlerin hem vatandaşlar hem de sigorta sektörü için makul tutarlarda olmasının önemine işaret etti.
 
Poliçe tanzimi esnasında teminat kapsamına girmeyen bazı risklerin yargı kararları ile kapsama dahil edilmesiyle son yıllarda trafik kazalarına ilişkin sektör tarafından ödenen maddi ve bedeni tazminat tutarlarının arttığını hatırlatan Şimşek, bunun da primlerdeki yükselişi kaçınılmaz hale getirdiğini ifade etti.
 
Hazinenin de sektörü rahatlatmak ve yapısal sorunları çözmek amacıyla önemli kanuni düzenlemeler yaptığını anımsatan Şimşek, yasal düzenlemelerin ardından primlerin bir miktar düştüğünü ancak yeterli iyileşmenin sağlanamadığını kaydetti.
 
Şimşek, vatandaşların daha düşük primlerden yararlanması amacıyla sigorta şirketlerine ait fiyatların tek bir sistemde görüldüğü bir model  geliştirdiklerini belirterek, buna rağmen vatandaşlardan çok sayıda şikayet almaya devam ettiklerini söyledi.
 
Hazinenin zorunlu trafik primlerini çok yakından takip ettiklerini ifade eden Şimşek, sektör lehine attıkları bütün iyi niyetli adımlara ve yaptıkları çağrılara rağmen, serbest piyasa şartlarında, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmediğini gördüklerini kaydetti.
 
Şimşek, "Yaptığımız incelemeler sonucunda, sigorta şirketlerinin riski yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini, bu nedenle de yüksek riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta yapmaktan kaçındıklarını tespit ettik. Bu durumun sigorta fiyatlandırmasına duyulan güveni zedelediğini düşünüyoruz. Bu nedenle vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla primlerde tavan fiyat uygulanmasına karar verdik." ifadelerini kullandı.
 
Ortalama indirim yüzde 30'u bulacak
 
Yeni uygulama ile her bir araç grubu için azami prim tutarlarının yeniden belirleneceğini bildiren Şimşek, şu bilgileri paylaştı: 
 
"Tavan fiyat uygulaması ile mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına göre indirim, en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde 28, en düşük riskli araç gruplarında ise yüzde 26 olacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirim yüzde 40'ı bulacak. Bu şekilde otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim sağlanmış olacak."
 
Şimşek, söz konusu tarife değişikliğinin önümüzdeki ay hayata geçeceğini sözlerine ekledi. 
 

KİM NE KADAR ÖDEYECEK?
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in açıklamalarını baz alarak Sabah'ın yaptığı hesaba göre, (ortalama fiyatlardan hareketle yapılan hesaplar yaklaşıktır) tavan fiyat trafiğe yeni girecek otomobillerde halen 817 lira olan ortalama fiyat ortadan kalkacak bunun yerine tüm şirketler 490 liradan sigorta yapacak. Yani 327 lira inecek. Trafiğe çıktıktan sonra ikinci yıl kaza yapmayan otomobillerde fiyat 164 lira azalarak 630 liradan 466 liraya inecek.
 
3'üncü yılını kazasız geçiren araçta tavan 391 ve 4 yıl ve daha fazla kaza yapmayan iyi sürücülerde ise 330 lira olacak. Her yıl kaza yapan sürücülerde ise tavan bin 574 liradan bin 133 liraya indi.
 
Trafiğe giren ve kaza yapanların tavan sigorta fiyatı ise ertesi yıl bin 219 lira değil 877 lira düzeyine kadar inecek.
 
TÜM ARAÇLAR ORTALAMA 369 LİRA
Sadece otomobilleri değil tüm araçları baz aldığımızda ise ortalama trafik sigortası tavanı en iyi sürücülerde yani 4 yıl ve daha fazla yıl kaza yapmayan 7'nci basamakta 369 liraya düşüyor.
 
Tabii otobüs, kamyon ve kamyonet gibi araçlarda fiyatlar farklı olabilecek.
 
MEVCUT SİGORTALILARIN DEĞİŞTİRME İMKÂNI VAR
Hazine'nin bir süre önce yaptığı değişiklik ile pahalı fiyattan sigorta yapan vatandaşlar fiyatlarını düşürmek istiyorlarsa mevcut poliçelerini iptal etme hakkına kavuştu. Böylece halen pahalı sigortası bulunan 16.5 milyon araç sahibi poliçelerini iptal edip tavan fiyattan yeri poliçe yaptıracak.
 
Habertürk'e göre araç sahipleri, bu haktan orijinal poliçe vadesinden itibaren üç ay ile sınırlı olmak üzere iki defa yararlanabilecek.
 
Ayrıca bu üç aylık süre içerisinde, kazanılmış gün primine kalan poliçe priminin yüzde 5'inin ilave edilmesiyle hesaplanacak fesih tutarı sigortacıya ödendiği takdirde trafik sigortası teminat boşluğu kalmayacak şekilde iptal edilebilecek.
 
FİYAT TEKLİFLERİ NEDEN FARKLI?
Trafik sigortasında prim teklifi almak için sbm.org.tr üzerinden iki farklı araç için yaptığımız sorgulama bazı şirketler arasında 4 katı fiyat farkı ortaya çıktı. Uzmanlar aradaki bu uçurumun en önemli nedenini "Bu durum, bazı şirketlerin zorunlu trafik sigortası yerine kasko, yangın veya nakliye branşlarında büyümek istemesinden kaynaklanabilir" şeklinde açıkladılar. İki araç arasındaki fiyat farkının en önemli nedenlerine gelince uzmanlar bu konuda da birçok kritere dikkat çekiyor. Bunlardan biri aynı model ve yıldaki araçlara aynı sigorta şirketi farklı poliçe bedeli kesebilir. Bunun sebebi kişinin bulunduğu basamakla ilgili. Son üç yılda hiç kaza yapmamış 7. basamakta olan biri ile son bir yılda üç kez kaza yapmış 1. basamaktaki bir kişinin zorunlu trafik sigortası bedeli aynı olmaz. Ayrıca kazalarda ortaya çıkan hasarlar da fiyatlarda belirleyici oluyor. Bir diğer neden ise aracın bulunduğu bölgenin riskiyle alakalı. Şayet araç şiddet ve terörün olmadığı bir il veya ilçedeyse primi daha düşük. Tam tersi durumda prim yükseliyor. 
 
ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDİR?
Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
kdr27.03.2017 23:59
ilk aracımı alalı bir hafta oldu. ilk aracım olduğu içinde 16000 bin tl ye aldığım aracın sigortası 3000 tl çıktı. ne yapalım yani araba almayalımmı ? bu ülkede zengin olanmı araç kullanacak ev alacak. 3000 tl nedir biri açıklasın lütfen yasal soygunculuk yapılıyor ve kimse sesini çıkarmıyor yazık aracı sigortasından dolayı satmayı düşünüyorum artık
 • 0
 • 0
haki23.03.2017 10:14
hesap sorulmalı milleti soyup sogana ceviren sigorta şirketlerine yüzde bin soygun olurmu
 • 4
 • 0
faruk22.03.2017 14:57
milleti resmen sigorta şirketleri soydu bu indirim az
 • 2
 • 0
ufuk22.03.2017 14:50
aracımızın ruhsatını soygundan dolayı alamadık akla fikre zarar fiyatlar cıkardılar aracın ruhsatını dahil alamadık yazıklar olsun
 • 4
 • 1
birol22.03.2017 14:47
trafik sigortalarındaki yüzde 1000 soygun var bu soygunun hesabı sorulmalı
 • 3
 • 1
harun22.03.2017 14:45
soygunu maliye görmüyormu bu milletin soyulması yazık
 • 1
 • 0
 
Diyarbakır'da 53 Kürt vatandaşlarımızı öldürdüler, benim o Kürt vatandaşlarımdan ne istediniz?

Diyarbakır'da 53 Kürt vatandaşlarımızı öldürdüler, benim o Kürt vatandaşlarımdan ne istediniz?

Tüm Türkiye'de Regaip Kandili'nde camiler doldu taştı

Tüm Türkiye'de Regaip Kandili'nde camiler doldu taştı

En Çok Okunanlar