Sahte GYO'lara dikkat!

Uzmanlar gayrikenkulde Arap ülkelerinden azalan talep sonrası özellikle yerli yatırımcıları ve alacakları ilgilendiren en önemli hususlardan birine yani sadece isimde GYO olan şirketlere dikkat çekti.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

GYO (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) Nedir?
 
GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) mevzuatı hükümlerine göre GYO’lar:
 
Gayrimenkullere,  Gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına,  Gayrimenkul projelerine,  Gayrimenkule dayalı haklara,  Para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen halka açılmak ve portföy işletmeciliği faaliyetinde bulunmak üzere kurulan/ dönüşen sermaye piyasası kurumlarıdır.
 
12 yıldır sektörde faaliyet gösteren ve VIP Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’ nin yönetim kurulu başkanı Adil YAMAN İstanbul’da mevzuatlara aykırı olarak isimlerine GYO eklemek suretiyle Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı unvanını kullanan mahalle arası emlakçılara dikkat çekti. Tüketicinin güvenini kazanmak için bu tarz yanıltmalara sıkça başvurulduğunu söyleyen Adil YAMAN yanıltıcı reklamlar gibi buna da önlem alınması zorunluluğunu dile getirdi.
 
Sadece satış yapmayan, verdiği kira yönetimi hizmeti ile Findeks ile gittiği işbirliği sonucu online kiracı değerlendirme sistemi kurarak profesyonel kira yönetimi hizmetleri de veren firmanın ortağı Adil Yaman kendilerine sıkça bu tarz mağduriyetleri olan müşterilerin geldiğini ve kendilerine yardımcı olduklarını söyledi.
 
GYO olmak için bazı şartların zorunlu olduğuna dikkat çeken Adil Yaman GYODER’e göre bu şartarı şöyle sıraladı:
 
*Kayıtlı sermayeli AO şeklinde kurulma
 
*Çıkarılmış sermayenin asgari %25’i oranındaki payları 3 ay içerisinde halka arz etmek üzere Kurula başvurmaları
 
*Başlangıç sermayesinin en az 21.540.000 TL olması
 
*Belli oranda payların nakit karşılığı çıkarılması
 
*Ticaret unvanında GYO ibaresi bulunması
 
*Portföy işletmeciliği faaliyetinde bulunmak üzere başvurma
 
ES’nin mevzuata uygun olması q Kurucuların ve yöneticilerin belli şartları haiz olması
 
Özellikle sermayenin halka arz edilmesi hususuna değinen Adil Yaman 15.000 TL sermaye ile kurulu limited şirketlerin bile sıkça bu tarz aldatmalara gidebildiğini söyledi. Bunu tekstil sektöründeki sahte ürün üretip piyasaya sürmek suretiyle haksız kazanca dönüştüren işlemlere benzeten Adil Yaman GYO’ ların imajının bu tarz kuruluşlar yüzünden yıprandığını ve buna mutlaka önlem alınması gerektiğini söyledi.
 
Mağdur olmamak için mutlaka kurumsal firmaların tercih edilmesini tavsiye eden Adil Yaman gayrimenkul her firmadan alınmaz, yıllardır biriktirdiklerinizi çöpe atmayın dedi. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Opel Insignia Exculusive versiyonunu test ettik

Opel Insignia Exculusive versiyonunu test ettik

Saç dökülmesine iyi gelen besinler

Saç dökülmesine iyi gelen besinler

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar