Şimdi yatırım ve büyüme zamanı

Türkiye’nin son yıllarda global sorunlar, bölgede yaşanan iç savaş ve hain darbe girişimi gibi zor süreçleri atlattığını belirten Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı “En kötü günler geride kaldı. Bizi başarı dolu günler bekliyor. Daha hızlı büyüyeceğiz. Biz de grup olarak yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.

 • KAAN ZENGİNLİ
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Gayrimenkul sektörü ekonominin lokomotifi olmaya uzun süre daha devam edecek. Sadece konut alım satımı değil, 200’den fazla alt sektör ile iç içe bulunması nedeniyle hem işsizlik, hem de büyümeye büyük katkı sağlıyor. Hükümet ve ekonomi yönetimi de bu bileşenler doğrultusunda sektöre destek vermeye aralıksız devam ediyor. Tüm bu konuları, sektörün geleceğini, Türkiye ekonomisi ve projelerini, sektörün önde gelen markası Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ile konuştuk. Türkiye’nin kötü günleri atlattığını belirten Kabadayı, ülke olarak büyüme ve yatırım zamanı olduğunu söyledi. Kabadayı şirket olarak ise, inşaat veya projelendirme aşamasında 8 projesi olduğunu ve yılsonuna kadar 2.5 milyar lira yatırım yapacağını belirtti. 

Ege Yapı ne zaman ve nasıl kuruldu? Kuruluş öykünüzden bahseder misiniz? 

1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden inşaat mühendisi olarak mezun oldum ve iş hayatına atıldım. Profesyonel iş hayatımda saha mühendisliğinden başlayarak, proje koordinatörlüğüne kadar farklı görevlerde çalıştım. Gelecek hedeflerime ulaşmak için kendi işimi kurmak istedim ve 2006 yılında ana faaliyet alanı yurtiçi-yurtdışı  taahhüt ve gayrimenkul geliştirme alanlarında faaliyet gösteren şirketimiz Ege Yapı’yı kurdum. Kuruluşundan bu yana ağırlıklı olarak konut projeleri olmak üzere, otel, ofis, rezidans, iş merkezi, eğitim tesisi, sanayi tesisi gibi projelerin müteahhitlik ve gayrimenkul geliştirme işlerini başarıyla gerçekleştirdik. İnsanların yaşamlarını kolaylaştıran ve daha iyi bir hayat kalitesi sunan ayrıcalıklı projeler geliştirmeyi kendimize görev edindik. 

Bugüne kadar nerede, kaç proje tamamlandı? Ve kaçı teslim edildi? 

Hem taahhüt projeleri, hem de markamız tarafından geliştirilen önemli projeleri ülkemize kazandırdık. Bağcılar’da hayata geçirdiğimiz toplam 3.266 konut ve rezidans, 121 mağazadan oluşan alışveriş caddesi, içerisinde bulunan Four Points By Sheraton Hotel, Radisson Blu markasının Türkiye’de açtığı ilk rezidansı Radisson Blu Residence İstanbul Batışehir, Doğa Okulları, sosyal alanlar ve geniş peyzaj yapılanması ile inşa edildiği semte adını vererek ‘Avrupa’nın En İyi Karma Kullanım Projesi’ ödülüne sahip olan Batışehir ile yine İstanbul Beşiktaş’ta Top – Down Sistemi’ ile inşa ettiği Shangri–La Bosphorus Hotel gayrimenkul sektöründe Ege Yapı olarak sahiplendiğimiz misyonun en önemli göstergelerindendir. Samsun’un ilk beş yıldızlı oteli olan Grand Sheraton Hotel’i inşaa ettik. Yine kuruluşumuzdan bu yana inşaa ettiğimiz projeler arasında Orion Park , Link Plaza , Şifasuyu Konakları, SEV İlkokul Kampüsü, gibi yapılar yer alıyor. Kartal’da ofis ve rezidanslardan oluşan İz Park ve İz Tower projeleri ile yine karma bir proje olan Pega Kartal’ı inşa ettik. Bu projelerimizin tamamında inşaat süreçleri tamamlandı ve teslim edildi. Son 4 yılda toplam 1 milyon m2 inşaatı teslim ettik.

Devam eden projelerinizden bahseder misiniz? 

2017 yılı başında kamuoyuna açıkladığımız iş planı doğrultusunda 3 yılda toplam 2.5 milyar TL’lik yatırıma imza atacağız. Bugün için satışa açtığımız, konut ve mağazalardan oluşan Kordon İstanbul ve ofis projemiz Premier Ofis Beylerbeyi yer alıyor. Kordon İstanbul, Maslak ve Kağıthane’nin buluşma noktasında 820 milyon TL yatırımla toplam 2 etap ve 10 bloktan oluşan 1+0’dan 4+1’e kadar 559 konutun yanı sıra 55 mağazanın yer alacağı bir proje. Premium Ofis Beylerbeyi, toplam 105 milyon TL yatırım değeri ile üç bloktan oluşarak 8.045 metrekare ofis alanı sunuyor. Bu iki projede de yatırımcısına çok kazandıracak. 

Önümüzdeki süreçte ne kadarlık yatırım planlıyorsunuz?

İnşaat veya projelendirme aşamasında olduğumuz 8 projemiz bulunuyor. Bunlardan 4 tanesi Avrupa Yakası’nda, 4 tanesi de Anadolu Yakası’nda hayata geçecek. Avrupa Yakası’nda Kâğıthane, Maslak, Beyoğlu ve Fatih’te, Anadolu Yakası’nda ise Çekmeköy’de iki, Ataşehir ve Beylerbeyi’nde ise birer proje geliştiriyoruz. . 

Türkiye’deki gayrimenkul sektörünü nasıl görüyorsunuz? 

Gayrimenkul sektörü ekonomimizin tartışmasız en önemli sektörlerinden biridir. Birbiriyle bağlantılı onlarca alt sektörü besliyor. Şu an sektör gündeminde 17 Ağustos depremin 18. yılında daha çok yeni açıklanan kentsel dönüşüm hamlesi var. Sektörde bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde  4’lük bir büyüme sağlandı. 2017 yılında açıklanan satış rakamlarına baktığımızda, yılsonunda da benzer bir başarı bizi bekliyor. 

GÜÇLÜ BİR BÜYÜME BİZİ BEKLİYOR

Ekonomi içn yılsonunda nasıl bir tablo bekliyorsunuz?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz hafta kamuoyu ile paylaştığı görüşlere ben de katılıyorum. En kötü günleri geride bıraktığımızı ülke olarak potansiyelimizi daha iyi yansıtacağımız bir gelecek bekliyorum. Ülke ekonomilerini değerlendirirken bakılan temel göstergelerdeki rakamlar da oldukça pozitif. Birinci çeyrekte elde ettiğimiz gayrisafi yurt içi hasıladaki yüzde 5’lik büyüme oranı, hem beklentilerin hem de Avrupa ekonomilerinin oldukça üzerinde.  Ekonomide, 2017 yılı ilk çeyrek sonuçları gelecek günler için güçlü bir büyümenin bizleri beklediğini müjdeliyor. 

SADECE GAYRİMENKULE 10 MİLYAR DOLARLIK YABANCI YATIRIMCI GELECEK

Yabancı yatırımcı ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Projelerinize daha çok hangi ülkelerden yatırım geliyor? Almanlara da satış yapıyor musunuz?

Yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgisi hemen hemen her sektörde devam ediyor. Sektör olarak asgari yıllık 10 milyar doları hedef koymamız gerekiyor. Yabancılar gayrimenkul sektöründeki konut arayışlarında genellikle Avrupa Yakası’nda yer alan projeleri tercih ediyor. Batışehir projemizde bu anlamda sektörün başarı hikayelerinden biri. Bu projemizde daire sahibi olarak Körfez vatandaşlarının yanı sıra Finlandiya, Kanada, Çin, Rusya, Amerika gibi birçok ülke vatandaşı var. Almanya özelinde baktığımızda, Alman bir firmanın bulunduğu konsorsiyum YEKA’yı kazandı. Gayrimenkul ve turizm gibi alanlarda da aynı ilgi devam ediyor. Türkiye ekonomisine olan ilgi Alman yatırımcılar tarafından devam edecektir.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Ölüyü diriltemeyince gözaltına alındı

Ölüyü diriltemeyince gözaltına alındı